Referandum Türkiye'nin geleceğine yönelik bir adımdır

MHP Elazığ İl Başkanı Oğuzhan Demir, anayasa değişikliği referandumunda partisinin izleyeceği yol haritasını, referanduma niçin ‘evet’ dediklerini ve gelinen süreçle ilgili günışığı’na açıklamalarda bulundu.

Referandum Türkiye nin geleceğine yönelik bir adımdır
Siyaset
HABER: VEDAT YETİK

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Elazığ İl Başkanı Oğuzhan Demir, Nisan ayında referanduma gidecek olan anayasa değişikliği teklifi ile ilgili gazetemize özel değerlendirmelerde bulundu.
 
Demir, yaptığı açıklamada, 45 günlük referandum sürecinin başladığını, bu süreç içerisinde referandumda “evet” kampanyası yürüteceklerini kaydetti.
 
MHP Genel merkezinin talimatları doğrultusunda çalışmaya hazır olduklarını belirten Oğuzhan Demir, “Sayın Genel başkanımız bu konuda Evet’i detaylı gerekçeleriyle anlatmıştır. Bizlerde evet’i vatandaşa anlatmalı, sonuçların üzerinde de insanları aydınlatıcı metodları kullanıp vatandaşa anlatmak durumundayız. Tabi kampanya süreci 45 gün. Kampanya henüz başlamadı. Milliyetçi hareket partisi evetle alakalı neler anlatılabilir, neler yapılabilirle alakalı çalışmalarına başlamıştır. Genel merkezimizin talimatıyla beraber evet kampanyasını yürüteceğiz. Geçmiş dönemde Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile ortak bir aday çıkarmıştık. Onlarla ortak bir seçim çalışması yapmaya çalışmıştık. Daha önceki referandumda iktidara karşı bir seçim kampanyası yürütmüştük. İlk defa AKP iktidarıyla beraber aynı netice için gayret edeceğiz. Bu da zannedersem sayın genel başkanın fikirlerine, geçmiş dönemlerdeki tavsiyelerine iktidarın uyması, Türkiye’nin kurtuluşunun MHP’nin politikalarına uymakla, ülkücü fikriyata daha yakın durmakla olduğunu idrak eden bir AKP ile uyum neticesidir.” dedi.
 
MHP İl başkanı Oğuzhan Demir, anayasa değişikliği teklifi ve referandum süreciyle ilgili şunları söyledi:
 
339 EVETLE REFERANDUM SÜRECİNİN ÖNÜ AÇILMIŞ OLDU
“Sayın Genel Başkanımızın 2016 yılı Ekim ayı itibariyle gündeme getirdiği yeni anayasayla alakalı, Cumhurbaşkanlığı sistemi ve yetkileri konusunda ilk konu anayasal sınırlarında görev ve sorumluluk alanlarına dönmesiydi. Genel başkanımızın ilk teklifi buydu. Bununda metodları var. Meclise gelir 400’ün üzerinde evet oyu verilirse meclis tarafından kanunlaştırılır, anayasa değiştirilebilir. 330’un üzerine çıkarsa referanduma götürülebilir. Vatandaşın, seçmenin takdiriyle de yüzde 50 oyun üzerinde bir oy alması haliyle de gelen teklif kanunlaşır, anayasa değiştirilmiş olur. Sayın Genel Başkanımız AKP grubuna bunları söyledi. AKP Genel başkanı Başbakan Binali Yıldırım da belli bir hazırlıklarının olduğunu, bu hazırlıkların Milliyetçi Hareket Partisi ile maddeler halinde paylaşılacağını, ortak bir metni beraber yapabilmek için bir komisyon oluşturulacağını söylediler. Belli bir komisyon 23 madde üzerinde çalışmalarını yaptı. 19 madde meclise geldi, 18 madde meclisten referanduma gitmek için onay aldı.  Tabi bu zorlu bir süreçti. HDP’lilerin, CHP’lilerin garip hareketlerine şahitlik ettik. Türk siyasi tarihinde mecliste herhangi bir oylamada alışık olmadığımız metodlar uygulandı. Siyasetçiye yakışmayan tavırlar olmasına rağmen, Hayır için yoğun bir baskı olmasına rağmen milletvekillerinin kendi iradeleriyle 339 evetle referandum sürecinin önü açılmış oldu.
Referanduma gidebilmek için Cumhurbaşkanının 15 gün içerisinde olumlu veya olumsuz görüş beyan etmesi ve ona göre seçim takviminin belirlenmesi gerekiyor. Muhtemelen her şey yolunda gitmesi halinde Nisan ayında referandum için vatandaşımız sandığa gidecek.”
 
