İzmirli 100 öğrenci Elazığ’ı gezdi

15 yaş altı çocukların karşılıklı olarak doğu ve batı illeri arasında ziyaretlerini içeren ‘Biz Anadolu’yuz Projesi’ kapsamında İzmir’in Bergama, Kınık ve Dikili İlçelerinden 100 öğrenci Elazığ’a geldi.

İzmirli 100 öğrenci Elazığı gezdi
Elazığ Güncel

15 yaş altı çocukların karşılıklı olarak doğu ve batı illeri arasında ziyaretlerini içeren ‘Biz Anadolu’yuz Projesi’ kapsamında İzmir’in Bergama, Kınık ve Dikili İlçelerinden 100 öğrenci Elazığ’a geldi.
Etkinlikten Elazığ’ın tarihi ve turistk yerleri öğrencilere gezdirildi.
Geziler Keban Barajı ziyaretiyle başladı. Yapıldığı dönemde Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzde 20 oranında elektrik ihtiyacını karşılayan Keban Barajı Hidro elektirik Santrali’ni ziyaret eden öğrenciler Türkiye’nin mimari ve mühendislik anlamında büyük bir başarısı olan Keban Barajı’nın tüm birimlerini ziyaret ederek elektrik üretimi ile ilgili olarak bilgi sahibi oldular. Santraldeki eğitici gezinin ardından öğrenciler Türkiye’nin en büyük yapay göllerinden olan Keban Baraj Gölü’nü seyrettiler.
Daha sonra Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım öğrenci ve öğretmenleri makamında kabul etti ve öğrencilere Elazığ’ın yöresel tatları ve Elazığ ile ilgili bilgilendirme kitapçık içeren hediye paketlerini verdi.
Elazığ Valiliği ziyaretinin akabinde Elazığ Bilim Merkezi’nde Elazığlı öğrencilerin teknolojik/bilimsel çalışmaları incelendi ve öğrencilere bilimsel bir bakış kazandırabilecek uygulamalar gerçekleştirildi. Bu kapsamda robotik kodlama, denge mekanizması, göz yanılsamaları ve gerçeklik, yerçekimi farklılıkları gibi konularda öğrencilerin farkındalık geliştirmesi sağlandı.
Etkinliğin ikinci günü Kültür Park Gezisi ve Elazığ Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu iftar ile sona erdi. İftar öncesinde Elazığ Halk Oyunları Topluluğu ve Elazığlı müzik öğretmenlerinden oluşan ekip halk oyunları gösterileri ile Elazığ’ın yöresel Kürsübaşı etkinlikleri ile konuklara müzik ve halk oyunları ziyafeti sundular. Misafir öğrenciler gösterilere zeybek oynayarak katkı sağladılar. İftarda Elazığ Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz, Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk,  İzmir Adliyesi’ne yapılan hain saldırıda canını siper eden Elazığ’ın yetiştirdiği yiğitlerden şehit Feti Sekin’in babası Mehmet Zeki SEKİN, protokol üyeleri ve ev sahibi aileler de hazır bulunarak iftar sofrasını öğrencilerle paylaştılar.
Etkinliğin son günü Elazığ’ın en eski yerleşim birimlerinden olan Harput, Harput Kalesi, Harput Ulu Camii, Sarahatun Camii, Kuşunlu Camii, Balakgazi Parkı ziyaretleri ile başladı. Tarihi yerlerin gezimi sırasında bir arkeolog ve rehber, öğrencilere Harput tarihi ile ilgili olarak bilgilendirmelerde bulundu.
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.