Mühendisler akredite laboratuarına kavuşacak

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin akreditasyonla ilgili teknik destek projesi, FKA’nın başarılı bulunan projeleri arasında yer aldı.

Mühendisler akredite laboratuarına kavuşacak
Elazığ Güncel

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Kalite Yönetim Sistemi ve Akreditasyon çalışmalarına devam ediyor.
Çalışmaların ilk bölümünün eğitim basamağı, Fırat Kalkınma Ajansı tarafından, “Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ISO9001: 2015 Kalite Sistemine Hazırlık Projesi” ile desteklenmişti. Bu proje başarı ile tamamlandıktan sonra, 2018 Teknik Destek Projeleri kapsamında, Fırat Kalkınma Ajansı’na, akreditasyon ile ilgili eğitim çalışmaları için tekrar başvuruda bulunuldu.
Fırat Kalkınma Ajansı’na (FKA), 2018 yılı Mayıs-Haziran Dönemi Teknik Destek Programı kapsamında 8 proje başvurusu yapılırken, bu projelerden 5’i başarılı bulundu. Mühendislik Fakültesi’nin sunduğu “Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Laboratuarlarının ISO/IEC17025-2017 Şartlarına ve Akreditasyona Hazırlık Projesi” isimli proje, başarılı bulunan projeler arasında yer aldı.
Proje Yürütücüsü Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Esat Alyamaç, Fırat Kalkınma Ajansına gerekli belgelerin teslim edildiğini ve proje ile ilgili resmi sürecin başladığını ifade etti.
Doç. Dr. Alyamaç, “Mühendislik Fakültesi, yarım asırlık tecrübeye sahip olan laboratuarlarını akredite etmek istemektedir. Akreditasyonun en önemli bölümünü yöneticilerin eğitimi oluşturmaktadır. Bu proje kapsamında şu anda laboratuarlarda yöneticilik yapan veya yapma potansiyeli olan öğretim üyeleri proje kapsamındaki eğitimleri alacaklardır. Eğitimlerin sonucunda, eğitime katılan öğretim üyeleri temel akreditasyon konularında bilgi ve sertifika sahibi olacaklardır. Bu proje, Mühendislik Fakültesi’nin akreditasyon çalışmalarına önemli katkılar sunacaktır. Proje kapsamındaki eğitim çalışmaları en kısa zamanda Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde başlayacaktır. Projenin ilerleyen bölümlerindeki gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır" dedi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.