Lahmacunun rakibi peynirli ekmek

Elazığ’ın geleneksel lezzeti peynirli ekmek satışları arttı. Elazığ’daki fırıncılar peynirli ekmeğin lahmacuna rakip olduğunu söyledi.

Lahmacunun rakibi peynirli ekmek
Özel Haber

Elazığ’da fırınlarda yoğun olarak üretilen ve çok sayıda fırında siparişe göre yapılan lahmacun yerini peynirli ekmeğe bırakıyor. Elazığ’da fırıncılar Ramazan ayı ile birlikte peynirli ekmeğe ilginin arttığını söylediler. 
Elazığ’ın geleneksel lezzeti peynirli ekmek Ramazan ayında da rağbet görüyor. Elazığ’da peynirli ekmek yapan fırınlar siparişlerin yanı sıra peynirli ekmek üretimi yapıyor. 
Peynirli ekmeğin Elazığ’a özel bir lezzet olduğuna dikkat çeken fırıncılar, sipariş oranlarına bakıldığında peynirli ekmeğin lahmacun ve pideye oranla daha çok tercih edildiğini söylediler.
Satışlardaki artışı Ramazan ayına bağlayan fırıncılar, “Normalde de peynirli ekmek için çok fazla sipariş alıyoruz. Ama Ramazan ayı ile kıyasladığımızda bu sayı daha da arttı. Ramazan ayında herkes yöresel lezzetlere yöneliyor.” dediler.
Peynirli ekmeğin Elazığ’a has bir lezzet olduğuna dikkat çeken fırıncılar, “Diğer illerde henüz bu tadın farkına varılmamasından dolayı galiba sadece Elazığ’da yapılıyor. Genellikle en çok yaz aylarında talep oluyor. Elazığlı olmayanlara anlattığımızda peynir ve şekeri yan yana yakıştırmayıp garipsiyorlar. Ama ne kadar güzel bir lezzet olduğunun farkında değiller. Elazığ mutfağının her yemeği ayrı ayrı güzel ama peynirli ekmek bir başka güzel. Genellikle sipariş üzerine yapıyoruz. Ama talep arttığı dönemlerde sipariş harici de mutlaka bulunduruyoruz. Sadece evine götürmek için yaptıranlar gelmiyor. Bazıları şehir dışına çıktığında bile götürüyor.” ifadelerini kullandılar.
Elazığ peynirli ekmeğinin, Trabzon yöresindeki peynirli ile karıştırılmaması gerektiğine vurgu yapan fırıncılar, “ Trabzon’da da peynirli ekmek var. Ama bizimkinden çok farklı. Biz peynirli ekmeklerimizi şeker ile yapıyoruz. Özel tuzsuz Elazığ peyniri kullanıyoruz. Ama farklı peynirler kullananlar da var. Burada peynirin kalitesi çok önemli. Tadını tamamen değiştirebilir. Şekerle peynirin oranı da iyi ayarlanmalı. Bizim peynirli ekmeğimiz sabah kahvaltısında da yenilir, yemekten sonra tatlı niyetine de tüketilir. Soğuk da gayet güzel sıcakken de yenilebilir. Böyle bir lezzet Elazığ’da var. Elazığ’ın mutfağı bu yüzden çok güzel.” açıklamasında bulundular.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.