"Önerdiğimiz sistem hızlı devlet yapılanmasını öngören bir sistemdir

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Referandumda kişileri değil, sistemi seçeceğiz. Bizim önerdiğimiz sistem hızlı devlet yapılanmasını öngören, devlet mekanizmalarının hızlı çalışmasını, vatandaşa daha hızlı hizmet götürmesini ön gören bir sistem. dedi.

Önerdiğimiz sistem hızlı devlet yapılanmasını öngören bir sistemdir
Siyaset
HABER: VEDAT YETİK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Referandumda kişileri değil, sistemi seçeceğiz. Bizim önerdiğimiz sistem hızlı devlet yapılanmasını öngören, devlet mekanizmalarının hızlı çalışmasını, vatandaşa daha hızlı hizmet götürmesini ön gören bir sistem.” dedi.
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, anayasa değişikliği referandum kampanyası çalışmaları kapsamında Elazığ’a geldi.

AK Parti Seçim Koordinasyon merkezini ziyaret eden Bakan Özlü, referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

16 Nisan’da yapılacak halk oylamasının Türkiye’nin güçlenmesini isteyenlerle, mevcut statükoyu korumak isteyenler arasında olacağını belirten Özlü, “Bu bir seçim değil. Burada milletvekili seçimi, belediye başkanlığı seçimi yok. Burada kişileri seçmeyeceğiz. Burada sistem seçimi yapacağız. Bizim önerdiğimiz sistem hızlı devlet yapılanmasını öngören, devlet mekanizmalarının hızlı çalışmasını, vatandaşa daha hızlı hizmet götürmesini ön gören bir sistem. Bu sistemle ilgili muhtelif spekülasyonlar, yorumlar yapılıyor. Biz başkanlık sistemini savunuyoruz, bir kısım partiler parlamenter sistemi savunuyor. Biz dedik ki herkes kendi  sistemini savunan anayasa taslağı hazırlasın, milletimize soralım. Bugün geldiğimiz noktada ya evet diyeceğiz, ya hayır diyeceğiz.” şeklinde konuştu.
 
Ana muhalefet partisi CHP’nin tutumu eleştiren bakan Özlü, “Keşke ana muhalefet partisi arzu ettiği tarzda bir anayasa taslağı hazırlayıp getirebilseydi. Biz de kendi düşündüğümüz başkanlık sistemini öngören taslağı meclisten geçirebilseydik ve aziz milletimize sorsaydık. Deseydik ki bir taraftan parlamenter sistemi öngören bir öneri, diğer taraftan başkanlık sistemini öngören bir taslak sunsaydık. Aziz milletimiz neye karar verirse onu yapsaydık. Fakat muhalefet, özellikle ana muhalefet partisi buna da razı olmadı. Şimdi her şeye hayır. Dolayısıyla ortaya çıkan bugünkü durum, kısmi bir anayasa değişikliğidir ve bir sistem değişikliğidir.” dedi.
 
Türkiye’de her şeyin çok hızlı bir şekilde değiştiğine dikkat çeken Özlü, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek hızlı, atik, atak çalışan bir devlet yapılanmasını öngören bir sistem istediklerini kaydetti.

Türkiye’nin yenilerek güçlenmesi gerektiğini aktaran Bakan Özlü, şöyle devam etti. “Bakın, artık her şey çok hızlı değişiyor. Teknoloji çağındayız. Her şey çok çabuk, çok hızlı gelişiyor: İnsanların ihtiyaçları değişiyor. Dolayısıyla biz hızlı, atak çalışan bir devlet yapılanmasını öngören bir sistem öngörüyoruz. Bu sistemi de aziz milletimizin takdirine sunuyoruz. Evet veya hayır iki seçenek var. Evet diyenler Türkiye’nin hızlıca kalkınmasını, gelişmesini, küresel bir oyuncu, bölgesel bir güç olmasını isteyenler, hayır diyenler de mevcut statükoyu korumak isteyenler. Yani halk oylaması yenilik yaparak Türkiye’nin güçlenmesini isteyenlerle, mevcut statükoyu korumak isteyenler arasında olacak. Statükoyu korumak isteyenler hayır diyor. Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini isteyenler de evet diyor. Yenilenme olamadan büyüme olmaz. Kendimizi yenilemezsek büyüme olmaz. Dolayısıyla bu bir yenilenmedir. Türkiye’nin yenilenerek güçlenmesidir.” 
 
