İdrar kaçıran kadınlara uyarı

Üroloji Uzmanı Mustafa Kemal Atikeler, idrar kaçıran kadınların büyük kısmının utanıp hekime başvurmadığını söyledi.

İdrar kaçıran kadınlara uyarı
Sağlık

Üroloji Uzmanı Mustafa Kemal Atikeler, idrar kaçıran kadınların büyük kısmının utanıp hekime başvurmadığını söyledi.
Kadınlarda idrar kaçırma rahatsızlığının buz dağının görünen ucu olduğuna işaret eden Mustafa Kemal Atikeler, “Kadınlarda idrar kaçırma sıklığının yüzde 17 ile 45 arasında değişmesi bu konunun önemli bir problem olduğunu göstermektedir” dedi.
İnsanın gayri ihtiyari olarak uygunsuz yer ve zamanda idrar tutamama ve bunun sosyal, fiziki, psikolojik ve hijyenik problemlere yol açmasının idrar kaçırma olarak tanımlandığını belirten Atikeler, “Çoğu kadın bunu yaşlanmanın ya da kadın olmanın doğal ve kaçınılmaz bir sonucu olduğunu düşünmektedir. Bu problemin sanıldığının aksine çoğu zaman çaresi bulunabiliyor” diye konuştu.
İdrar kaçırma problemi olan kadınların büyük kısmının utanma ya da sosyal etiketlenme korkusu ile uzman bir hekime başvuramadıklarını anlatan Atikeler, “İdrar kaçırmanın birçok boyutu ile kadınların hayat kalitelerini olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Bu problemin fiziki boyutu, hareket özgürlüğü, kendine bakabilme; duygusal boyutu, depresyon, anksiyete, yılgınlık, kendine güven ve öz saygı kaybına; sosyal boyutu, sosyal ilişkilere girememe, gezmeye ya da eğlenceye çıkamama, özel yakınlaşma yaşayamamaya yol açmaktadır. Halbuki bu uygun teşhis ve tedavilerle mümkündür ve yüzde 90’lara kadar sonuç alınmaktadır” dedi.
Üroloji Uzmanı Mustafa Kemal Atikeler, “Bu, ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Öncelikle idrar kaçırma tipinin belirlenmesi hastaya hangi tedavinin faydalı olacağı konusunda atılması gereken ilk adımdır. Gülerken, öksürürken veya hapşırırken, yerden veya yataktan kalkarken, ağır yük kadırırken, yürürken veya egzersiz yaparken, tuvalete yetişmeye çalışırken idrar kaçıran veya sık sık sıkışma hissi ile tuvalete giden kadınlarımızın bir an evvel uzman bir hekime müracaat etmeleri gerekir” dedi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.