Milli ekonomi gündemde

Bağımsız Türkiye Partisi Elazığ İl Başkanı Bayram Kavak, hükümetin açıkladığı 100 günlük ekonomide eylem planında ekonominin finansmanının nasıl sağlanacağını sordu.

Milli ekonomi gündemde
Ekonomi

Türkiye’nin ekonomik darboğazına karşı milli ekonomi modeli ve milli para kavramları kamuoyunda tekrar konuşulmaya başlandı.
Seçim sonrası ekonomik sıkıntıların devam etmesi doların rekor seviyeye yükselmesi gözleri hükümetin 100 günlük ekonomi eylem planına çevirirken, aynı zamanda 2005 yılından beri dile getirilen milli ekonomi ve milli para tezinin uygulanma ihtimaline çevirdi.

KAMU HARCAMALARI ARTIRILARAK 
EKONOMİYE CAN VERİLMEK İSTENİYOR

Elazığ il kongresiyle yeniden Bağımsız Türkiye Partisi Elazığ İl Başkanlığına seçilen Bayram Kavak, mazbatasını aldıktan sonra gazetemize ekonomi üzerine açıklamalarda bulundu. 
Hükümetin açıkladığı 100 günlük ekonomide eylem planı için düşüncelerini açıklayan Bağımsız Türkiye Partisi Elazığ İl Başkanı Bayram Kavak, ekonominin finansmanının nasıl sağlanacağını sordu.
100 günlük ekonomide eylem planının beklentisinin daha çok döviz kurlarının frenlenmesi yönünde olduğuna dikkat çeken Bayram Kavak, “Anladığımız kadarıyla ekonomide kamu harcamalarını artırmak suretiyle ekonomiye can verilmek isteniyor. 100 günlük eylem planı da bu tarife uyuyor. Fakat burada önemli bir sorunumuz var; Ekonominin finansmanı nasıl olacak? Ekonomik kriz tanımı daha çok parasal ve mali bir mahiyet arz etmektedir. Bugün yaşanan asıl sorun para merkezlidir.” ifadelerini kullandı.

CARİ AÇIK ARTAR
100 günlük eylem planında yapılacak işlerde kaynak belirtilmediğini söyleyen Kavak, hükümetin yaptığı acil eylem planını şöyle değerlendirdi: “Açıklanan projeler kaynak belirtilmediği için anladığımız kadarıyla dış borçlanma yoluyla yapılacak. Bu durumda cari açığımız daha da artacak ve sonuçta döviz kurları yukarıya doğru daha da süratlenecektir. Mevcut durumda dövizdeki ateşi düşürmek ancak cari açığın kapatılmasıyla ilgilidir. Cari açığın sebebi ekonominin yerli kaynaklarla değil de borçlanma yoluyla finanse edilmesidir. Acil eylem planında dövizin frenlenmesi konusu yer bulamamış görünüyor. Ekonominin finansmanı borçla yapıldığı sürece dövizin ateşi düşmez.”

BORÇLA İŞ YAPILIYOR
Hükümetin yaptığı hizmetlere saygı duyduğunu, yapılan yollar, köprüler, tüneller, ,havaalanları ve stadyumlara Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu belirten Bağımsız Türkiye Partisi Elazığ İl Başkanı Bayram Kavak, yapılan işlerin sürekli borçlanarak yapıldığını belirtti.
Türkiye’de yollara, köprülere, tünellere, kanallara, havalimanlarına, stadyumlara ihtiyaç duyulduğunu ancak finans konusunun daha önemli bir konu olduğunu vurgulayan Kavaş “Aklı başında hiç kimse buna karşı çıkamaz. Fakat Bu projeler nasıl finanse edilecek? sorusu hayati önem taşımaktadır. Eğer projeler yurt dışı kredilerle yapılırsa bu model bize yüksek döviz kurları, ödenemeyen borçlar ve de siyasi tavizler vermek zorunda olan bir yönetim olarak fatura edilir.” dedi.

KURTULUŞ MİLLİ OLMALI
Milli ekonomi ve milli para tezinin anlaşılıp uygulandığı gün Türkiye’nin ekonomisinin düze çıkacağını belirten Kavak ekonomi finansman çözümünü şöyle özetledi: “Geçmiş ekonomik sistemlerin taklidi ekonomimizi kurtaramaz. Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Beyin Mili Ekonomi Modelinde ekonominin yerli ve milli kaynaklarla nasıl finanse edileceği bütün detayları ve kavramlarıyla hiçbir tarafı ihmal edilmeden dört dörtlük açıklanmıştır. Ekonominin finansmanı problemi ancak Prof. Dr. Haydar Baş’a ait olan Milli Para kavramı ile çözülebilir. Milli Para tarifi anlaşıldığı ve uygulandığı gün cari açığın sürüklediği bütün problemlerin sonunun geldiği gün olacaktır. Darboğazdan kurtuluşun reçetesi millidir. Milli ekonomi ve milli paradır” 

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 1

  • Ahmet Bilgin | 10 Ağustos 2018 18:33

    Cok iyide ,Türkiyede Halk Allahina baglidir,bunu bilen AKP Halki ,Netanyahu,Trump la kandiriyorlar,simdi Halkin Altinlarina ve Dollarlarina göz koydular.Isin gercegi cevresinde daha kaliteli ve ucuz Mal satan cok Ülke var,AKP bunu bildigi icin, Papaz Brusonu Trumpla cikartti,Dollari yükseltti,simdi Türk Mallarini ucuza disariya satarlar.Saygilarimla

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.