Sanata ve sanatçıya sahip çıkalım

Elazığ’ın yetiştirdiği ünlü ses sanatçısı Murat Kesen’le müzik ve sanat üzerine söyleşi gerçekleştirdik.

Sanata ve sanatçıya sahip çıkalım
Kültür-Sanat
Sevda Demir

Elazığ’ın yetiştirdiği ünlü ses sanatçısı Murat Kesen’le müzik ve sanat üzerine söyleşi gerçekleştirdik.
 
‘Dost Benim Benim’, ‘Vur Başını Taşlara’, Vurup gittin’ isimli üç albümü bulunan ve Kral TV 21. Altın Objektif Töreninde ödüllendirilen başarılı sanatçı Murat Kesen, sanata ve sanatçıya verilen değeri günışığı’na değerlendirdi.
 
Sayın Kesen, kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
Elazığlıyım. Elazığ’da okudum, Müzik hayatımın dışında ticaretle uğraşıyorum.
 
Sanat hayatı sizin için neden önemli?
Sanat hayatı çocukluğumdan beri ilgi alanıma girdiğinden ve benim için çok ayrı bir yeri olan, feyz aldığım duygularımı hislerimi paylaştığım ve mutlu olduğum bir alandır.
 
Bir sanatçıda olması gereken en önemli özellikler neler olmalı?
Bir sanatçıda olması gereken en önemli özellik yapmış olduğu işine saygısı içten inanması yaptığı işte doğru bir şekilde inanarak sabrederek çizdiği yolu bozmadan geldiği yeri unutmadan örf ve adetlerini bilerek sevgi ve barış içinde yaşayarak halkın içinden biri olmalıdır.
 
Meslek hayatınızda hedeflediğiniz noktaya ulaştınız mı?
Meslek hayatımda hedeflediğim noktaya ticaret anlamında şükrederek devam ediyorum. Tabii ki müzikal anlamda istediğimiz hedeflere ulaşmış değilim. Zorlu bir dönem içinde sıkıntıların olduğu bir dönemde müziğin son noktaya geldiği bir zamanda büyük sıkıntılar çekiyoruz. Desteğin az olduğu sanata ve sanatçıya verilen desteğin az olduğu ayrıca internet korsancılığının olduğu bu dönemde yapmış olduğumuz albümün ve vermiş olduğumuz emeğin hiçe gittiği bir zamandayız.  İnşallah en kısa zamanda müzik piyasası canlanıp sanatçıya verilen desteğin çoğalmasını ve özellikle Elazığlı hemşehrilerimizin sanatçıya sahip çıkmalarını canı gönülden istiyorum.
 
En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?
En büyük hayalim tabii ki ülkemizin refah, huzur, barış içinde olması, kardeşçe savaşsızca yaşamasıdır. Tek temennim bu huzur ve sağlıktır. Ama kendi işimde başarılı olmak Elazığımızı en iyi şekilde temsil etmek, tanıtmak hemşehrilerimin kalbinde bir yer etmek isterim. Buda bana yeterek artar zaten.
 
Sanat hayatında örnek aldığınız isimler var mı?
Sanat hayatımda örnek aldığım isimler tabi iki var. Ama ben kısaca işini iyi yapan, çizgisini bozmayan sanat ve sanatçılığı tam anlamıyla icra eden, halkın içinden biri olan, sanatçılığı tamamıyla insanlara aktaran sanatçıları tabii ki de tüm içtenlikle örnek alır aynı yolda ilerlemek isterim. 
 
Elazığ’da kültür ve sanat sizce hangi noktada? Elazığ halkı sanata ve sanatçıya gereken önemi veriyor mu?
Şöyle değerlendirmek isterim kendi adıma;  gördüğüm kadarıyla Elazığımızda maalesef verilmediği sıkıntısını çekmekteyiz. Çok az ilgi olduğunu söylemek isterim. Kültür ve sanata daha çok ilgi ve destek olunması kanaatindeyim. İlgili büyüklerimizden bu konuda destek bekliyorum. Aslında Elazığlı hemşehrilerimiz her zaman yanımızda olmuşlardır. Birçok konserlerimizde bizi hiç yalnız bırakmadılar. Hepsine candan şükranlarımı gönderiyorum. İyiki varlar. Çünkü konserlere, tiyatroya susamış bir iliz. Elazığ’da daha çok sosyal faaliyetler olması gerekiyor. Bunun için de ilgili makamların, işadamlarının Elazığımızın sanatına, kültürüne sahip çıkmaları ve destek vermelerini isterim. Kendi değerlerimize sahip çıkalım.
 
Yerel yönetimlerden gereken desteği görebiliyor musunuz?
Yerel yönetimlerden tam anlamıyla tam anlamıyla destek görmemekteyiz. İnşallah daha çok destek görürüz ve biz sanatçılar da hak ettiğimiz yere gelmiş oluruz.
 
Ülkemizde ses sanatçılığı hangi noktada? Mevcut sanatçıların konumlarını ve performanslarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemizde ses sanatçılığı çok iyi bir noktada diyemeyiz. Çünkü internet ve korsanlığın olduğu bir dönemdeyiz. Albüm satışları yok artık. Sadece sanatçılar Single albüm yaparak tanıtım amaçlı 2-3 şarkıdan oluşan bir albüm yapmaktadırlar. Çok üst seviyede görünmekte olan magazin de devamlı boy göstermekte olan sanatçılar piyasada tutunuyorlar. Onun haricinde çok fazla varlık gösterilmemektedir.
 
Elazığlı birçok ünlü ses sanatçısı var. Elazığlı sanatçılarımızı nasıl değerlendiriyorsunuz. Elazığlı sanatçıların Elazığ’a bakış açıları sizce nasıl?
Tabiki hepsi kıymetli hocalarımız, ağabeylerimiz, kardeşlerimizdir. Allah hepsinin  işini, gücünü rast getirsin. Vermiş oldukları emekleri boşa gitmesin. Her sanatçı kendi tarzında çok iyi yerdedirler. Benim Elazığlı sanatçılardan tek isteğim; birlik olalım, diri olalım, birbirimize destek olalım. Bunu yaparsak daha iyi işler yaparız. Eğer yan yana, sırt sırta olamazsak ne bu yolda başarılı olabiliriz nede Elazığımızı çok fazla tanıtabiliriz. Çünkü birlikten kuvvet doğar.
 
Sayın Kesen, son olarak neler söylemek istersiniz?
Tüm hemşehrilerime saygılarımı ve sevgilerimi gönderiyorum. Bu güzel röportajı yaptığınız için Günışığı Gazetesi ailesine çok teşekkür ediyorum. Sözlerimi şu ifadelerle bitirmek isterim; Özün sözün bir olsun, Sakın çekinme dokuz köyden kovsalar, Sakın eğilme sen doğru yoldasan, toprak üstünde başın gitse, adın kalır yetmezmi.
 
 
 
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.