Kömürhan’ın yeni türküsü

Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en estetik ve en özel projesi Yeni Kömürhan köprüsü olacaktır.” dedi.

Kömürhanın yeni türküsü
Özel Haber

Elazığ ile Malatya'nın Karakaya Baraj Gölü üzerinden bağlantısını sağlayacak ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin batı ve güneydeki illere ulaşımı açısından stratejik bir konuma sahip ‘Yeni Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ve Yolu’nun yüzde 82'si tamamlandı. 
Projenin en önemli bölümünün tamamlandığını belirten yetkililer, köprü ve tünel yapımımın yüzde 18’lik kısmının da ortalama on ay içerisinde tamamlanacağını belirttiler.
Proje kapsamında yapılan modern köprü, ters Y şeklinde tek betonarme kule ve maksimum açıklık olarak literatürde 4. sırada yer alan Kömürhan Köprüsü, büyük ölçüde yerli teknoloji kullanılarak yapılıyor. Uzunluğu 660, kule yüksekliği 168,5 metre olacak köprü, 4 şeritli olarak ulaşım hizmeti verecek.

GELECEĞİN KÖPRÜSÜ
Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en estetik ve en özel projesi Yeni Kömürhan köprüsü olacaktır.” dedi.
Yeni Kömürhan köprüsünün Doğu Anadolu ve  Güney Doğu Anadolu’yu İç Anadolu’ya ve batı illerine bağlayan modern bir köprü olacağını belirten Bulut; “Bu köprü özellikle Elazığ kuzey çevre yolu tamamlandığında doğuyu Karadeniz’e, Karadeniz bölgesini batıya bağlayan en güzel ve kısa yol olması açısında daha da önem arz edecek.Geleceğe köprü olacaktır” ifadelerini kullandı.
Tunel ve yeni köprünün ihtiyaç olduğunu belirten Bulut; “Elazığ-Malatya karayolunun bölünmüş yola dönüştürülmesinin ardından mevcut köprünün bulunduğu noktada trafik akışında sıkıntılar gözlenmişti. Bu sıkıntıları daha da rahatlatmak amacıyla K 6 Ocak 2014'te "Yeni Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi"nin başlatıldı. Büyük bir projeydi.Teknik olarak ve estetik görünüm olarak ilklerin projesiydi, çok şükür bu projede de sona gelindi.2019 yılı sonu itibarıyla tamamlanacak.”diye belirtti.

YOL KISALACAK
Mevcut yolu 1 kilometre kısaltan;  yüksek geometrik standartlı, konforlu ulaşım ve trafik güvenliği ile birlikte  zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayan Yeni Kömürhan Köprüsünün tarihsel önemine de değinen Milletvekili Bulut: “Yollar ve köprüler bir ülkenin gelişmişliğinin simgesidir. Yapımı bitme aşamasına gelen Yeni Kömürhan Köprüsü de gerek estetik görünümü gerek işleyişi bakımından Türkiye’nin de Elazığ’ında gerek sosyal gerek ekonomi açısından gelişmişliğini gösterir.Yollar ve köprüler yanlızca araçları, yükleri, insanları veya umutları değil dünden bugüne bugünden yarınlara medeniyeti taşır.2019 yılı sonuna kadar büyük bir ihtimalle tamamlanacak olan Yeni Kömürhan köprüsü de böyle bir gayenin ürünü olacaktır. Böyle bir amaca da hizmet edecektir.” açıklamasında bulundu.

