Ramazanda kalitesiz tatlıya dikkat

Elazığ’da üretim yapan tatlıcılar, Ramazan ayında sofralarına tatlı götürmek isteyen vatandaşları uyardılar.

Ramazanda kalitesiz tatlıya dikkat
Özel Haber

Elazığ’da üretim yapan tatlıcılar, Ramazan ayında sofralarına tatlı götürmek isteyen vatandaşları uyararak, "50 TL'nin altında olan baklavaları almayalım, o fiyatın altında olan baklavalar kalitesizdir ve insan sağlığına zararları vardır” dediler.

Ramazan ayının gelmesi ve bayramın yaklaşması ile birçok tatlının yanı sıra baklavanın da tüketimi arttı. Merdiven altı üretilen ve kilosu 50 TL’nin altında olan baklava ise insan sağlığını tehdit ediyor. Elazığ’da tatlı sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın sahibi tatlı sevenleri uyararak kalitesiz tatlının çok net bir şekilde anlaşılabileceğini söyledi. 
Ramazan ve bayramlarda vatandaş tarafından daha çok tercih edilen baklava yapımında kullanılan malzemelerin önemine vurgu yapan tatlıcılar, bugünkü şartlar altında kaliteli baklavanın kilosunun 40-50 liraya satıldığını ifade ettiler.
Markasız, merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde üretilen baklavanın ise 25-30 liraya bulunabildiğini, bu ürünlerin de insan sağlığına birçok zararı olduğunu belirten tatlı ustaları, "Tereyağının kilosu 50, fıstığın 200 TL olduğu yerde baklava 25-30 TL olmaz. Kalitesiz tatlı aslında çok net bir şekilde anlaşılır. Baklavada kullanılan 3-4 tane ana madde vardır malzeme olarak. Birincisi yağıdır. Tereyağı kullanmazsanız eğer yediğiniz zaman midenizde yanma yapar, birincisi budur. İkincisi ise kullanılan şekerdir. Eğer normal toz şeker yerine glikoz kullanılırsa bu da yediğiniz zaman boğazınızda yanma ve daha sonra midenizde yanma yapar. Bunların haricinde tabii diğer aşamalar da çok önemlidir. Bir de dikkat edilmesi gereken en önemli husus baklavanın fiyatıdır. Mesela bugünkü şartlarda 40-50 TL'nin altında olan baklavaları almayalım, insanlara tavsiyemiz bu olsun. Zaten tereyağı fiyatları 45-50 TL, fıstığın 200 TL, cevizin 50 TL olduğu yerde 25-30 TL'ye baklava olmaz. 50 TL'nin altında olan baklavalar kalitesizdir. Buna dikkat etmek lazım. Baklava ucuzsa onu kesinlikle almayalım” dediler.
 

“KALİTESİZ BAKLAVA SAĞLIĞA 
BİRÇOK ZARAR VERİYOR” 

Kalitesiz baklavanın insan sağlığına verebileceği zararlar hakkında konuşan ustalar, “İyi bir yağ kullanılmıyorsa midenizi bozar, karaciğerinizi bozar. Glikoz kullanılıyorsa eğer glikoz karaciğerde depolanır ve insan vücudundan atılmaz, hastalık yapar, karaciğerinizi bozar. Yani kalitesiz baklavanın insana birçok zararları vardır. Vitamin alayım derken sağlığınızdan olabilirsiniz, buna dikkat etmek lazım” diye konuştu.
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.