Kansere karşı duyarlılık arttı

Elazığ’da kanser tarama bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kansere karşı duyarlılık arttı
Sağlık

Sağlık il Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması verilen önemin giderek artmasına sağladı. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren kansere yönelik mücadelemiz artarak devam edecek.” denildi.

Elazığ’da kanser tarama bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Sağlık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda Elazığ’da görev yapan 104 aile hekimine, “Kanserle Mücadele ve Taramalar “konusunda bilgilendirme yapıldı.
Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir Kantarcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, 
kanserin, dünyada ve Türkiye’de ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir toplum sağlığı problemi olduğunu ifade edildi.
Toplantıda yapılan değerlendirmede, “Dünya genelinde giderek artan kanser, toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması da bu konuya verilen öneminde giderek artmasına yol açmıştır. Bu amaçla son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren kansere yönelik mücadelemiz de devam etmektedir. Özellikle Dünya Sağlık Örgütü tarafından önlenebilir kanserlerden olan Meme, Kolorektal ve Serviks kanserlerinde Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde sürdürülen tarama faaliyetleri ve kanser kayıtçılığında yürütülen çalışmalarda önemli bir hız kazanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.