Malatya’dan Elazığ’a Raybüs seferleri başladı

Malatya-Elazığ arasına Ray-Büs olarak bilinen Malatya-Elazığ ekspresi sefere konuldu. 240 kişilik tren için yolcular 11 TL ücret ödeyecek.

Malatyadan Elazığa Raybüs seferleri başladı
Elazığ Güncel

TCDD Taşımacılık tarafından Malatya-Elazığ arasına Ray-Büs olarak bilinen Malatya-Elazığ ekspresi sefere konuldu. 240 kişilik tren için yolcular 11 TL ücret ödeyecek.
TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt törende yaptığı konuşmada, Malatya-Elazığ arasında seferlerine başlayan ekspres trenin 30 milyon TL maliyetinde olduğunu belirterek, “Şu anda 240 kapasiteli bir tren. Ve bu trenlerin maliyeti yaklaşık 30 trilyonluk bir tren. İnşallah her gün Malatya-Elazığ arasında seferlerini aksaksız bir şekilde yapacak.” dedi.
Açılışa katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “24 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhur hükümetinin başına getirirseniz, Meclisi de güçlü tutarsanız biz erdem, irade ve cesaretle Türkiye’yi büyütmeye devam edeceğiz.” dedi.
Bülent Tüfenkci Malatya ve Elazığ'ı birbirine daha çok yakınlaştırmayı hadeflediklerini ve iki ile de önem verdiklerini anlattı.
Raybüs seferlerinini Elazığ'ın kalkınmasında önemli rol oynayacağını anlatan Tüfenkci, "Bu setin çok önemi var. Bir kere biz, Malatya ile Elazığ’ı birlikte düşünüyoruz, birlikte büyütüyoruz ve birlikte geliştiriyoruz ve iki ilimizi bir birine çok daha yakınlaştırmanın hesabını yapıyoruz. Onun için Malatya-Elazığ Ekspresi bu anlamıyla atılmış adımlardan birisi. Kömürhan Köprüsü ve Tüneli bu açıdan atılmış bir adım ve iki ilin ölçek ekonomisi bakımından büyüyerek ülkemize ve bölgemize hizmet etmesinin kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Buna yönelik adımlarımızda devam edecek. Özellikle Malatya'daki küçük esnaflarımızı, sanayicilerimizin şehir dışına çıkarılması projesinde pilot uygulamaları içerisinde 10 il var. Bunlardan birisi Malatya birisi de Elazığ. Yeni Malatya'yı Elazığ'dan Elazığ'ı da Malatya'dan ayırmadık. Cazibe merkezleri programında Malatya ve Elazığ'ı birlikte düşündük. Yine altıncı bölge teşviklerinden yararlanan iller arasına Elazığ'ı, Malatya'yı birlikte programladık. Yine Elazığ'ın kalkınmasında önemli rol oynayacak Uluova Sulama Tesisi'nin projesini düşündüğümüzde orada güneş enerjisi panelleriyle atım yapılabilmesi için yasa değişikliğini gerçekleştirirken esasında Malatya'yı da düşündük Karakaya Barajı'ndan Malatya sulamasına atım yapılabilmesi için güneş enerjisi panellerini sulamada kullanılmasının önünü açacak taslağı birlikte hazırladık. Malatya ve Elazığ'ı birlikte düşünerek hareket ettik. Bunu iki ilin büyümesi açısından ifade ediyorum. Birileri açılan köprüleri, tünelleri, açılan limanları beton yığını olarak görebilir. Yolları, köprüleri beton yığını olarak görebilir. Ama bilin ki ekonominin temeli bu altyapılara bağlı. Eğer siz Türkiye’yi büyütecekseniz sağlıklı yollarınız olması lazım. Allah’a hamdolsun bunu gerçekleştirdik ve Türkiye olarak bunu gerçekleştirdik. İhracatınızı artırmak istiyorsanız limanlarınızı artırmalarınızı lazım ve Allah’a hamdolsun biz bunu gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.
Hızlı Tren projesinin ihalesinin yapıldığını aktaran Tüfekci, "Sizler bizlere destek verirseniz, 24 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhur hükümetinin başına getirir, meclisi de güçlü tutarsanız, Allah’a hamdolsun biz erdemle iradeyle ve cesaretle Türkiye’yi büyütmeye devam edeceğiz. Hem Türkiye’yi büyüteceğiz hem Malatya’yı büyüteceğiz hem de Elazığ’ı büyüteceğiz. Malatya-Elazığ-Diyarbakır Hızlı Tren Projesini de ihalesini yaptık, şimdi projesi yapılıyor, biz onu da bölgeyi birlikte düşündüğümüz için gerçekleştirmiş olduk." dedi.
Malatya-Elazığ ekspresi her gün 06.45’te Malatya’dan 18.00’de ise Elazığ’dan hareket edecek. Vatandaşlar yolculuk için 11 TL ödeyecek.
 

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 6

 • Murat aslan | 17 Haziran 2018 11:20

  Malatya- Elazığ arasında seferlere başlayan Ray büs tren için teşekkür ederiz.Ancak Bu trenin açılış töreninde Malatya Milletvekili Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFEKÇİ, AKP Genel Başkan Yardımcısı malatya Milletvekili Öznur Çalık ,Malatya Büyükşehir Başkanı ve Bürokratlar var,Elazığ'dan bir tane Milletvekili yoktur.Malatya Milletvekilleri harıl harıl durmadan çalışıyorlar,Kızılay Genel müdürü Malatyalı ve Malatya'ya Avrupanın en büyüğü olan Afet konutları fabrikasını açıyor, bizler uyuyalım.Malatya yıllar önce Harput a bağlı iken sanki şimdi biz Malatya'ya bağlanmışız.Malatya milletvekilleri bizim için çalışıyor.Adamlar Süper ligde bizler neredeyiz hala takım darmadağınık ,yönetim ve hoca bile yokk...hayırlısı olur inşallah.

 • Etem | 15 Haziran 2018 22:46

  Gidiş geliş saatleri duruma göre ayarlanması lazım hayırlı olsun

 • İsimsiz | 15 Haziran 2018 13:56

  Saçmalık elazigdan gece sefer Malatya için yapılan birşey Allah belanızı versin Elazığlı akp artık oy vermesin yakında Malatya nin ilçesi oluruz

 • Yunus | 15 Haziran 2018 05:13

  Yolculuk süresi kaç dakika olacak ?

 • Süleyman | 15 Haziran 2018 04:32

  Elazığ için ikinci bayram bunlar elazğdan dalgamı geçiyorlar Elazığ valiliği altı yılda yapıldı

 • Cihan | 14 Haziran 2018 17:17

  Elazığ için bir utanç günü dağa bu trenin diğer ucunda muz cumhuriyeti olan Elazığ var.Neden mi muz cumhuriyeti açılışa bir bakın bir tane Elazığlı siyasi varmı,Elazığ ı bu hale getiren gelmiş geçmiş bütün yöneticiler utanmalılar Elazığ bi yerden tepki verecek ama bakalım hayırlısı

 • Ana Sayfa
 • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.