EVET KAMPANYASI YÜRÜTECEĞİZ
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanının ve Milliyetçi hareket partisi genel merkezinin ve birçok mensubunun uygulaması gereken kurallar, kaideler bellidir. Sayın Genel başkanımız bu konuda Evet’i detaylı gerekçeleriyle anlatmıştır. Bizlerde evet’i vatandaşa anlatmalı, sonuçların üzerinde de insanları aydınlatıcı metodları kullanıp vatandaşa anlatmak durumundayız. Tabi kampanya süreci 45 gün. Kampanya henüz başlamadı. Milliyetçi hareket partisi evetle alakalı neler anlatılabilir, neler yapılabilirle alakalı çalışmalarına başlamıştır. Genel merkezimizin talimatıyla beraber evet kampanyasını yürüteceğiz. Geçmiş dönemde Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile ortak bir aday çıkarmıştık. Onlarla ortak bir seçim çalışması yapmaya çalışmıştık. Daha önceki referandumda iktidara karşı bir seçim kampanyası yürütmüştük. İlk defa AKP iktidarıyla beraber aynı netice için gayret edeceğiz. Bu da zannedersem sayın genel başkanın fikirlerine, geçmiş dönemlerdeki tavsiyelerine iktidarın uyması, Türkiye’nin kurtuluşunun MHP’nin politikalarına uymakla, ülkücü fikriyata daha yakın durmakla olduğunu idrak eden bir AKP ile uyum neticesidir. Sonuçta son 10 yıllık siyasi sürece bakıldığı zaman sayın genel başkanımız hangi konuda fikrini beyan etmişse gelinen noktada tarih onu haklı çıkarmış ve uygulamada olan teröre karşı, FETÖ’ye karşı OHAL kapsamı da dahil birçok konudaki uygulamaları geçmiş dönemde sayın genel başkanımız iktidara tavsiye niteliğinde anlatmıştır. Nihayetinde ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkabilmesi için MHP Genel Başkanının öngörülerinin ve MHP’nin politikalarına uymak zorunda kalmıştır AKP iktidarı. Bugünkü söylemde de tekrar gündeme getiren, tıkanılmış bir sistemin önünü açmak isteyen sayın genel başkanımız, anayasa değişikliğinden çıkacak sonuç her ne olursa biz evete çalışacağız. Evet çıkması için elimizden gelen gayreti sarfedeciğiz. Takdir tabiki vatandaşın. Sonuç her ne olursa, sonuca saygı göstermek ve ona uygun hareket etmek yakışır.
 
