Palu'nun tarihi derlenecek

Uluslararası Palu Sempozyumu’nda konuşan Bu sempozyum F.Ü Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Palu’nun tarihi ve kültürel değerlerinin yazılarak bir kitap haline getirilmesini sağlayacak. Böylece Palu hakkında derli toplu bir eser ortaya çıkacak.” dedi.

Palu nun tarihi derlenecek
Elazığ Güncel

Fırat Üniversitesi Harput Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından, Palu Kaymakamlığı ve Palu Belediye Başkanlığının destekleriyle Uluslararası Palu Sempozyumu düzenlendi.
Sempozyumun açılışında konuşan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, şehrin tarih, kültür ve edebiyatının yanı sıra siyasi, ekonomik ve turizm hayatında önemli bir yeri olan Palu’nun ilk defa bütün yönleri ile uluslararası bir sempozyumda tartışıldığını söyledi.
Prof. Dr. Demirdağ, “Bir şehrin gelişmesi için fabrikalar yapmak, yeşil alanlar ve yollar oluşturmakla birlikte; şehrin maddi, manevi, kültürel değerlerinin de yaşatılması ve ileriki kuşaklara aktarılması da önemlidir. Sempozyumun ana başlığını oluşturan Palu ilçesi, binlerce yıllık tarihi yapısı, kültürel zenginliği ve coğrafi güzellikleri ile bölgenin en güzel ilçelerinden biridir. Bu sempozyum Palu’nun tarihi ve kültürel değerlerinin yazılarak bir kitap haline getirilmesini sağlayacaktır. Böylece Palu hakkında derli toplu bir eser ortaya çıkacaktır. Bu sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen Harput Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğümüze, Palu Kaymakamlığımıza, Palu Belediye Başkanlığımıza, Elazığ Belediye Başkanlığımıza ve katkısı bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.
3 gün sürecek olan Uluslararası Palu Sempozyumunda, Palu ile ilgili çeşitli bildiriler sunulacak. 

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 3

 • recai yıldız | 13 Ekim 2018 19:40

  komik

 • FATİH AHMET ÇELİK | 12 Ekim 2018 08:49

  Kutbettin bey palulu tabi orayı derleyecek MADEN tarihi daha büyük olmasına rağmen maden neden derlenmiyor.

 • Salıbabalı | 11 Ekim 2018 14:53

  Bende paluluyum; ama sayın rektörüm zamansız bir çalışma memleket krizde bekletelim bu tarz çalışmaları ekmek yok ki yiye vatandaş .

 • Ana Sayfa
 • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.