Her kadına ulaşarak, hayat kurtarıyorlar

Elazığ’da kanserin erken teşhisinin yapılması ve tedavi edilmesi amacıyla Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ücretsiz tarama hizmeti veriyor.

Her kadına ulaşarak  hayat kurtarıyorlar
Özel Haber

Elazığ Sağlık İl Müdürlüğü’ne bağlı Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hizmet veren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) 30-65 yaş arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri,  40-69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere bağırsak kanseri taraması hizmeti ücretsiz veriliyor.
Birçok vatandaşın hizmetten habersiz olması nedeniyle KETEM, Elazığ’ın merkezinde tüm mahallelerine ve tüm ilçelerine ulaşarak bilgilendirme ve tarama çalışması gerçekleştiriyor.
KETEM’de rahimağzı kanseri taraması için 35 - 65 yaş aralığındaki kadınlar, 5 yılda bir kez pap smear testi yapılarak taranıyor. Meme kanseri taraması için 50 - 69 yaş aralığındaki kadınlar iki yılda bir mamografi filmi çekilerek ve hekim tarafından muayene edilerek taranıyor. 
Uzmanlar meme kanseri taramaları için 40 yaş üstü, rahim ağzı kanseri taraması için ise 30 yaş üstü kadınların KETEM’e tarama için başvurmaları gerektiğini belirtiyor.
Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezine başvurmak için herhangi bir belirtinin olması gerekmiyor.
Kadınlar Elazığ’da son teknoloji makineler ile taranıyor, yapılan çekimlerin sonuçları Ankara'daki merkeze gidiyor. Ankara’da ilgili uzmanlar tarafından çift gör okuma yöntemi sonuçlar karşılaştırılıyor. Sonuçlar en erken bir hafta içerisinde Elazığ’a tekrar yönlendiriliyor.
Tarama sonuçlarında kanser şüphesi veya öncü lezyon olması halinde hasta ya ameliyat oluyor ya kemoterapi ya da radyoterapi alması sağlanıyor.
Erken teşhis ve tedavi ile atlatılabilen kanser hastalığı için Elazığ’da çok sayıda kadına ulaşarak kadınlara yeni bir şans veren Elazığ KETEM sadece Elazığ’ın merkez bölgelerinde değil ilçelerde ve köylerde de çalışmalar gerçekleştiriyor. KETEM bünyesinde oluşturulan ekip ile Elazığ karış karış gezilerek ücretsiz tarama hizmeti vatandaşa ulaştırılıyor.
Toplumda kanser konusunda farkındalık yaratmak amacıyla da etkinlikler düzenleyen KETEM, yüz yüze eğitimlerle kişileri korunma yöntemleri hakkında bilgilendiriyor.
Sağlıklı bir yaşam sürerek ileriki yıllarda kansere yakalanma riskinin azaltılması için başlıca uyarılarda bulunan uzmanlar, sigara ve diğer tüm tütün mamullerinden uzak durulması gerektiğini belirtiyor ve sağlıklı saklama ve pişirme kurallarına uyulması gerektiğini anlatıyorlar. Dengeli beslenilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, düzenli egzersiz yapılması gerektiğini, güneşin zararlı etkilerinden korunması gerektiğini,  gereksiz ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini vurguluyorlar.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.