Sakin olun!

Elazığ İstanbul Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Kurtuluş Çakıcı, 24 Mart Pazar günü yapılacak YGS öncesi öğrencilere ve velilere önemli uyarılarda bulundu.

Sakin olun
Eğitim

Elazığ İstanbul Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Kurtuluş Çakıcı, 24 Mart Pazar günü yapılacak YGS öncesi öğrencilere ve velilere önemli uyarılarda bulundu.

 
Çakıcı, yaptığı açıklamada, YGS’nin; kişiliği, karakteri ölçen bir sınav olmadığını, sadece o ana kadar adayların öğrendikleri bilgileri ölçen bir sınav olacağını kaydetti.
 
Her sınav gibi bu sınavın da biteceğini ve yaşamın olduğu gibi devam edeceğini vurgulayan Çakıcı, “Yani bu bir son değil, sadece aşılması gereken bir sınavdır. Sınava gereğinden fazla anlam yüklenmemelidir. YGS için ÖSYM Başkanı Ali Demir’in önemli bir tüyosu vardı. Soruları TÜBİTAK hazırlamadı. Bu yıl da sorular ne zor ne kolay her zaman ki gibi… açıklamasını  yaptı. Bu demek oluyor ki Sınavda bilgi düzeyiniz kadar moral, motivasyon ve hazır bulunuşluğunuz da önemli olacak. En çok ihtiyacınız olacak şey sağlam bir moral, kendinize ve yapabileceğinize dair güçlü bir inançtır. Olumsuz düşünce ve duygularınızın sizi teslim almasına izin vermeyin.” dedi.
 
Öğrencilerin sınavdan önce yapması gereken konularda bilgiler veren çakıcı, şöyle konuştu: “YGS Sınav Giriş Belgenizi Ösym’nin İnternet Sayfasından Çıktısını Almayı Unutmayın. Nüfus cüzdanınız eski ise ya da TC no yok ise ya da üzerindeki fotoğraf eski ve sizi tanıtmakta zorluk yaşatıyorsa mutlaka önceden TC Nüfus Cüzdanınızı değiştirmelisiniz. Sınavdan birkaç gün önce uykunuzu düzenlenmelisiniz. Yatma-kalkma provaları yapılmalıdır. Sınavdan birkaç gün önce sınav olacağınız okulu – sınıfı ve tuvaletini mutlaka görün. Gerekirse bir test orada çözebilirsiniz. Sınavdan bir gün önce yani 23 Mart Cumartesi günü ders çalışmayı bırakınız. Sınava kadar olduğu gibi sınavdan bir gün öncesinde de sağlığı bozacak soğuk ve yağlı yiyecek –içeceklerden kaçının. Sınavdan önce deşarj olma adına yapılan olumsuz aktivitelerden(futbol, yorucu spor, koşu,uzun yürüyüşler gibi..) kaçının. Sınavdan bir gün öncesini dinlenerek ve rahat bir ortamda sevdiğiniz şeyler yaparak geçirmeye çalışınız. Sınavdan önceki gün sınav motivasyonunuzu bozacak faaliyet ve ortamlardan uzak durunuz. (sınav ile ilgili tv. Programları, aile ve arkadaş konuşmalarından )Düşüncelerinizi başka konulara çekmeye çalışın, komik film –müzik vb. keyifli konuşmalar yapılmalı. Sınav öncesi ya da sabahı sınav performasınızı yükseltir diye o zamana kadar yemediğiniz şeyleri yiyip içmeyin bünyenize ters etki yapabilir. Kahvaltı yapma alışkanlığı olmayan öğrencilerin önceden sabah erken kalkıp kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalıdırlar. Sınava götüreceğiniz şeyleri akşamdan hazırlamış olmanız sabah rahat bir şekilde hemen alıp evden çıkmanızı sağlar.”
 
SINAV SABAHI
Çakıcı, Sınav günü iyi bir kahvaltı yapılması gerektiğini vurgulayarak, mideyi bozacak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmasını istedi. Sınava girecek adayların rahat kıyafet giymelerini de öneren Çakıcı, şöyle devam etti: “ Sınav sabahı aşırı sıvı tüketimi yapmayınız ve ayakta su içmeyiniz, oturarak içiniz çünkü ayakta sıvı tüketmek kısa sürede idrar gelmesine sebep oluşturur. Sınava; içinde rahat edebileceğiniz elbiseler giyinin. Sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gidiniz. Sınava girecek olan öğrenciler istiyorlarsa aileler sınav günü öğrencilerin yanında gidebilir. Fakat istemiyorlarsa sınava yanlarında gitmemelidirler. Sınava giderken yanlarına sınav giriş belgesi-nüfus cüzdanı (yada geçerlilik süresi bitmemiş pasaport)-şeffaf pet şişe içerisinde su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyecek alınmayacağı için yanlarında götürmesinler. Kimlik kontrolleri ,üst aramaları ve salona yerleştirme işlemlerinin tamamlanabilmesi için sınav saatinden 1 saat önce sınava gireceğiniz binanın kapısında hazır bulununuz.”
 