KÖMÜRHAN İLKLERİN KÖPRÜSÜ
Gergin Eğik Askılı Kömürhan Köprüsü'nün iki aksında bulunan 168,5 metrelik pilonun 77,5 metrelik kısmı tamamlanırken, yüzde 82 fiziki gerçekleşmesi sağlanan ve toplam maliyeti 340 milyon lira olan projenin tamamlanmasını sabırsızlıkla bekleniyor.
İlk kömürhan Köprüsü yapımı için, 12 Mart 1930’da Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında yapılan toplantıda karar alınmış köprü için 370.794,31 Lira keşif bedeli üzerinden 5 Temmuz 1930 tarihinde Nidgvist ve Helm A.Ş. adına ihaleye verilmişti.
Nidgvist ve Helm A.Ş,  Malatya-Elazığyolundaki betonarme köprünün tüm masraflarıkendisine ait olmak üzere 322.400,00 Lira karşılığında yapımı üstlendi. 5 Ekim 1932 Çarşamba günü Kömürhan Köprüsü hizmete açılmıştı. İlkkömürhan köprüsü de aynen Yeni köprü gibi ilklerin köprüsü olmuş; beş gözlü köprünün orta açıklığı 109,60 metre olarak tasarlanmış, yapıldığı zaman itibariyle orta açıklığın uzunluğu bakımından dünyadaki betonarme köprülerin altıncısı olma özelliğini kazanmıştı.
İlk Kömürhan Köprüsü Fırat Nehri üzerinde kurulan Karakaya Barajı suları altında kalınca, 1983-1986 tarihleri arasında ise yeni köprü eskinin üzerine yapılmıştı. Bu köprü de yine ilklerin köprüsü olarak; Türkiye’nin ilk dengeli konsol köprüsü olma özelliğini taşımıştı.
İkinci Kömürhan Köprüsü üzerine kurulan ve 2019 yılı sonuna doğru tamamlanacak olan;  kule ve maksimum açıklık olarak literatürde 4. sırada yer alan Yeni kömürhan Köprüsü de ilklerin köprüsü olarak hizmete açılacak.

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 4

 • Mustafa ülkü | 21 Temmuz 2018 09:21

  Öncelikle habercilik vizyonu olanlar eleştiri ve yorumlara açık olmak zorundadır. Eğer bu işi yapmayacaksanız kendi duymak istediklerinizi, başlığında yandaşlarımıza hitaben diye belirtip yapmaya başlayabilirsiniz.Çünkü bu usul habercilik değil, fan sayfasıdır. Yorum: Memlekete yeni birşeyler yapın, ucuz iş peşinde koşmayın, katma değer yaratacak, kalıcı istihdam oluşturacak, turizm etkisi bırakacak iş yapın. Sizden öncekilerden farkınız olsun. İyi elbise lüks araba, Siyasi çevre bu dünya için yeter ama ahirete sizi taşıyacak iş yapın. Mal ve mülk kalıcı değil. Eseriniz birazda insanlık olsun.

 • Mustafa ülkü | 20 Temmuz 2018 19:07

  Memlekete yeni birşeyler yapın, ucuz iş peşinde koşmayın, katma değer yaratacak, kalıcı istihdam oluşturacak, turizm etkisi bırakacak iş yapın. Sizden öncekilerden farkınız olsun. İyi elbise lüks araba, Siyasi çevre bu dünya için yeter ama ahirete sizi taşıyacak iş yapın. Mal ve mülk kalıcı değil. Eseriniz birazda insanlık olsun.

 • mustafa yıldırım | 20 Temmuz 2018 08:30

  EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER HER ŞEYİ ELEŞTİRİYORSUNUZ MANTIĞIYLA YAPMAK İSTEMİYORUM AMA ELAZIĞIN 5 ANA SORUNU VAR BENCE ÖNCELİKBU PROJELERİMİZDE OLMASI GEREK BENCE ELAZIĞIN 5 ÖNCELİKLİ PROJESİ OLMASI GEREKLİ BUNLARDAN 1. Sİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖZELLİKLE ÇAYDA ÇIRA KAVŞAĞININ DOĞU TARAFINDA ACİL DÖNÜŞÜM GEREK 2. Sİ ÇİMENTO FABRİKASININ İL DIŞINA KALDIRILMASI 3. SÜ SANAYİ SİTESİNİN ÇEVREYOLUNDA DAHA MODERN ŞEKİLDE YENİDEN YAPILMASI 4. SÜ TRAFİK SORUNUN ÇÖZÜMÜ BU KONU KENTSEL DÖNÜŞÜM OLDUĞUNDA ÇÖZÜLEBİLECEK SORUN 5. Sİ EĞİTİM TÜM OKULLAR YAPILACAK ETRAFI ÇEVRİLMİŞ GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLAN KAMPÜSLE BİR ARADA OLACAK MADDE BAĞIMLISI VB ŞAHISLAR KESİNLİKLE BU KAMPÜSE GİRİŞİ ENGELLENECEK

 • Mehmet | 19 Temmuz 2018 14:35

  Sayın başbakan seçim öncesi Elazığ konuşmasında Yeni Kömürhan Köprüsü değil Battalgazi köprüsü de bitiyor demişti. Bakalım asırlık Kömürhan köprüsünün adı ne olacak !!

 • Ana Sayfa
 • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.