Şeker ve kolonya alırken dikkat

Elazığ’da şeker, kolonya gibi ürünleri satan işletmeler Ramazan bayramı için kolonya ile şeker ve şekerleme alırken dikkatli olunmasını önerdi. 

Şeker ve kolonya alırken dikkat
Özel Haber

Ramazan Bayramı’na kısa süre kala, Elazığ’da vatandaşlar bayram alışverişi yapmaya başladı. Şeker, kolonya gibi bayrama özel olan birçok ürünlerin rağbet gördüğü bugünlerde, özellikle kolonya eve gelen misafirlere ikramda olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.
Elazığ’da şeker ve kolonya satışı yapan işletmeler vatandaşları sağlıklı ürünler almaları konusunda uyardı.
Kolonyanın görünüşünün berrak olması gerektiğini anlatan esnaf, içinde tortu, bulanıklık, yabancı cisim bulunmaması gerektiğine dikkat çekerek, kolonyanın Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığının Kozmetik Yönetmeliğinde kullanılmasına müsaade edilen boyalar ile boyanabilir olduğuna dikkat edilmesi gerektiğini anlattılar.
Kolonya alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurun kullanılan alkol olduğuna dikkat çeken üreticiler ve esnaflar, “Kolonya etilalkol kullanılarak yapılır. Ancak korsan üreticiler ucuz olması dolayısıyla metil alkol kullanıyor. Metil alkol insan sağlığı için çok büyük tehlikedir. Özellikle koku alma ve görme organlarına zarar verir. Üretici firması belli olmayan, açıkta satılan kolonyalar kesinlikle alınmamalıdır. Limon kolonyasına hiç bir boya maddesi katılamaz. Limon kolonyasında, kullanılan esansa bağlı güneş ışığında solan hafif bir renk mevcut olabilir. Limon kolonyası en az 70 derece, diğer kolonyalar en az 60 derece alkol ihtiva etmeli. Kolonya cam veya renksiz plastik şişelere veya plastik bidonlara konmalı.” dediler.

AMBALAJSIZ ŞEKERİ ALMAYIN
Şeker alınırken dikkat edilmesi gerekenleri de anlatan esnaflar, “Yüzeyi ıslak ve yanık kokulu şekerleri almayın. Ufalanmış, beyazlaşmış, güneş ışığında ve ambalajsız satılan şekerlerden uzak durun. Bademli şeker sade ve vanilyalı olarak üretilir. Bademli şeker alırken parlak ve beyaz renkte olmasına dikkat edin. Burnunuza taze kavrulmuş koku gelmeli ve görüntü pürüzsüz olmalıdır. Islanmış ve güneş ışığında satılan şekerleri tercih etmeyin. Şeker parlak görünmeli. Yapıldığı veya çeşni olarak kullanılan meyve veya maddenin rengi belirgin olmalı. Şekerin kıvamı sert olmalı, yüzeyde ıslanma oluşmamalı. Tadı ve kokusu, çeşni veya meyveyle uyumlu olmalı. Akide şekeri, akide şekerini etkilemeyen veya akide şekerinden etkilenmeyen, insan sağlığına zararlı olmayan ve akide şekerinin özelliklerini bozmayan ambalajlarda piyasaya verilir. Akide şekerinin depolanmasında ve taşınmasında ambalajların ıslanmasından, nem çekmelerinden ve doğrudan güneş ışığı almalarından kaçınılmalıdır.” ifadelerini kullandılar.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.