İmarda tehlike çanları çalıyor

ELSAD Başkanı Murat Erdoğan, Elazığ’da imarda yapılan yanlış ve çarpık uygulamalarla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

İmarda tehlike çanları çalıyor
Elazığ Güncel

ELSAD Başkanı Murat Erdoğan, imar planı revizyonundaki hamlelerin yanlış olduğuna dikkat çekerek, ticaret alanlarının olması gerekenden daha fazla alanda oluşturulduğunu ve bu durumun uzun vadede şehrin ekonomik kazanımlarının azalmasına neden olacağını söyledi.

Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı Murat Erdoğan, Elazığ’da imarda yapılan yanlış ve çarpık uygulamalarla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Murat Erdoğan, kentsel dönüşümün önünü açmak amacıyla yapılan imar planı revizyonundaki hamlelerin bir kısmının yanlış olduğunu anlattı.

İmar ve revizyon uygulamalarında, ticaret, konut alanlarının kullanılması gereken alanda kullanılmadığını vurgulayan Erdoğan, ticaret alanlarının iki katta yapıldığını, konut alanlarının ise yüzde 40’nın kullanıldığını belirtti.

Ticaret alanlarının olması gerekenden daha fazla alanda oluşturulduğuna ve bu durumun uzun vadede şehrin ekonomik kazanımlarının azalmasına neden olacağına vurgu yapan Murat Erdoğan uygulamanın sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan gazetemize yaptığı açıklamada, “Bu sorunun genellikle söz konusu alanların yol genişliklerinin yetersiz kaldığı, bundan dolayı da karşılıklı binaların yakınlıktan dolayı mahremiyetlerinin ortadan kalktığı ve bunu karşılayacak bir alt yapının olmadığı, kanalizasyon, su vb hizmetlerin ileride yetersiz kalacağı görülmüştür. Yine bu kullanım şeklinden dolayı çok sayıda işyeri, ticaret alanının gereğinden fazla artması ve dağıtılması yerel esnafın bundan olumsuz etkileneceği ve uzun vadede şehrin ekonomik kazanımlarının azalmasına neden olacağı ön görülmüş ve tespit edilmiştir. Bu uygulamanın sonlandırılarak Elazığ'ın mevcut durumuna uygun çözümlerin oluşturulması gerekiyor.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 5

 • Bahattin Senemoğlu | 10 Mayıs 2018 09:37

  Yapılan Tespitlerin hepsi doğru ayrıca kentsel dönüşüm dolayısı ile binaların kat yüksekliği artırıldığında o mahaldeki sosyal donatı alanlarının yani okul, park bahçe spor alanı Çami alını gibi alanların çoğaltılması gerekir zira bina yüksekliği 6 kattan 12 kata çıkınca o yerdeki nufus artışı dolayısı ile mevcut yollar sokakların geneşletilmesi alt yapı ve üst yapıların buna göre çoğaltılması gerekir

 • El Aziz li Aziz | 09 Mayıs 2018 20:16

  Yeni imar planı tam anlamıyla felaket. Alt yapı hazırlanmadan kamulaştırmadan uygulanması insanların cadde ve sokaklarını yaşanmaz hale getirecektir. Bölge camisi çevresinde yapılan on iki katlı binalar ve hükümet konağı karşısında yeşil alana yapılan konutlar bunun en çarpık örneği. Bu iş rant meselesi haline getirilmiştir.

 • Ekrem Kara | 08 Mayıs 2018 15:52

  Elazığ'da binalar maalesef artık kaldırımlarıda taştı. Çıkmalarla sokaklar mezarlık gibi oldu. Bir sürü örneği var. Mesela Bölge camiyi geçince 10-12 katlı bina.Kaldırımı kaplamış vatandaş artık caddeden yürüyor.Yetkili arkadaşların dikkatine...

 • Zülfü Can | 08 Mayıs 2018 14:26

  Başkan Bu Konuşarda Sizin Daha Etkili Çalışmalar Yapmanız Lazım Elazığ’daki Bu Büyük Tehlikeyi Önleyecek Tek Adam Sizsiniz Size Güveniyoruz

 • çağrı şimşek | 08 Mayıs 2018 14:21

  baskanlik size yakisir ve buna cok inaniyorum bu sehre cok faydaniz olacak sizi baskan olarak gormek isitoyruz

 • Ana Sayfa
 • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.