Sakatat her derde deva

Sakatat olarak bilinen kelle, beyin, yürek, ciğer, dalak, böbrek işkembe gibi hayvan organlarını tüketmek insan sağlığı için büyük önem taşıyor.

Sakatat her derde deva
Özel Haber

Sakatat olarak bilinen kelle, beyin, yürek, ciğer, dalak, böbrek işkembe gibi hayvan organlarını tüketmek insan sağlığı için büyük önem taşıyor.  

Elazığ Kapalı Çarşı esnaflarından Ali Uğur, günışığı’na yaptığı açıklamada, düzenli olarak organ etleri tüketen kişilerin uzun yıllar sağlıklı kalabildiğini söyledi.
Sakatat ürünlerinin vücut direncini arttırdığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve daha birçok özellik taşıdığını vurgulayan Ali Uğur, şu bilgileri verdi: “Dil, yağ kadar yüksek kalori içermez. Son derece hafif ve yumuşak bir besindir. Tadına alışan birçok kişi biftek yada kıyma yerine dil yemeyi tercih etmektedir. Ayrıca, hazırlanması kolaydır ve değişik tarifler kullanılabilir. Kalp, çok çeşitli besin bileşenleri ile sağlığınıza sağlık katıyor. Tadının biftek yada döş etine benzemesi, yağsız ve kaslı olması yönü ile tercih edebileceğiniz bir et parçasıdır. Kalpeti demir, çinko, selenyum, B vitaminlerinin büyük bir kaynağıdır. Karaciğer; çok yoğun beslenme öğesi içeren bir organdır. Doğada dahi bulunamayan bazı özel besin formlarını içermektedir. Aynı zamanda retinol olarak adlandırılan, A vitamininin öncü kaynağı bakımından zengindir. Bebrek; besin öğeleri bakımından yüksek yoğunluğa sahiptir. Özellikle protein bakımından zengin bir organdır.
 Tüketim olarak sığır ve kuzu böbreklerinin tüketilmesini öneririz. Bunun dışında bütün olarak alma imkanınız varsa tavuk ve hindi böbreklerini de tüketebilirsiniz. Böbrek hem doymuş hem de omega -3 bakımından zengindir. Dalak; Çinko ve selenyum gibi mineraller bakımından zengindir. Bu mineraller özellikle bağışıklık sistemin sık başvurduğu iki mineraldir. Bunun yanında bu organlar, vücuttaki inflamasyonun azalmasına katkıda bulunan protein ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir yapıdadır. Dalak, özellikle de demir minerali bakımından zengindir. Kansızlık problemleri ile mücadele eden hastalar için iyi bir kaynak oluşturabilir. Beyin; omega-3 yağ asitleri zenginidir. Sinir sistemini geliştirir. Beyin aynı zamanda kolesterol bakımından da son derece zengindir.”
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.