İçme suyu sorunu ortadan kalkacak

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Elazığ'da 3 içme suyu tesisinin tamamlanacağını, tesis ile 750 Bin kişi için yılda 46 milyon m3 içme suyu temin edileceğini söyledi

İçme suyu sorunu ortadan kalkacak
Elazığ Güncel

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Elazığ içme suyu isale hattında çalışmaların devam ettiğini belirterek, Elazığ’ın içme suyu sorunu ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Murat Acu yaptığı açıklamada, DSİ’nin Elazığ’a yaptığı yatırımlarla Elazığ’ın mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Elazığ’a son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını belirten Acu, 2019 yılı sonuna kadar 3 içme suyu tesisinin tamamlanacağını, tesis ile 750 Bin kişi için yılda 46 milyon m3 içme suyu temin edileceğini anlattı.

Murat Acu, “Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan Elazığ İçmesuyu Projesi kapsamında yapımı devam eden İçmesuyu İsale Hattının toplam uzunluğu 143 km olan ana isale hattında, 29 km çelik boru montaj ve imalatı tamamlanmıştır. Proje kapsamındaki toplam 11 adet su dağıtım deposu bulunmaktadır. 10 âdetinin betonarme imalatları tamamlanmış olup 7 âdetinin mekanik montajları yapılmıştır.” dedi.

Acu projenin tamamlanması ile Hamzabey Barajından alınacak 160 Bin m3 ham su, montaj çalışmaları devam eden isale hattı ile arıtma tesisine taşınacağını belirterek, “Arıtıldıktan sonra alınacak su ile Elazığ şehir merkezi, merkez yakınındaki Yazıkonak, Yurtbaşı, Akçakiraz, Mollakendi belediyeleri ile Şahinkaya ve Sarıbuçuk köylerinin ayrıca Palu ve Kovancılar ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Elazığlıların hizmetine sunulacak tesisi ile vatandaşlarımıza memba kalitesinde su sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.