Kış meyvelerine talep arttı

Elazığ’da havanın soğumasıyla beraber vitamin deposu olan meyvelere ilgi arttı. Vücut direncini arttıran meyveler bol miktarda tüketilmeye başlandı.

Kış meyvelerine talep arttı
Özel Haber

HABER: BÜŞRA TEKAT

Elazığ’da havanın soğumasıyla beraber vitamin deposu olan meyvelere ilgi arttı. Vücut direncini arttıran meyveler bol miktarda tüketilmeye başlandı.

Elazığ’da Şehit İlhanlar Caddesinde hizmet veren Manavım işletmecisi Ahmet Erdem, günışığı’na yaptığı açıklamada, kış  meyveleri olarak  bilinen portakal, kivi, nar, muz, ananas, ayva, armut ve elmaya son günlerde ilginin arttığını söyledi.

Her gün kilolarca kış meyvesi sattıklarını belirten Ahmet Erdem, hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirmede etkili olan meyvelerin yoğun ilgi gördüğünü kaydetti.

Havaların soğumasıyla gribe yakalanan vatandaşların, ilaç kullanmak yerine bu meyvelerden tüketerek, hastalıklara karşı korunmaya çalıştığını belirten Erdem,  şu bilgileri verdi: “ Portakal C vitamini deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 72’sini karşılar. İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Böbrek hastalıklarına iyi gelir. Özellikle böbrek taşı oluşumuna karşı korur. Kivi, özellikle C, E ve K vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyve. Eğer beslenmenizde C vitamini ya da kalp ve kas sağlığını koruyan potasyum alımını arttırmak istiyorsanız, meyve tabağınıza rahatlıkla kivi ekleyebilirsiniz. Ayva, soğuk kış ayları için ideal yiyeceklerden birisidir. Vücutta meydana gelen çok sayıda sorunda hem iyileştirici hem de önleyici bir tür meyvedir. Nar, çekirdeklerinden tanesine, kabuğundan suyuna kadar birçok hastalığa devadır. Aynı zamanda vücudu hastalıklara karşı da bir kalkan gibi korumaktadır. Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur. Ananas çok zengin bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta dolaşan serbest radikalleri önler ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olurlar. Elma önemli bir C vitamini kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, hücreleri yeniler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında vücudu enfeksiyonlara karşı korur.”

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.