Otopark sorunu esnafı etkiliyor

Elazığ’da AVM’ler yüzünden konfeksiyonda siftah  yapamayan esnaf indirim yoluna gidiyor. Elazığ’da Çarşı Mahallesi esnafı iş yapamamaktan dertli.

Otopark sorunu esnafı etkiliyor
Özel Haber

Esnaflar, şehir merkezinde otopark ve araç parkı probleminin yaşanması nedeniyle vatandaşın AVM’lere yöneldiğini belirtiyorlar.
Alışveriş merkezlerinin çoğalmasıyla küçük esnafın sıkıntıya düştüğünü söyleyen esnaf, “Her geçen gün satışlarımız düşüyor. Bazılarımız için öyleki bırakın düşmesi, satış bile yapamıyorlar. İşçi parasını çıkaramadığımız dönemler oluyor. İyice sıkıntı yaratmaya başladı. Müşteriler AVM’ye gitmeye başladılar. AVM’ler de park sorunu olmadığı için insanlar AVM’yi tercih etmeye başladılar. Şehir merkezlerinin her alanında AVM’ler oluşmaya başlayınca küçük esnaflar tamamen bitirdiler. Hayatımızı devam ettirmek zorundayız. İç çamaşırı sektörüne yöneldik. Şimdilik geçimimizi sağlıyoruz.” dedi.
Sıkıntılarını anlatan ve yazın gelmesiyle hareketli bir döneme girildiğini söyleyen esnafl, “Kendini geliştirmezsen her sektör sıkıntılıdır. Yani devlette bunun farkında. Küçük esnafı bir kaç yıldır destekliyor. Kredilerle ayakta duruyoruz. Bu sene, geçen seneye göre dahi iyi bir durumdadır. Yazın gelmesiyle biraz daha hareketli bir döneme girdik. İşler Temmuz ayında daha iyidir. Ama en iyi hali bu. Yani buna bile iyi demeye başladık. Herkesin kendine göre sorunu var. Park sorunu ve otopark problemi genel olarak tüm esnafın sorunu. Bu bölgede sokaklar dar olduğu için kimse araçlarıyla girmek istemiyor.” ifadelerini kullandı.

KAYIT DIŞI ESNAFI ETKİLİYOR
Fişsiz, faturasız ve kayıt dışı yapılan ticaretin esnafı etkilediğini anlatan esnaf, “En büyük sorunlarımızdan bir tanesi özellikle fişsiz, faturasız ve kayıt dışı iş yapılması. Özellikle pazarlarda, tavlalarda bizim sattığımız ürünleri satanlar var. Vergi vermiyorlar. Fatura desen zaten yok. Biz devletimize vergi veriyoruz. Ama tercih edilen onlar oluyor. Biz satış yapamazsak ne olur. Bu dükkanlar kapanır. Devletimizin vergi kaynağı kaybolur. Bir iki kişi çalıştıracak olsak istihdam azalır. Ne yapalım biz? O vergi vermeyenler iş yapsınlar, ürünleri ucuza satsınlar. Zaten kaliteli ürün satmıyorlar. Vergi veren, kirasını ödeyen, kaliteli ürün satan esnaflar da yok olsun. Olması gereken bu mu?” açıklamasında bulundu.
Vatandaşları yerli mağazalardan alış veriş yapmaları konusunda uyaran esnaf, “Gerektiğinde biz nakiti olmayan vatandaşımızdan kredi kartı bile kullandırmıyoruz. Peşin fiyatına taksitle satış yapıyoruz. Bunlar değeri bilinmesi gereken konular. Vatandaş esnafa sahip çıkmalı.” dedi.

ESNAFLARIN ÇALIŞMA ŞARTLARI ZOR
Çalışma şartlarının zor olduğunu söyleyen esnaf, “Esnaf olmaktan memnun değilim. Çünkü çalışma şartları çok zor ve getirisi azdır. Sabah 8, akşam 8’ye kadar 12 saat çalışıyorsunuz. Pazar günleri hariç dinlenme süren yok. Yaz tatilin yok. Pasajın için de ben en iyi durum da olan esnaflardan biriyim. Para kazanan olarak görürsek, iyi durumdayım” ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.