Hileli peynirler tezgahta

Elazığ Şavak-Der sahte tulum ve hileli tulum peynirine karşı vatandaşı uyardı.Bu kapsamda bir araya gelen dernek üyeleri basın açıklaması yaptı.

Hileli peynirler tezgahta
Elazığ Güncel

Elazığ Şavak-Der Başkanı Naim Doğan sahte tulum ve hileli tulum peyniri üretildiğine dikkat çekerek vatandaşı uyardı.
Naim Doğan bitkisel yağ, nişasta, kemik unu ve labne peynirlerin karıştırılarak süt kullanılmadan elde edilen peynir görünümlü karışımın piyasada yağlı tulum peyniri olarak satıldığını açıkladı.
Doğan yaylalarda doğal bitkilerle beslenen koyunların sütünden özenle üretilen tulum peynirinin sahte ve hileli peynirlerin tehdidi altında olduğuna vurgu yaparak, vatandaşları sahte peynir almamaları konusunda uyardı.
Türkiye’de çok sayıda vatandaşın geçimini hayvancılık ve peynir üretimi ile sağladığını ifade eden Doğan,  “Maalesef bitkisel yağ, nişasta, kemik unu ve iade peynirler karıştırılarak süt kullanılmadan elde edilen peynir görünümlü karışım, piyasada yağlı tulum peyniri olarak satılıyor. 10 kilo sütten 1 kilo hakiki Şavak tulum peyniri imal ediliyor. İnsan emeğini ve sağlığını hiçe sayan, gözünü para hırsı bürümüş emek hırsızları, süt kullanmadan çeşitli karışımları tulum peyniri diye piyasaya sürmektedir. Bu peynirler üretim tarihi ve son kullanma tarihi üzerinde olmayan torbada satılan ürünlerdir” dedi. 


DENETİMLERİ ARTTIRIN
Peynir üreticilerinin yaylalarda kendine özgü doğal bitkileriyle beslenen koyun sütünden özenle, bin bir türlü zahmetle ürettiği tulum peynirinin hileli peynirlerin tehdidi altında olduğunu anlatan Naim Doğan, hileli peynir üretiminin son zamanlarda ülke geneline yayıldığını aktardı.
Eskiden kıyıda, kenarda, tezgah altında korka korka satılan hileli peynirlerin günümüzde market ve peynircilerin tezgahlarında açık olarak satıldığına dikkat çeken Doğan, denetimlerin arttırılmasını talep etti.
Rekabet uğruna bazı market ve şarküterilerin daha ucuz mal satabilmek için hileli peynirlere prim verdiğini vurgulayan Doğan, “Yaklaşık 4 bin ton peynir üretimi ve 6 bin kişiye istihdam sağlayarak Elazığ ekonomisine ciddi bir ekonomik girdisi olan Şavak tulum peynirinin değeri ve kalitesi sahte peynirler yüzünden hiçe sayılmaktadır. Böyle giderse hileli peynirler hakiki peynire geçit vermeyecek alın terinin karşılığını alamayan üretici emek ucuz ekmek pahalı hissiyatıyla bu işi bırakacaktır. Bir yılda Elazığ ve Erzincan’da toplamda yaklaşık 200 bin küçükbaş hayvan satılmış ve üretici işini bırakmak zorunda kalmıştır. Tarım bakanlığı üreticilere 300 koyun verme projesi yerine denetimlerini arttırmalı, tarım il müdürlükleri emek hırsızlarına geçit vermemelidirler” açıklamasında bulundu.HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.