Şapkacı esnafından sanatçılara çağrı

Elazığ’da üretilen ve her köşesi ayrı bir anlam taşıyan 8 köşe kasketin ustaları, “Şapkanın yaygın olarak tanınması için Elazığlı sanatçıların bu şapkayı konserlerde, programlarda takmaları ve anlamını anlatmaları gerekiyor.” dediler.

Şapkacı esnafından sanatçılara çağrı
Özel Haber

Her dönem ününü koruyan aksesuarlardan olan 8 köşe şapka ustaları, el işçiliğinin önemine dikkat çekiyor.
Yaz kış farklı modelleriyle karşımıza çıkan şapkalar, geçmişten günümüze farklı çeşitleriyle kendini göstermeye devam ediyor. Ancak Elazığ’ın yerli şapkası 8 köşe şapka değerini kaybetmiyor. 
Şapka üretimi yapan esnaf, er köşesi ayrı bir anlam taşıyan 8 köşe kasketin yaz aylarında da tercih edilebileceğini belirtiyorlar. 
Elazığ’da üretilen ve her köşesi ayrı bir anlam taşıyan 8 köşe kasket yaz aylarında özellikle şehir dışı ve yurt dışından gelen Elazığlıların vazgeçilmezi oluyor.
8 köşe kasketin güneşten korunmak için önlem olabileceğine dikkat çeken esnaf, “Bu şapkayı takanlar hem yerel çizgileri olan bir şapkayı takmış oluyor hem de her dönemde modayı yakalamış oluyor. Şimdiki gençlerimiz pek duyarlı değil. Zorla bile taktıramıyoruz. Bu şapkayı takmak ayıp değil. Biz gurur duyuyoruz, herkes duymalı. Bu Elazığ’ın markası ve simgesi. Çocuklarımıza bu bilinci aşılamalıyız. Aynı zamanda şapkanın yaygın olarak tanınması için Elazığlı sanatçıların bu şapkayı konserlerde, programlarda takmaları ve anlamını anlatmaları gerekiyor.” ifadelerini kullandılar.
Şapkacılığın çok emek gerektirdiğini vurgulayan üreticiler, “8 köşenin her köşesinde farklı bir mana vardır. Bunlar, vatanseverlik, yiğitlik, mertlik, cömertlik, delikanlılık, alçakgönüllülük, dürüstlük, misafirperverliktir. Türkiye’nin her köşesinde 8 köşeli kasket yapılıyor ama işçilik, malzeme yok. Yani kaliteli malzeme kullanılmıyor, el işçiliği yapılmıyor. Biz bu şapkanın işçiliğine verdiğimiz emek kadar, malzemede kullanırız” dediler.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.