Sakatat et ile yarışıyor

Kırmızı etin 50 lira olduğu Elazığ’da karaciğerin kilo fiyatında yaşanan artış, lokantacı esnafını da vatandaşı da etkiledi.

Sakatat et ile yarışıyor
Özel Haber

Ramazan ayında çarşı-pazarda fiyatlar arttı, Ramazan ayının vazgeçilmezi ciğerin kilosu 35 liraya yükselirken etin kilosu ise 50 liraya yaklaştı.
Kırmızı etin 50 lira olduğu Elazığ’da karaciğerin kilo fiyatında yaşanan artış, lokantacı esnafını da vatandaşı da etkiledi.
Ciğerin kilo fiyatı 35 lirayı buldu. Diğer yandan kırmızı etin kilosu ise 50 liraya ulaşırken, kıymanın kilosu ise 38 lira ile ciğerle yarışıyor.
Fiyatlara bakıldığında kebapçıda et yiyen vatandaş, eve yemeklik et alan vatandaştan daha karlı oluyor.
Ciğere üst üste gelen zamlar nedeniyle vatandaşlar, ciğer kebabından uzaklaştı.
Elazığ’daki lokantalar, “Ciğer kebabını geçtik ben kendi dükkanımda bugün fiyat artışı nedeniyle kuşbaşı kebabı satmıyorum. Ciğeri neredeyse gramajla almaya başlayacağız. Kent genelinde ciğer kebabı dürümünü taş patlasın 15 liraya satıyoruz. Diğer taraftan ciğerin kilosunu toptan fiyatına 35 liraya biz alıyoruz. Şimdi gelin bakın biz nasıl para kazanalım. Ciğer kebabının dürümünü 20 liraya mı verelim? Diğer yandan etin kilosu aldı başını gitti. Kırmızı etin kilosu bugün 50 lira. Kıymanın kilosu ise 38 lira ile ciğerin kilo fiyatının altında kalıyor. Yani anlayacağımız vatandaşlarımız bu fiyatlar karşısında et yemeği unuttu diyebiliriz” dediler.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.