HÜDA-PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu Elazığ'da

Hüda Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin il teşkilatının çalışmalarını yerinde incelemek ve ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ’a geldi.

HÜDA-PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu Elazığ da
Siyaset

Hüda Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin il teşkilatının çalışmalarını yerinde incelemek ve ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ’a geldi.

Yapıcıoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bundu.

Uuluslararası güçlerin Musul etrafında çöreklendiğini belirten  Yapıcıoğlu, “Bir yandan merkezi Irak Hükümeti, bir yandan Irak kürdistan bölgesel yönetiminin peşmerge güçleri ama daha önemlisi uluslararası güçler bu bölgeye çöreklenmiş durumdadır. Bize göre kendilerini kurtarıcı olarak lanse edenler daha önce yaptıkları gibi ‘sizi kurtarmaya geldik’ diyerek topraklarımızı işgal etmeye, çocuklarımızı yetim bırakmaya, kanlarımızı dökmeye geldiler. Bu hususu hiç kimsenin unutmaması gerekir. Musul harekatına biz bu açıdan bakıyoruz. 10 Bin Km öteden gelen Amerika, komşu ülkelerin orada bulunmasına itiraz ediyor. Bu da ayrı bir trajikomik bir durum. Bütün bölge ülkeleri, bütün İslam coğrafyası Musul vesilesiyle bir kez daha şapkayı önlerine koyup düşünmek zorundadırlar. Kendi iç meselelerini, kendi içlerinde, emperyalizme havale etmeden çözmek zorundadırlar. Aksi halde emperyalistlerin bölgeye gelişi, bölge ülkelerinin hiçbirisinin, bu bölgede yaşayan halklardan hiçbirisinin faydasına değildir. Onlar sadece sömürmeye, sadece öldürmeye, sadece işgal etmeye, sadece yeraltı, yer üstü zenginlik kaynaklarını alıp götürmeye gelirler. Onlar sadece kendi menfaatlerinin dostudurlar. Hiç kimsenin ne dostu, ne de stratejik müttefikidirler. Taktiksel olarak belki bölgedeki bazı güçlerle ittifaklar kurabilirler, müttefik olabilirler. Yalnız bunlar, onların ihtiyaç duyduğu süreyle sınırlı olduğunu, menfaatleri gerektirdiğinde kendi müttefiklerine kazık atmaktan asla çekinmeyeceklerini herkesin bilmesi gerekir.” dedi. 

"BAŞKANLIK, SİSTEM ÜZERİNE TARTIŞILMALI"

Başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerini açıklayan Yapıcıoğlu, "Başkanlık sistemine taraftar olanlar da, yani Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkan olmasını isteyenler, karşı çıkanlar da Cumhurbaşkanının şahsı etrafında tartışmalar yapıyor. Biz iki yıldır bir şey söyledik. Bu sistemin ne getirdiği, ne götürdüğü etraflıca tartışılmalı bu işi bilenler tarafından, kamuoyunda bu tartışmalar yapılmalı. Ta ki millet başkanlık sisteminin ne olduğunu, ne getirdiğini, ne getireceğini artısıyla eksisi ile net bir şekilde görsün, ona göre sağlıklı bir karar verebilsin. İnsanların bilmedikleri bir konuda sağlıklı bir şekilde karar vermeleri mümkün değil. Dün itibariyle Başbakan bizim iki yıldan daha uzun bir süredir söylediğimiz şeyi kendisi de dile getirdi. Şahıs etrafında tartışmaların yapıldığını ve bunun da sağlıklı bir sonuca götürmeyeceğini söyledi. Umuyor ve diliyorum ki bundan sonra sistem etrafında tartışmalar yapılır. Eğer sistem ne getirir ne götürür tartışılırsa daha sağlıklı sonuçlara varmak mümkün olacaktır. Peşinen biz parti olarak başkanlık sisteminin ne kayıtsız şartsız destekçisiyiz, ne de onun karşısındayız. Nasıl bir başkanlık sistemi getireceklerini açıklarlarsa biz de buna göre buna destek verip vermeyeceğimizi kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

PKK KENDİ SİYASİ UZANTILARINI DA ÖLÜME SÜRÜKLÜYOR

PKK’nın ortaya çıktığı günden beri bulunduğu her yerde çevresine rahatsızlık veren bir yapılanma olduğunu ve en iyi bildiği şeyin şiddet uygulamak olduğunu vurgulayan Yapıcıoğlu, “PKK son dönemlerde de çok vahşi yöntemlerle şiddet uygulamaya başladı. Önce birkaç yüz kiloluk bombalarla şimdilerde de birkaç tonluk bombalarla insanların geçip gittiği yolları patlatıyorlar. Bazen onlarca kişinin ölümüne sebebiyet veriyorlar.  Biz yıllardır söylüyoruz; Daha önce, belki ilk çıkış dönemlerinde şiddet kendisine artı olarak hanesine yazılmış olabilirdi. Fakat siyaset yapmanın yolunun açıldığı bir memlekette ve bir dönemde şiddete başvurmak kaybettirir. Şuanda kendi altlarını oyuyorlar. Zaten geçen seneki çukur siyasetinden sonra intihara kalkıştılar. Şuanda yaptıkları eylemlerle kendi siyasi uzantılarını da ölüme sürüklüyorlar. Kazdıkları o mezara çekmeye başladılar.” dedi.

KARARLAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

FETÖ ile bağlantısı olan ve meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların imzasının bulunduğu bütün kararların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Yapıcıoğlu, şöyle konuştu: “FETÖ’nün yargı içerisinde çok yoğun bir şekilde teşkilatlandığı, 4 bine yakın hakim ve savcının bu örgütle bağlantısı olduğu anlaşıldıktan sonra gözler bunların vermiş oldukları kararlara çevrildi. Bu örgüt 1966 yılında kurulmuş. 1980’den sonra, 85’lerden sonra vermiş oldukları pek çok kararlarda ideolojik davrandığı, özellikle 1990’lı ve 2000’li yıllarda bunun zirve yaptığı net bir şekilde ortada. Dolayısıyla bunların vermiş oldukları kararlarla ilgili hükümetin yeni bir düzenleme yapması bize göre bir zorunluluk. FETÖ ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle meslekten atılan hakimlerin imzasının bulunduğu bütün kararlar yeniden gözden getirilmeli. Haksızlık yaptıkları, ideolojik davrandıkları veya kendi örgütsel çıkarları doğrultusunda karar verdikleri dosyalar tespit edilmeli ve bu dosyalardan mağdur olanlar yeniden yargılanıp haklarına kavuşmalıdır.”

 

 

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.