İnşaata kadın eli değiyor

Elazığ’da bulunan tuğla fabrikalarında çalışan emekçilerin büyük bölümünü kadınlar oluşturuyor.

İnşaata kadın eli değiyor
Özel Haber

Elazığ’da kent genelinde bulunan tuğla fabrikalarında çalışan kadınlar ev ekonomisine destek oluyor.
Toprağın su ile karıştırılması ve makinelerden geçip yaş tuğla haline getirilmesi ile uğraşan kadın emekçiler aile bütçelerine katkı sağladıkları gibi toplumda ‘kadınlar her işi yapamaz’ önyargısını da yerle bir ediyor. Fabrikada yaş tuğlama işi yapan kadınlar, bu bölümde bu işin sadece kadınlar tarafından yapılabileceğini belirtiyor.
Tuğla fabrikasında çalışan kadınlar, yaptıkları iştin yorucu olduğunu ifade ederek, aile ekonomisine katkıda bulunduklarını belirtiyorlar. 
Bölgede bulunan fabrika azlığından yakınan kadınlar, bölgede daha fazla fabrika olması durumunda çok sayıda kadının çalışabileceğini ifade ettiler.
Erkeğin yapabildiği her işi kadının da yapabileceğini anlatan kadınlar, “Güç isteyen işleri yalnızca erkekler yapar deniliyor, bu fabrika güç istiyor. Ama çoğunluğumuz kadın. Demek ki kadın yapamaz diye bir şey yok. Erkeğin alın teriyle kazandığı her işi kadınlarda yapar. Biz bunu gösteriyoruz. Her işte olduğu gibi bu işin de zorlukları var, bu işi yapmaya mecburuz. Çok yoruluyoruz. Bazen dinleniyoruz. Ama çoğu zaman yer değiştirerek iş yapıyoruz. Akşam eve gidince inanın halimiz hiç kalmıyor. Ama erken uyuyoruz ve tekrar erken saatlerde kakıp geliyoruz. Evleri tuğlalar yapıyor. İnsanlar buradaki emeği çoğu zaman görmüyor. Burada büyük bir emek var. Hepimiz her bir tuğlayı tek tek taşıyoruz. Ve emek harcıyoruz. Yaptığımız işten utanmıyoruz. Biz evlerin inşa edilebilmesi için tuğlalar üretiyoruz. Yani evleri bizler inşa ediyoruz.” dediler.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.