Hiç kimse milletin meclisini işgal edemez

AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı, Elazığ Milletvekili Metin Bulut, TBMM’de görüşülen anayasa değişikliği teklifi maddelerinin görüşmeleri sırasında milletvekilleri arasında yaşanan kavgaya ilişkin açıklamada bulundu.

Hiç kimse milletin meclisini işgal edemez
Siyaset

AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı, Elazığ Milletvekili Metin Bulut, TBMM’de görüşülen anayasa değişikliği teklifi maddelerinin görüşmeleri sırasında milletvekilleri arasında yaşanan kavgaya ilişkin açıklamada bulundu.

Bulut, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “Türkiye Büyük Millet Meclisinde oylama aşamasında olan anayasa değişikliği teklifi maddeleri sırasıyla görüşülmeye devam ediyor. Türkiye’nin sistemi yönetme sorununu tamamıyla ortadan kaldıracak olan bu teklif kamuoyunun malumu olduğu üzere Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin ortak çaba ve gayretleriyle doğdu. Bu sebeple mevzuya bahis teklif bir partinin teklifi değildir. Henüz Anayasa Değişiklik Paketiyle ilgili her hangi bir hazırlığa girişilmemişken,  işin başında Cumhuriyet Halk Partisine sürece katılıp katkı vermesi için defalarca davet çağrıları yapıldı. Uzlaşı ortamını sağlayarak Türkiye’nin en temel sorununu hep birlikte çözebilmek için Başbakanımız, Genel Başkanımız Sayın Binali Yıldırım Ana Muhalefet Partini ziyaret etti. Sürece katılmaya-katkı vermeye davet etti ve her fırsatta Sayın Genel Başkanımız bu çağrısını yeniledi. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi kendisine yöneltilen tüm bu olumlu çağrıları cevapsız bırakmayı tercih etti. Ülkemizin kaderini yakından ilgilendiren bu düzenleme Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin ortak çabalarıyla 18 madde olarak doğdu. Komisyon görüşmelerinin bitmesiyle düzenleme Genel Kurula geldi ve maddeler üzerine Genel Kurul’da oylamalar devam ediyor. Şu ana kadar görüşülen maddeler referandum eşiği olan 330 sayısını geçti ve inşallah kalan maddelerde aynı şekilde geçecek ve referandum yolu açılacak.

Komisyon aşamasından genel kurul görüşmelerine her kurul ve süreçte düzenlemeyi engellemek için Ana Muhalefet Partisi tabir caizse elinden geleni yaptı. Komisyon görüşmelerinde kavga ve kargaşa ortamı yaratmak için akla ziyan yol ve yöntemler denediler. Elbette kavga, kargaşa, bağırtı ve çağırtı bizlerin tercih ettiği yol değildir. Biz hangi konu olursan olsun diyalog kapılarını sonuna kadar açık tutmuşuzdur. Tüm yaşananlar kamuoyunun malumudur. En son Türkiye Büyük Millet Meclisi Kürsüsünü” işgal etmeleri bu durumun en açık örneklerinden biridir. Son olayda Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri meclis kürsüsünü açıkça işgal etti. Kendilerince kürsüyü işgal edip meclisi işlemez hale getirmek istiyorlardı. Milletin Meclisini kim işlemez, çalışmaz hale getirmeye çalışırsa onun karşısında ne pahasına olursa durmak bizlerin en asli sorumluluğunun gereğidir. Bizler işgal karşısında ne yapmamız gerekiyorsa onu yaparak bu girişime karşı durduk. Biz varken hiç kimse meclisi kilitleyemez. Hiç kimse milletin meclisini işgal edemez. Buna asla izin vermeyiz.

Mecliste Anayasa Değişikliği maddelerini görüşülmeye devam ediyor. Ve İnşallah Türkiye’nin sistem sorununu milletle birlikte çözeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Sistemiyle birlikte: Koalisyon ihtimali tarih olacak. Devlette çok başlılığı ortadan kaldıracağız. Böylelikle her türlü israfı ortadan kaldıracağız. Denetim mekanizmaları güçlenecek. Kuvvetler ayrılığı net ve keskin bir şekilde tanımlanacak. Parlamento yürütmenin etkisi altında kalmadan yasa yapabilecek. Kabineyi seçilen Cumhurbaşkanı oluşturacak. Hükümet güvenoyunu beklemeyecek ve en kısa süre de kurulacak. Yasama ve yürütme seçimleri birlikte yapılacak. Bu durum siyasi ve ekonomik istikrara katkı yapacak. Meclis Cumhurbaşkanını denetleyecek. “Yürütme Kurulu” olan Cumhurbaşkanlığı parti kapatmalarından etkilenmeyecek. Gençler siyasette daha etkin olacak.

Tüm bunlar ve daha fazlası referandumda evet oyları çoğunluk olarak çıktığında hayata geçecek. Milletin faydasına olan her şey bizim önceliğimizdir. Bizden sonra ki nesillere daha hızlı ve düzenli işleyen bir sistem bırakmak bize göre siyaset yapıcıların en önemli görevidir.” 

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.