MEMUR VE TİCARETÇİ GÖZÜ ÇOK FARKLI

TÜMSİAD Elazığ Şube Başkanı Mahir Sönmez, “Memur gözüyle ticaretçi gözü çok farklıdır. Sonuçta işadamı para yatırıyor ve para kazanmak zorunda. İşadamı 50 defa düşünür bir defa yatırıma niyetlenir. Bu anlamda bundan sonraki süreçte ilimize gelen yatırımcılardan haberimiz olursa biz de katkı sunmaya gayret ederiz. dedi.

MEMUR VE TİCARETÇİ GÖZÜ ÇOK FARKLI
Ekonomi
HABER: VEDAT YETİK
TÜMSİAD Elazığ Şube Başkanı Mahir Sönmez, Elazığ’ın her alanda yatırıma uygun bir şehir olduğunu belirterek, yatırımcıları Elazığ’a davet etti.
Sönmez günışığı’na yaptığı açıklamada, Elazığ’ın özellikle turizm, ticaret, eğitim alanlarında bakir bir kent olduğunu, bu alanlarda yatırım yapacak yatırımcıların büyük kazanç elde edeceğini kaydetti.
Elazığ’ın, yatırım alanlarındaki potansiyelinin yanı sıra güvenli bir şehir olduğunu vurgulayan Sönmez: “Benim hep söylediğim bir söz var; Elazığ bakir bir şehir. Ticaret anlamında da, eğitim anlamında da, turizm anlamında da bakir bir şehir. Buraya kim yatırıma gelirse kazanır. Bunların hangisi olursa; ister turizm olur, ister eğitim olur, ister ticaret olur, ister bir başka iş olur. İlimizde tarım, hayvancılık, inanç turizmi, eğitim gibi alanlarda yatırımlar olur. Son dönemlerde eğitim anlamında özel okullar gelmeye başladı. Bunun yanında Üniversite anlamında özel bir üniversitenin yapılması olur. Turizm anlamında yakın zamanda Harputumuzun UNESCO dünya miraslar listesine girme konusu. Şehrin ileri gelenleri sayın valimiz, sayın belediye başkanımız bu işe öncülük etmeye gayret ettiler. Yani Harput’la beraber, Sivrice, Palu, Karakoçan ilçeleri de turizmle beraber yatırımcı çekerse ilimize katkısı olur. Yine bunun yanında özellikle balık sektöründe ülkede ve dünyada önemli bir yerimiz var. Yine bunun yanında kendimize has Ağın leblebisi, orcik, dut, badem, üzüm, ceviz gibi geniş bir perspektif bir çok ürünümüz var. Bunları yatırımcılara anlatabilirsek yatırımcıları buraya çekebiliriz. Ticaret adamlarımızı Elazığ’a davet ediyoruz. Çünkü Elazığ güvenli bir şehir. Elazığ insanı çalışmayı seven, çalışmak isteyip de buraya yatırım yapmak isteyenleri baş üstü etmeyi seven bir şehir.” diye konuştu.
 
YATIRIMCILARIN YANINDAYIZ
Elazığ’ın cazibe iller programı kapsamında olduğunu anımsatan Sönmez, TÜMSİAD olarak 8 proje sunduklarını, yakın zamanda yatırım projelerinin açıklanmasını beklediklerini aktardı.
Ekonomi derneği olarak her zaman işadamlarının yanında ve destekçisi olduklarını ifade eden Sönmez; “TÜMSİAD Türkiye’de 81 ilimizde şubeleri olan bir dernek. Buradaki şubedeki ve diğer illerdeki yatırımcı olan üyelerimizle beraber ilimizde ne gibi yatırımlar yapılabilir bunları anlatıyoruz. Bunlarla beraber özellikle son dönemde cazibeli iller programı kapsamında TÜMSİAD olarak 8 proje sunduk. Yakın süreçte onların da açıklanmasını bekliyoruz. TÜMSİAD olarak bizim verdiğimiz veya vermediğimiz hangi proje olursa bize ne görev düşerse biz elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Onlara destek çıkacağız.” dedi.
 
OSB KONUSUNDA FİKRİMİZ ALINMALI
Başkan Sönmez, Elazığ’da ekonomi alanında yapılacak çalışmalarda TÜMSİAD’ın da görüşlerinin alınmasını istedi.
Özellikle yeni Organize Sanayi Bölgesi konusunda fikirlerinin alınmadığını aktaran Sönmez, şu ifadelere yer verdi: “Mevcut Organize Sanayi Bölgesi ilimize yetmediğinden dolayı sayın valimizin öncülüğünde yeni OSB alanlarına bakılıyor. Bu anlamda da son denömde OSB’nin yeriyle alakalı sıkıntılar var. Biz onda da şunu söylüyoruz; Sayın valimizden biz STK’ları bu işe dahil etmesini istiyoruz. Bizler STK’lar olarak belli açılışlarda boy gösteren insanlar olmaktan ziyade bu ilin 50-100 senesine damga vuracak önemli projelere dahil olmak istiyoruz. Yani OSB kurulurken, OSB’nin yeri araştırılırken özellikle ekonomi STK’larından görüş alınmasını istiyoruz. Bizler bu işe dahil olmak istiyoruz. Bugüne kadar bu konuda bizden bir görüş alınmadı. Bu da tatlı bir serzenişimiz olsun. Ben 44 yaşında biri olarak hep Elazığ’da kaldım. Bundan sonra da Allah nasip ederse Elazığ’da kalacağım. Elazığ’da olan bu işlere bizler dahil olmak istiyoruz.”
 
