Kayısıda hasat zamanı başladı

Elazığ’da kayısı hasat zamanı başladı. Kayısıda yıl boyunca hava şartlarında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen çiftçiler hasada başladı.

Kayısıda hasat zamanı başladı
Özel Haber

Elazığ’da kayısı hasat zamanı başladı. Kayısıda yıl boyunca hava şartlarında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen çiftçiler hasada başladı.
Besin değerinin yüksek olmasının yanı sıra aromasının lezzeti ile de tüm dünyanın ilgisini çeken Elazığ kayısısı bin bir türlü emek ve işlemden geçtikten sonra satışa sunulurken kavurucu sıcağa ve birçok zorluğa katlanan üreticilerin tek derdi ise emeklerinin karşılığını alabilmek.
Elazığ Baskil ilçesinde geçtiğimiz gün itibariyle kayısı hasadı başlarken hasatta yapılan işlemler üreticilerin işlerinin ne kadar zor olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.
Sabahın ilk ışıkları ile beraber tarlaya giden çiftçiler hasada ilk olarak silkeleme işlemi ile başlıyor. Ağacın her iki tarafına serilen çadırlara dökülen kayısı daha sonra toplanıp kasalara dolduruluyor. Kasalarla tarladan taşınan bazı kayısılar toprağa serilirken bazıları da kükürtlü islime konuluyor.
Toprağa serilen kayısı yaklaşık 1 hafta kurutulduktan sonra toplanıp çuvallara doldurulurken islime sokulan kayısı da 4 günlük islim işleminin ardından kurutulması için toprağa seriliyor. Burada da yapılan kurutma işleminin ardından kayısının son hali ihracatçılara ve fabrikalara satış için hazır hale geliyor.
Geçirdiği bu uzun yolculuğun ardından meşrubattan sabuna, reçelden parfüme kadar birçok üründe değerlendirilen ve insan hayatının hemen hemen her alanında yerini alan kayısı özellikle son yıllarda üreticisinin yüzünü güldürmezken üreticiler ise, tek geçim kaynakları olan kayısıdan vazgeçeceğe benzemiyor.
Yaptıkları işin çoğu zaman karşılığını alamadıklarını aktaran üreticiler, aracıların kayısıyı üreticilerden düşük fiyata aldığını ancak dışarıya yüksek fiyattan sattığını ileri sürerek hükumetin bu işe el atmasını istediler.
İşçilere verilen ücretler hakkında da bilgiler veren üreticileri, işçilerin alınlarının terinin karşılığını vermeye çalıştıklarını dile getirdiler.
Yaptıkları işin çok zor olduğunu belirten üreticiler, hasat mevsiminin de Temmuz ayının sonuna kadar süreceğini aktardılar.
Kayısının çok zor bir iş olduğunu ve kavurucu sıcakların da kendilerini olumsuz yönde etkilediğini ifade eden çiftçiler, yine de bu işi yapmaya mecbur olduklarını vurguladılar.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.