Kalay ustaları oruçlarını tutmayı ihmal etmiyor

Kalaycılık yapan kalay ustaları, meslekleri gereği yüksek sıcaklıkta saatlerce çalışmak zorunda kalıyor.

Kalay ustaları oruçlarını tutmayı ihmal etmiyor
Özel Haber

Kalaycılık yapan kalay ustaları, meslekleri gereği yüksek sıcaklıkta saatlerce çalışmak zorunda kalıyor. Elazığ’da çalışan kalaycı ustaları, gün boyu ateşin önünde demir döverek, kaynak yaparak zor şartlar altında çalışmalarına rağmen oruçlarını tutmayı ihmal etmiyor.
Kalaycı ustaları ekmek parası için yazın sıcakta kışın ise soğukta bu işi yapmak zorunda olduğunu belirtiyorlar. 
Kalaycı ustaları, “Burada bakır kapları kalaylıyoruz. Kolay bir şey var mı orucunu tutacaksın. Allah'a şükür edeceksin. Allah'ın emridir oruç tutmak. Tutuğunuz zaman Allah da yardım eder. Hiçbir şey kolay değildir. Uzun yıllardır bu ateşin önündeyiz. Allah kısmet neyse onu veriyor. Allah deldiği boğazı aç bırakmaz. Az ya da çok demezsen Allah razı eder. Bu işlerle öyle lüks hayat yaşayamazsınız. Sizin de gördüğünüz gibi bütün vücudumuz elimiz yanmış, yanık olmuş. Biz artık buna alıştık. Kalaycılık önceleri çok kıymetli bir meslekti. Eskiden çok kalay dükkanı vardı. Şimdi çok azaldı. Kalay ustalarının birçoğu rahmete kavuştu. Dükkanlarda kapandı. Zamanında hiç kimse de evladını getirip yetiştirmedi. Bu zor bir meslektir. Parası az ve zahmetli bir iştir. Ama beşeriyete hizmet işte yapmak zorundayız. Sonuçta çoluk çocuk var, hiç kimseye muhtaç olmamak için çalışmak zorundayız” dediler.
Bakır kapta pişen yemeğin daha lezzetli olduğunu belirten ustalar, “Bakır kapta pişen yemeğin tadı bir başka olur. Demir ya da plastik kaplarda yapılan yemeklerle bir değildir. Bakır kaplarda pişen yemekler, sizin vücudunuza şifa oluyor. Bugün bir kalay tasta su için lezzetini fark edeceksiniz. Dedelerimiz, atalarımız uzun yıllar yaşarlardı, nasıl yaşarlardı sizce onlar bakır kaplarda yemek yerlerdi. O zamanlar bakır kaplar vardı. Plastik falan yoktu. Şimdi her bir şey plastik ve demir kap olmuş. Oruç dediğinizde bir düşünün. Atalarımız da derdik ki bir insanın nefsini terbiye etmek istiyorsanız aç ve susuz bırakın” diye konuştu.
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.