Şairler yürüyüşü yapıldı

23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Hazar Şiir Akşamları etkinlikleri kapsamında şairler yürüyüşü yapıldı. Şahirler yürüyüşüne yurt içi ve yurt dışından 27 şair katıldı.

Şairler yürüyüşü yapıldı
Kültür-Sanat
HABER: SEVDA DEMİR
23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Hazar Şiir Akşamları etkinlikleri kapsamında şairler yürüyüşü yapıldı. Şahirler yürüyüşüne yurt içi ve yurt dışından 27 şair katıldı.
Elazığ Öğretmenevin'den başlayan yürüyüşte protokol üyeleri, şairler ve öğrenciler  mehter takımı eşliğinde Gazi Caddesi güzergahını takip ederek İzzetpaşa Meydanı'na kadar yürüdü.
Yürüyüş sonrasında Elazığ Belediyesi Mehteran Takımı İzzetpaşa Meydanı'nda konser verdi.
Konseri Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, Kültür ve Turizm müdürü tahsin Öztürk, yurt içi ve yurt dışından katılan şairler, davetliler ve çok sayıda vatandaş izledi.
 
DİLİN ZENGİNLİĞİ MİLLETİN KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİNİ YANSITIR
Vali Murat Zorluoğlu törende yaptığı konuşmada, Hazar Şiir Akşamları'nın bu yıl Ali Şir Nevai anısına düzenlendiğine dikkat çekerek, etkinliklerin 'Dil Bayrağımız Türkçe' teması ile işleneceğini söyledi.
Bir dilin zenginliği'nin milletin kültürel zenginliğini yansıttığını vurgulayan Zorluoğlu Türkçe'nin her bakımdan mükemmel bir yapıya sahip olduğunu kaydederek, "Bugüne kadar Elazığ'da gerçekleştirilen Hazar Şiir Akşamlarıyla amacımız şiirin millet hafızasının çağlayanı olma gerçeğinden hareketle gönül coğrafyamıza uzanmak, kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmektir. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları uzunca bir zamandan beri belirlenen bir konu çerçevesinde yapılmaktadır. Bu yılın konusu 'Dil bayrağımız Türkçe' oldu. Dil bizi biz yapan kültür değerlerimizin başında gelir. Dilin zenginliği milletin kültürel zenginliğini de yansıtır. Dil geçmişle gelecek arasında köprü kurar türkçemiz Her bakımdan mükemmel bir yapıya sahiptir. Ve Her türlü bilim sanat faaliyetine cevap verek bir mahiyettedir." dedi.
 
ELAZIĞ'DA YAŞAMAKTAN GURUR DUYUYORUM
Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz Elazığ'ın Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, Elazığ'da yaşamaktan gurur duyduğunu ifade etti. 
Kelimelere dökülemeyen pek çok şeyin şiirin bir tek mısrasında anlatılabilineceğini vurgulayan Yanılmaz konuşmasında  "Hazar Şiir Akşamları etkinliğinden yola çıkarak, Hazar Gölü'müz Sivrice'deki güzelim tarihte yer almış Türkiye'nin en büyük tektonik göllerinden biridir. Anı zamanda batık şehride yaşatan özel bir göldür. Eğer nostaljik bir ortamda duygularını ortaya koyarak 'Ben de bir mısra şiir yazmak istiyorum' diyen herkesi Hazar Gölü'nde akşam saatlerinde ay ışığının vurduğu bir anda ortamı izlemeye davet ediyorum. Geçmişimizi inkar eden bir nesil değiliz. O geçmişimizin kültür ve sanatı ile birlikte geleceğe ümitle ve umutla gelecek güveni içinde bakıyoruz. İşte Elazığ; Türküyle, Kürdüyle, Sunisiyle, Müslümanıyla, Alevesiyle, Hristiyanıyla birlikte yaşam kültürüne ortaya koyan çok nadir bir şehirdir. Böyle bir şehrin belediye başkanı olmaktan, yaşamaktan gurur duyuyorum. Atalarımın bu şehirde yaşamış olmasından gurur duyuyorum." ifadelerine yer verdi.
 
ŞİİRE HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Elazığ kültür coğrafyasından çıkan bu güzide hareket yirmi üç yıllık bir gayretin sonunda Uluslararası bir mahiyet kazanmıştır. Hazar Şiir Akşamları, son 50 yıllık tarihimizde ilimizin tanıtılması adına yapılan en ciddi ve en önemli sosyal organizasyonlardan biridir. Şiir insanlardan insana uzanan en duygusal dildir. Çok sıkıntı çektiğimiz bu günlerde dostluk ve kardeşlik köprülerini şiirin diliyle kuracağız. Bugünlerde şiire her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğuna inanıyorum."
Program açılış konuşmaları ile sona erdi.
Öte yandan Şiir Akşamları kapsamında yarın Sivrice ilçesinde yapılması planlanan final programı hava şartları nedeniyle 20:30'da Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde yapılacak.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.