Kaçak elektrik kullananlara 3 yıla kadar hapis cezası

Elazığ’da usulsüz kullanımın arttığı akşam saatleri için oluşturulan nöbetçi devriye ekipleri ile son teknolojik cihazlarla tarama faaliyetleri yürütülerek, kaçak elektrik kullananlara göz açtırılmayacak.

Kaçak elektrik kullananlara  3 yıla kadar hapis cezası
Elazığ Güncel
Fırat EDAŞ ekipleri, sorumluluk alanı bölgesinde kaçak elektrik taramalarını hızlandırdı. Usulsüz elektrik kullanımını azaltmak amacıyla yapılan tarama çalışmaları kapsamında tüketiciler, kaçak elektrik kullanmamaları konusunda bilgilendirildi.
Kaçak elektrik tarama faaliyetleri noktasında Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde ticarethane, tarımsal sulama ve mesken enerji kullanan tüketicilere ait tesisatlarda, tarama ve sayaçlara ait ölçü devrelerinin kontrolleri yapılıyor. 
Usulsüz kullanımın arttığı akşam saatleri için oluşturulan nöbetçi devriye ekipleri ile son teknolojik cihazlarla tarama faaliyetleri yürütülerek, kaçak elektrik kullananlara göz açtırılmayacak. 
Kaçak kullanım oranının minimuma düşürülmesi hedefiyle bölgede tarama çalışmalarının devam edileceğine dikkat çekildi. 

KAÇAK ELEKTRİK KULLANANLARA 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI
Konuyla ilgili Fırat EDAŞ’tan yapılan açıklamada, “Kaçak elektrik tüketimi gerçekleştirildiği tespit edilen tesisatlar için Elektrik Piyasası Tüketici Hizmet Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine istinaden işlem yapılmakta ve kaçak tüketim faturaları düzenlenmektedir. Kaçak tüketim yapanların enerjisi kesilmesinin yanında; ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik enerjisinin, sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi halinde kaçak elektrik kullanan kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası için suç duyurusunda bulunulmaktadır. Kaçak elektrik tüketimi gerçekleştirilmesine yardım ettiği tespit edilen kişilere de yaptırım uygulanmaktadır.
Kaçak elektrik ile mücadelede konuya duyarlı ve sorumluluk bilinci taşıyan herkes, Fırat EDAŞ kurumsal web sitesi ‘firatedas.com.tr’ ve ‘444 9 186’ numaralı 7/24 Çözüm Merkezi üzerinden kimlik bilgilerini paylaşma zorunluluğu olmadan ihbarda bulunabilmektedir.” İfadelerine yer verildi. 
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.