Kur korkutuyor

2018’in Ocak ve Şubat aylarında 3.79 üzerinde seyreden Dolar, döviz kurunu etkileyip Türk Lirası’nın da hızla değer kaybetmesine sebep oldu.

Kur korkutuyor
Elazığ Güncel
Elazığ İnşaat Müteahhitler Dernek Başkanı Av.Osman Avcıl, “Kur etkisiyle yükselen demir fiyatları inşaat maliyetlerini yükseltti, maliyet artışı ev fiyatlarını yükseltti dolayısıyla ev satışlarında düşüş oldu” dedi. 
2018’in Ocak ve Şubat aylarında 3.79 üzerinde seyreden Dolar, döviz kurunu etkileyip Türk Lirası’nın da hızla değer kaybetmesine sebep oldu.
Kurun yükselmesi, Türk Lirası’nın değer kaybetmesine karşılık döviz girdisinin olmaması ekonomi çarkının ağır dönmesine ve bu çarktan etkilenen birçok sektörün olumsuz yönde etkilenmesine sebep oldu.
ABD -Rusya gerginliği, savaş sinyalleri, Ortadoğu’da yaşananlar, Suriye meselesiyle birlikte Türkiye üzerinde oynanan oyunlar ve oluşturulan suni gündemlerle kurdaki yükseliş Nisan ayında da devam etti.
Nisan ayında 4.10 civarına dayanan ve hükümetin erken seçim kararına rağmen 4 bandının altına düşmeyen dolar kuru birçok sektörün 2018 ekonomi planlarını etkiledi.
 
ELAZIĞ’DA KUR ETKİSİ
Dövizde tahminlerin ötesinde baş döndürücü ve inatçı yükseliş Türk ekonomisi üzerinde olumsuz etkiler yaparken Elazığ’da da birçok sektör bu etkiyi yaşamaya başladı.
Elazığ’da üretim ve malzeme alt yapısıyla döviz üzerinden alış veriş yapan birçok sektör kur etkisiyle zor günler geçiriyor.
Elazığ’da özellikle inşaat ve otomotiv sektöründe etkili olan kurdaki yükseliş 2018 satış ve pazarlama planlamasını beklentilerin altına çekti.
 
SATIŞLARDA DÜŞÜŞ OLABİLİR
Otomotiv markası yöneticileri 2018 yılı için otomobil satışlarında 950-975 bin civarında bir satış beklentisi içinde olmalarına rağmen Dolar ve Euro artışıyla birlikte bu beklentilerinin yüzde 5 gerisine düşeceklerini belirttiler.
Yeni modelleriyle 2018 yılında daha fazla satış beklerken bu beklentinin Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da otomobil satışında olumsuz bir etki yapabileceğini belirten otomotiv sektörü satıcıları Elazığ’da yüzde 3 civarında bir düşüş yaşanabileceğini ifade ettiler.
 
DÖVİZ DEMİRİ VURDU
Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve Dolar’ın 4.10 civarına dayanması Elazığ’da inşaat sektörünü de etkiledi.
Dolar ve Euro artışının özellikle demir fiyatlarını etkilediğini belirten Elazığ İnşaat Müteahhitler Dernek Başkanı Av.Osman Avcıl, “Kur etkisiyle yükselen demir fiyatları inşaat maliyetlerini yükseltti, maliyet artışı ev fiyatlarını yükseltti dolayısıyla ev satışlarında düşüş oldu” dedi.
Avcıl kur yükselişinin Elazığ’da inşaat sektörü üzerindeki olumsuz etkisini değerlendirerek, siyasi iradenin diğer yan sektörleri ayağa kaldırma gayretinin yanında; inşaat sektörünün de problemlerini çözmesi, sektörün önünü açması gerektiğini anlattı.
Yapılacak çalışma ile inşaat sektörüne bağlı 250 alt sektörün de hareketleneceğini anlatan Osman Avcıl, “2017 yılı başından bu yana yavaş yavaş artmaya başlayan, başta demir fiyatları olmak üzere;  inşaat sektöründe kullanılan birçok önemli malzemeye son 1 yılda yüzde 70 civarında zam gelmesi, satışlar açısından da durağan olan inşaat sektörünü adeta bitirme noktasına getirmiştir. Faaliyet Endeksi'nin mart ayında bir önceki aya göre yukarı yönlü hareket etmesi umut verici olmakla birlikte tatmin edici değildir. Şu aşamada inşaat sektöründe bir durgunluktan bahsetmek mümkün olmamakla birlikte, bu şekilde devam etmesi durumunda 2018 yılında inşaatın kendisinden beklenen performansı ortaya koyması olası değildir. İnşaattaki yavaşlamanın önüne geçecek, 2017 senesindeki inşaat sektörünün yüzde 8,9'luk büyümesini çift haneli rakamlara çekecek düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır” açıklamasında bulundu.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.