Sınav Anında Nelere Dikkat Edilmeli:
“Sınavdan önce her şeyi unutmuşuz gibi hissedebiliriz bu bizim moralimizi bozmasın. Bu geçicidir ve soruları çözmeye başlayınca geçecektir. Sınava tüm ihtiyaçlarınızı karşılamış olarak giriniz.  Size verilecek optik formun adınıza düzenlenip düzenlenmediğine dikkat ediniz. Soru kitapçığını elinize aldığınız zaman optik forma kitapçık türünü işaretlemeyi unutmayınız. Size dağıtılacak kitapçığın ön tarafına adınız, soyadınızı, sınav giriş numaranızı ve salon numaranızı yazmayı unutmayınız. Soru kitapçığının sayfalarını kontrol edin. Motivasyonuz için sınava en iyi bildiğiniz testten başlayınız.  Sınava başladığınız zaman kısa süreli de olsa bildiklerinizi unutabilirsiniz.  Bunun geçici olduğunu ve bir iki soru yaptıktan sonra geçeceğini unutmayınız. Devam ettiği takdirde panik yapma yerine nefes alma egzersizi yapınız. Mutlaka turlama yöntemini uygulayın. Testlerdeki soruları sırayla çözünüz. Önce en iyi bildiğiniz soruları, sonra doğruluğundan emin olmadığınız sorulara işaret bırakın ve o sorulara sonra tekrar dönüp çözmeye çalışın. Soru köklerindeki “olamaz, değildir... gibi” ifadelerine dikkat ediniz. 

 Bilmediğiniz konularda da sorular çıkabileceğini unutmayınız. Bunun için kaygılanmayınız ve bu soruları boş bırakın. Önemli olan yapabileceğin, bildiğin soruları çözüyor olmandır. Sınavda 4-5 seçenek art arda aynı gelebilir cevabınızı kontrol edin ve cevabınızdan emin iseniz cevap seçeneğinizi değiştirmeyin. YGS’de dört yanlış bir doğruyu, götüreceği için kesinlikle bilmediğiniz soruları cevaplamaya çalışmayınız . Sınavlarda sorularda seçme yapacaksanız soru seçeneklerini iki şıkka indirmeden işaretleme yapmayınız. Akla ilk geleni işaretleyin. Her soruya bir dakika verildiği için çözemediğiniz sorularla inatlaşarak zaman kaybetmeyiniz. Her bölümdeki zor sorularla kolay sorular arasında puan farkı olmadığını ve zor soruya harcayacağınız zamanı, kolay sorulardan daha fazla çözerek değerlendiriniz.  Her bölümün kendi içinde her sorusuna eşit puan verileceği için zamanınızı alacak sorularla uğraşmaktan kaçınınız. Doğru seçeneği bulduğunuz zannettiğiniz soruların diğer seçeneklerini okumayı ihmal etmeyiniz. Sorulara odaklanmaya bağlı olarak başınız ağrırsa şakaklarınıza küçük masajlar yapınız. Gözünüz yorulduysa avuç ayanızı birbirine sürterek ovuşturun sonra göz çukurunuzun üzerine gelecek ve ışık almayacak şekilde gözünüzü 10-15 saniye kapatın. Soruları çok hızlı çözmek veya aşırı dikkatli ve şüpheci olmak size hata yaptıracaktır. Soru çözümünde hızı ve zamanı kullanmak arasındaki dengeyi iyi sağlamalısınız. Cevaplarınızı önce soru kitapçığına sonra topluca cevap kağıdına geçirmek cevapların kaymasına neden olabilir. Bölüm sonlarında kendinize 30 saniye 1 dakika dinlenme araları veriniz. Bunu zaman kaybı olarak algılanmayınız. Bu arada nefes egzersizi yapın. Bölümler sonunda salondaki saate bakın ve zaman ayarlaması yapmaya çalışınız. Zamanı kontrollü kullanmaya çalışınız. Cevap kâğıdı optik okuyucu tarafından okunacağı için gereksiz işaretlerden kaçınınız. Sınav süresini sonuna kadar kullanmaya çalışınız. Sınavda cevap anahtarınızı başkaları tarafından görülmeyecek şekilde saklayınız.  Çünkü sınav salonundaki saatlerin içinde kamera ile sınav süresince kayıt altına alınacaktır ve görüntüler daha sonra incelenecektir. Kaydırmanın olup olmadığına dikkat ediniz. Bunun için ya hepsini ya da belirli aralıklarla kontrol ederek yapınız. Cevaplamalarınız bittikten sonra cevap anahtarınızı kontrol etmeden teslim etmeyiniz.  Evraklarınızı salon görevlisine teslim ederken eksiğinizin olup olmadığına ve kitapçık türünün doğru işaretlenip işaretlenmediğine tekrar bakınız.”
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.