ELAZIĞ’DA MİTİNG OLACAK MI?
“Bu süreçte iki ayın üzerinde bir zaman dilimi var. Nasıl bir seçim kampanyası yapabiliriz. İmkanlarımız nelerdir. Bunlara zaman içerisinde iyice bakmalı, elimizden geleni yapmalıyız. Tabi genel merkezimizin Elazığ’la alakalı bir kampanyası olacak mı, bunu bilmiyoruz. Mitingler yapılacak mı. Bunu da bilmiyoruz. Bunlarla ilgili seçim takvimi yaklaştıkça muhakkak ki toplantılar düzenlenir. Aydınlatıcı bilgiler bize verilir. Biz de genel merkezimizin talimatı doğrultusunda vatandaşlarımızla paylaşırız. Seçim takvimini ve seçim programını belirleriz. Parti genel merkezimizin bir seçim propaganda metodu olacak: Eğer illerde AKP ile ortak faaliyet yapmak istenirse, öyle bir talimat gelirse, ona yönelik çalışmalarımızı yaparız. Adalet ve Kalkınma Partisi de evet için çalışıyor, Milliyetçi hareket Partisi de evet için çalışıyor. Onların evetten beklentileri farklı olabilir, bizim evetten beklentilerimiz farklı olabilir. Onlar mevcuttaki Cumhurbaşkanına belki tamamen angaje olmuşlar. Biz Türkiye Cumhuriyetinin geleceğine angaje olmuşuz. Geleceğe yönelik bir adımdır bu. Çünkü mevcut sistem olası bir cumhurbaşkanı, başbakan çekişmesini kaldırabilecek durumda değil. Cumhurbaşkanına bağlı kurumlar var, başbakana bağlı kurumlar var. Bunların ortak hareket edememesi veya yetki çatışmasına düşmesi halinde ülkeyi yönetebilmek mümkün olmaktan çıkar. Onun için, bu değişikliğin biran önce hayata geçirilmesi gereken bir durum olması lazım. Geçmiş dönemde olduğu gibi cumhurbaşkanı parlamentonun seçtiği bir sistemde, meçisin seçtiği bir cumhurbaşkanı daha anayasal sınırlar içerisinde görev yapmıştır. Ama baktığımız zaman particilik anlamında Abdullah Gül parlamento seçmiş olmasına rağmen AKP’li gibi davranmaktan imtina etmemiştir. Turgut Özal Anavatan partisinin genel başkanı gibi davranmaktan çekinmemiştir. Süleyman Demirel hakeza öyle. Şuan uygulamada gayri resmi olan birçok konu bu değişiklikle resmiyet kazanacak. 2019 yılı itibariyle yürürlüğe gireceği için 2019’dan sonra seçilecek ve görev süresini kapsayacak. Biz şimdiden elimizden geleni yapacağız. Liderimizle aynı doğrultuda. İnşallah Türkiye için hayırlı bir netice alınır.
 
VATANDAŞIN TERCİHİ HER NE İSE ONA UYMAK VE SAYGI DUYMAK HERKESİN ASLİ VAZİFESİDİR
Her halükarda da ilerleyen süreçlerde siyasette de ülkenin geleceği için birlik beraberliğe çok ihtiyaç olacak zaman dilimleri. Muhalefet edilecek ise bile çok yıpratıcı bir muhalefettense örfümeze, geleneğimize yakışacak muhalefet yapılmalı. Ama eleştiri ve hakaret sınırlarını zorlarlarsa teşkilat olarak kendimizi savunma noktasında gerekli her ne ise onları da yapmak durumunda kalırız. Bu süreç AKP iktidarı için veya seçmeni için çor bir şey değiştirmeyebilir. Ama Türkiye’nin geleceği için çok önemli bir karar aşaması. MHP de bu noktada oyun kurucu olarak sayın genel başkan gündeme getirmiş ve bizim taleplerimiz, öngörülerimiz noktasında birçok maddede anlaşılmıştır. Bundan daha milliyetçi bir anayasa nasıl olur diye düşündüğümüz zaman, hiçbir kutsalımızdan taviz vermeden mevcut anayasayı biraz daha işleyebilir hale getirmek için değişiklik tasarı meclisten geçmiştir. Bundan sonraki süreçte de vatandaşın tercihi her ne ise ona uymak ve saygı duymak herkesin asli vazifesidir.
 
ASIL OYLANACAK OLAN SİSTEN DEĞİŞİKLİĞİDİR
“Anayasa değişikliği teklifinde en can alıcı nokta cumhurbaşkanının görev ve sorumluluk alanları ve meclisin görev ve sorumluluklarıdır.  Hükümetin kurulma şekli değişiyor. Yani başbakanlık müessesesi fiilen ortadan kalkıyor. Asıl oylanacak olan sisten değişikliğidir. 18 maddenin birçoğu zaten uygulamada olan maddeler. 2014 yılından beri başbakanı da bakanlar kurulunu da Cumhurbaşkanı atıyor. Bu gayri resmi bir davranış aslında. Yasalarla uyuşmayan bir davranış. Ama bunun yolu açılacak. Yeni seçilecek cumhurbaşkanı, ister meclisten ister dışarıdan, çalışmayı uygun gördüğü kişileri atama hakkına sahip olacak.”
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.