YENİ OSB, ELAZIĞ’IN EN AZ 50 YILLIK İHTİYACINI KARŞILASIN
Yeni organize sanayi bölgesi konusunda düşüncelerini aktaran Sönmez, şöyle devam etti: “OSB’lerin ulaşılabilecek yerde olması lazım. Yani ana arterlerin olduğu bir yerde olması lazım. İkincisi; demir yollarının yakınlarında yer alması lazım. Üçüncüsü ise ilimizde belirli köylerde lojistik köyler var. İlimizde belirli yerlerde lojistik merkezler kuruluyor. OSB’lerin de lojistik merkezlerine yakın bir yerde kurulması gerekiyor. Hava ulaşımına yakın bir yerde olursa daha iyi olur. Bunlarla alakalı hazine arazilerinin belli yerleri vardır: Bunların uygun olanı bulunur ve bundan sonraki süreçte ilimizin 50 sene sonrasında ihtiyacı karşılayabilecek yerler olsun. Bu anlamda sayın valimizden şunu istirham ediyoruz; Bizim gibi STK’ları çağırırlarsa en azından Elazığ’ın haritası masaya yatırılır, orada devletin sunmuş olduğu hazine arazilerinden uygun olan yerler neler varsa görüşlerimiz alınır ama nihai kararı kendileri verir. En azından bizler de yarın bu işte bizim de vebalimiz yada katkımız oldu diyebiliriz.Bu şehir bizim. Şehir güzel bir şehir. İyisi ile kötüsü ile biz burada yaşıyoruz. Kötü olan her şeye engel olmak gibi bir niyetimiz varsa iyi olan şeylere de dahil olmak istiyoruz. Şehrimiz yeraltı ve yer üstü kaynaklarıyla yatırımcıya bakir bir şehir. Yatırımcıyı dört gözle bekleyen bir şehir.”
 
İŞADAMLARI BİRARAYA GETİRİLMELİ
Elazığ’a davet edilen işadamlarının ildeki işadamlarıyla bir araya getirilmesi gerektiğini ifade eden Sönmez, “Sayın belediye başkanımız ve sayın valimiz dışarıdan iş adamlarını ilimize davet ediyorlar. Bu işadamları ilimize geldiği zaman biz sivil toplum örgütlerinin de gelen işadamlarıyla görüşmesinde fayda var diye düşünüyorum. Çünkü biz de işadamlarıyız. TÜMSİAD olarak bizim hazırladığımız projelerimiz var. Biz projelerimizi dışarıdan gelen işadamlarımıza sunabiliriz. Ya da katkı vermek amacıyla ilde neler yapılması gerektiğini anlatabiliriz. Çünkü işadamı gözüyle bakıyoruz. Biz memur gözüyle bakmıyoruz bu işe. Memur gözüyle ticaretçi gözü çok farklı. Sonuçta işadamı para yatırıyor ve para kazanmak zorunda. İşadamı 50 defa düşünür bir defa yatırıma niyetlenir. Bu anlamda bundan sonraki süreçte gelen yatırımcılardan haberimiz olursa biz de katkı sunmaya gayret ederiz. Çünkü ne sayın valimiz, ne belediye başkanımızı yalnız bırakmak gibi bir niyetimiz yok. Biz onların yanında yer alıyoruz. Çünkü STK’lar el freni gibidir. Yedek lastik gibidir. Bizler olmadan olmaz. Biz STK olarak bu ilin sıkıntıları ne varsa onları göğüslemek istiyoruz.” diye konuştu.
 
ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM
Harput’un Elazığ için büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Başkan Mahir Sönmez, insanları Harput’a çekecek çalışmalar yapılmasını istedi.
Etkinliklerin özellikle Harput’ta yapılmasını isteyen Sönmez; “Belediye başkanımızın düzenlemiş olduğu bir toplantıda Harput’un bilinebilirliği noktasında şu teklifte bulunduk; STK olarak biz Harput’ta bir yer istiyoruz. TÜMSİAD olarak orada yer yapmak istiyoruz. Yada mevcut bir binayı bize versinler arayı onaralım. Bizim bundan sonraki tüm toplantıları Harput’ta yapalım. Harput eğer canlanacaksa STK’sıyla beraber canlanacak. Harput ildeki insanıyla beraber canlanacak. İkinci husus; organizasyonlar yapılacaksa Harput’ta yapılsın. Çünkü Elazığ’ın en büyük tanıtımı olarak Harput ön planda. Harput’u tanıtırsak Elazığ’a insanları çekmiş olacağız.Bütün etkinliklerin Harput’ta yapılması taraftarıyız. Ayrıca bu yapılan etkinliklerde de yöresel ürünlerimizi dağıtalım. İlimizi tanıtacaksak bu şekilde tanıtacağız. Elimizi taşın altına koyacaksak hep beraber koyalım.” dedi.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.