Kendi enerjimizi üretmeliyiz

Enerji Bir Sen Elazığ Şube Başkanı Süleyman Armağan, “Türkiye enerjisini dışarıdan temin ediyor. Tümüyle dışa bağımlıyız. Bunun hem maliyeti çok yüksek oluyor hem de gün gelir enerji hattınızı keserler, açıkta kalırsınız. Dolayısıyla yaşanabilecek sıkıntıları göz önünde bulundurarak kendi enerjimizi kendimiz üretmeliyiz. “ dedi.

Kendi enerjimizi üretmeliyiz
Özel Haber

Vedat Yetik

Enerjinin büyük önem taşıdığı günümüzde güneş enerjisinden yeterince faydalanamıyoruz. Uzmanlar güneşlenme süresi bakımından önemli bir konumda olan Elazığ’da güneş enerjisine yönelik yatırım yapmasını öneriyor.

Bilimsel verilere göre Türkiye coğrafi konumu itibariyle güneşin en fazla görüldüğü ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizde ise güneşlenme süresinin en fazla yaşandığı iller arasında Elazığ da bulunuyor. İstatistiki  verilere göre Elazığ hava sahası yılda 2829 saat güneş görüyor. Bu da enerji üretimi için yeterli bir oran olarak öngörülüyor.

2013’te yürürlüğe giren bir yasa ile Güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek bölgeler belirlendi. Bu yasada Elazığ’ın da aralarında bulunduğu 38 şehire Elektrik üretimi için izin ve teşvik çıktı. Ancak bu yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Elazığ’da bu yönde hiçbir adım atılmadı.

ARMAĞAN; “KENDİ ENERJİMİZİ ÜRETMELİYİZ”

Enerji Bir Sen Elazığ Şube Başkanı Süleyman Armağan, konuyla ilgili olarak günışığı’na açıklamalarda bulundu. Armağan, gelecekte yaşanabilecek enerji sıkıntısına karşı biran önce önlem alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu belirten Armağan, “Türkiye enerjisini dışarıdan temin ediyor. Tümüyle dışa bağımlıyız. Bunun hem maliyeti çok yüksek oluyor hem de gün gelir enerji hattınızı  keserler, açıkta kalırsınız. Her zaman ülkelerle barış içerisinde kalınmıyor. Bunun örneğini bölgemizde görüyoruz. Dolayısıyla yaşanabilecek sıkıntıları göz önünde bulundurarak kendi enerjimizi kendimiz üretmeliyiz. Bu noktada verimli kaynaklarımız var. Bunların başında güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi geliyor. Bu kaynaklarımızı kullanmamız en akıllıca olanıdır. Bundan daha akıllı iş olamaz.” dedi.

“STK’LAR OLARAK ÇALIŞMA YAPACAĞIZ”

Elazığ’ın rüzgar ve güneş enerjisi açısından çok elverişli bir şehir olduğunu vurgulayan Armağan, şöyle konuştu: “Elazığ hem güneş enerjisi hem de rüzgar enerjisi üretimi noktasında elverişli bir konumda bulunuyor. Ancak ne yazık ki enerji üretimi konusunda bugüne kadar somut bir adım atılmadı. İlimizde yılın çok büyük çoğunluğu güneş mevcuttur. Bunun için güneş enerjisi  ile ilgili çalışma yapmak ülkemiz ve ilimiz açısından çok yararlı olacaktır. İnşallah yeni dönemle birlikte biz de STK’lar olarak bir araya gelip bu konuda neler yapılması konusunda  görüşeceğiz. Biz geçmişte bir çalışma yapmıştık. Bundan 10 yıl önce Elazığ’daki doğal kaynaklarla ilgili bir çalışmamız olmuştu. Siyasilerimize sunmuştuk. Ancak bir sonuç alınamadı. İnşallah Elazığ’da bu konuyla ilgili yeniden bir çalışma yapıp hayata geçirmeyi ümid ediyoruz.”

 

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.