Bakan Özlü: "FETÖ yargı sistemimizin ayarını bozmuştur" 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Siteminde yer alan 18 maddeden sadece bir tanesinin bile evet demek için yeterli olduğunu belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yargının bağımsız ve tarafsız olacağını, FETÖ denilen yapının yargı sisteminin ayarını bozduğunu söyledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Toplantıda Bakan Özlü'ye, Vali Murat Zorluoğlu, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Tahir Öztürk, Metin Bulut ile AK PartiElazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze'de eşlik etti.
Anayasa değişikliğinin yıllardır konuşulan bir konu olduğunu belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Her parti yeni bir anayasa yapacağım diye seçim vaadinde bulundu. AK Parti hükümeti olarak bizde yeni bir anayasa yapacağız dedik. Bu kısmi bir değişiklik, anayasanın tamamı değişmiyor. Anayasada 18 madde değişiyor. Türkiye'nin daha hızlı mesafe alması, daha güçlü ve kalıcı işler yapması için sistem değişikliğini öneriyoruz" dedi.

“2002 yılından beri hep milletin gücü ile iktidara geldik”
Sistem değişikliği kararını MHP ile birlikte aldıklarını dile getiren Bakan Özlü, "Devlet Bahçeli geçen Ekim ayında 'Anayasa değişikliği hep tartışılıyor, masaya getirin bizde bakalım anlaşırsak destekleyelim. Millete soralım, millet istemiyorsa olmaz, istiyorsa olur' dedi. Bunun üzerine kurulan temaslar üzerine 18 maddelik bu tabloya karar verildi. Biz bir milletvekili seçmiyoruz. Bu referandum Türkiye'nin istikametini değiştirecek olan bir sistem değişikliğidir. Bu referandum da kişileri değil sistemi oylayacağız. Biz demokrasiden yana bir parti olduğumuz için evet ve hayır oyunun ikisine de saygı duyarız. Biz evet oyları iyi hayır oyları kötüdür demeyiz. Ama hayır oyu verdiğimiz zaman bu oy kimin işine yarayacak diye sorarız. Milletin kararının başımızın üstünde yeri vardır. Biz 2002 yılından beri hep milletin gücü ile iktidara geldik" şeklinde konuştu.

“FETÖ denilen yapı yargı sistemimizin ayarını bozmuştur”
Parlamenter sistemin zorluklarının olduğunu aktaran Bakan Özlü, "Parlamenter sistemde çalışmak, iş yapmak zor. O yüzden parlamenter sistemi değiştirmek istiyoruz. Yenilenmeden güçlenme olmaz. Bu sistem değişikliği Türkiye'nin yenilenmesidir. Bu referandumda evet çıkması halinde Türkiye'de kurulacak sisteme 2019 yılında geçilecek. Yeni sistemin altyapısının oluşturulması kolay değil. Evet çıktığı takdirde 2 yılda yeni sistemin altyapısını yapacağız. 2 yıllık süre yeni sistemin hukuki altyapısının hazırlanması için gerekli olan süre. Bu 18 maddeden sadece bir maddesi bile evet demek için yeterli. En basiti yargının bağımsız ve tarafsız olacağını söylüyor. FETÖ denilen yapı yargı sistemimizin ayarını bozmuştur. Bu referandum yargı sistemimizi ayarlayacak" diye konuştu.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.