İkinci elde satışlar durdu

Elazığ’da geçmiş yıllara oranla yüzde 30-40 civarında düşün yaşayan sıfır araç piyasası, ekonomik sıkıntılar ve alım gücünün düşüyle ikinci el oto piyasasını da etkiledi.

İkinci elde satışlar durdu
Elazığ Güncel

Sıfır araç piyasasında ÖTV oranları ve dövizdeki yükselişin etkisiyle oluşan kur farkı nedeniyle pahalanan marka araç fiyatları müşteri kitlesini ikinci ele yönlendirdi.
Elazığ’da geçmiş yıllara oranla yüzde 30-40 civarında düşün yaşayan sıfır araç piyasası, ekonomik sıkıntılar ve alım gücünün düşüyle ikinci eli oto piyasasını da etkiledi.
İkinci el oto satışı yapan esnaflar nisan mayıs aylarında hareketli olan piyasanın, haziran ayından sonra düşüş yaşadığını belirtiler. Esnaflar, “Normal şartlarda Elazığ’da ikinci el piyasası yaz ayı başıyla hareketlenir ve Ekim, hatta Kasım ayına kadar küçük düşüşler yaşasa da bu hareketlilik bir şekilde devam ederdi. Bu sene aslında doların yükselişi ve sıfır araçların dolar kuru üzerinden yüksek fiyatla satılması ve ÖTV etkisiyle, ikinci elde daha fazla bir satış beklentisi vardı olmadı. Özellikle son iki ayda ikinci el araçlarda da üç beş bin liralık artışlar olunca piyasa çakılıp kaldı. Satışlar oldu ama istenilen düzeyde olmadı. Buda elbette hem milletin alım gücü, hem de piyasaların durgunluğundan oldu. Bu aylardan sonra yaza kadar satışlar alışılmış haliyle gider. Yani fazla bir satış olacağını zannetmiyoruz.” dediler.

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 1

  • Hükmü Bey | 19 Eylül 2018 16:16

    Malatya'dan araç almak için ilimize gelen bir gariban vatandaşa aracın motorunu iyi göstermek için katkı koyulduğu, alan kişinin de kömürhana vardıktan sonra aracın motorunun kitlendiğini duyduğum zaman canım çekilmişti. Eskiden Elazığ'ın arabası iyidir diye bir imaj vardı; ama sağ olsun bazı galerici kardeşler, uyanık şahıslar bu imajı zedelediler. Galericiler sözlerinde durmayıp yalan konuşuyorlar. Eksperlerde kime göre neye göre işlem yapıyor iyi biliyorum. 2.El araç risk; ama ilimizde bu tutumlardan dolayı artıyor. Galericiler sitesinde temiz araba çok az olanda emsallerine göre çok daha pahalı. Satış olduktan sonra kimse kimseyi tanımıyor öncesinde verilen sözler tutulmuyor. Yalan ve ayıplı mal satmaya çok müsait olan bu sektörde olanı olduğundan farklı gösterenlere obür dünyada hesaplarında kolaylıklar diliyorum.

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.