Sıcak hava en çok onların yüzünü güldürüyor

Elazığ’da sıcak hava en çok, kurutmalık denilen oyulmuş ve kurutulmuş sebze işi yapanların yüzünü güldürüyor.

Sıcak hava en çok onların yüzünü güldürüyor
Özel Haber

Elazığ’da sıcak hava en çok, kurutmalık denilen oyulmuş ve kurutulmuş sebze işi yapanların yüzünü güldürüyor.

Özellikle kışın tüketilmek için sadece evlerde üretilen kurutmalıklar son yıllarda toplu halde üretilip yurt içi ve yurt dışı pazarına sunulmaya başlandı. Özellikle domates ve biber gibi sebzelerin bulunduğu kurutmalıklar geçim kaynağı oluyor. Kurutmalıklar için en az 38-40 derece sıcaklık gerekirken, Elazığ’da sıcaklar kurutmalık işi yapanları mutlu ediyor. Güneşe bırakılan kurutmalıklar bir ile iki hafta sonra toplanıyor. Kadınların oyduğu sebzeler, 50’şerli olarak iplere geçiriliyor. Araçlarla çatı denen arazilere götürülen oyulmuş sebzeler, dikkatli bir şekilde sırıklara bağlanıyor. Kuruduktan sonra ise çürükleri ayrılıyor ve ambalajlanıyor.

“NE KADAR GÜNEŞ O KADAR KAZANÇ”

Kurutmalık işiyle uğraşanlar bu işin güneşe bağlı olduğunu belirterek, yaptıkları işi şöyle anlattılar; “Biz aman güneş gitmesin biraz daha dursun ki daha çok kazanalım diyoruz. Bu iş güneşte güzel olur. Makinelerde yapıldı, aynı doğallık çıkmadı. Biz bu işe sezonun 7. ayında başlıyoruz. Tatlı biber ile başlıyoruz. Sonra domates kurutulması başlıyor. Mevsim olarak güneşin etkili olduğu aylar belli. Kurutma süresi bu aylara bağlı. Dokuzuncu ayda bu işlemi bitiriyoruz. Biz de bu kısıtlı süre içinde çok çalışıyoruz. Bunu biz hal’den alırız, kadınlara dağıtırız, kadınlar da oyar bunları tekrar biz alırız yerine getiririz. Bu şekilde sereriz. Bu biberlerin kuruma süresi 9 ile 15 gün arasındadır. Domates için süre biraz daha uzuyor. Kurutmalıkları yılın 11 ayı satıyoruz.” 

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 1

  • murat aslan | 29 Haziran 2018 15:03

    Evet Kofik dediğimiz Biber ve Patlıcanın hangi şehre ait olduğunun belgesidir.Başkalarına lütfen kofik demiyelim Kofik bizim Memlekete ait bir ürün.

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.