Nedir bu işin aslı?

Elazığ’da yaşayan Suriyeli mültecilerin büyük bir çoğunluğu, bir geçici koruma kimlik belgesini kaybettiğini iddia ederek resmi makamlara başvuruyor.

Nedir bu işin aslı
Elazığ Güncel

Elazığ’da yaşayan Suriyeli mültecilerin büyük bir çoğunluğu geçici koruma kimlik belgesinin kaybı nedeniyle resmi makamlara başvuruyor.
Elazığ’ın farklı mahallelerine yerleştirilen Suriyeliler, yerleştikleri dönemlerde kendilerine verilen geçici koruma kimlik belgesinin kayıp olduğunu iddia ederek ilan vermek istiyor. 
Son haftalarda geçici koruma kimlik belgesini kaybettiğini iddia eden Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor.
Azımsanmayacak rakamlara ulaşan oranlara bakıldığında, ‘hepsi mi kimliğini kaybetti?’ sorusunu akıllara getiriyor. Bir haneden 2-3 kişi ve bir ailenin tamamı da gazetemize kayıp ilanı vermek için başvuruda bulunuyor.
Öte yandan geçtiğimiz yıllarda geçici koruma kimlik belgesi verilen Suriyeli sığınmacılara kayıp ilanı ile nüfus cüzdanının verildiği iddiası ortaya atılmıştı.
24. dönem CHP Hatay milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu, Suriyelilerin geçici koruma kimlik belgesini kaybederek, ikamet ettikleri illerden değil farklı illerden kimlik çıkarttığını iddia etmişti.
Konuyla ilgili yetkililerden açıklama bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.