Sıcak havalarda esnafın çaresi buz

Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Elazığ’da esnaf, ürünlerini sıcaktan korumak için buz satın alıyor.

Sıcak havalarda esnafın çaresi buz
Özel Haber

Elazığ’da etkili olan sıcak hava esnafı olumsuz etkiledi. Özellikle balıkçılar ve lokantacılar ürünlerini sıcaktan korumak için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Balıkçılar ve lokantacılar, balık ve etleri korumak için buz satın alıyor. 
Fırıncılar aşırı sıcaklardan dolayı ekmek hamurunu yoğururken kalıp buz kullanırken, balıkçılar ise balıkların bozulmaması için yaprak buz kullanıyor 
Son yıllarda aşırı hissedilen sıcaklarla birlikte Elazığ’da buz kullanma alışkanlığı başladı.
Elazığ’da üretilen buzlar ile sıcak havalarda esnafın çaresi olurken, balıkçılar için yaprak buz, fırıncılar için kalıp buz, lokantalar için de kadeh buz üretiyor. Arıtma sisteminden geçirilen su, buz makinesi kalıplarına doldurulmasının ardından 15 saat sonra buz kalıbı olarak çıkarılıp poşetlenerek satış için buzhanede bekletiliyor.
Sıcaklardan dolayı 12 saatte çıkarılabilecek buzu 15 saatte ancak çıkarabilen buz üreticisi, "Balıkçılar için yaprak buz yapıyoruz. Fırınlar için kalıp buz çıkarıyoruz. Kalıp buzları bazı fırınlar kırık istediği için buzları kırıp veriyoruz. Lokantalar için kadeh buz var. Yaprak buz, kadeh buz ve kalıp buzu yapıyoruz. Buzu kalıplara koyduktan sonra 12 saatte almamız gerekirken aşırı sıcak olmasından dolayı 15 saati buluyor. Buz kalıpları makineden çıkarıldıktan sonra poşetlenerek buzhaneye konularak satış için bekletiliyor. Buz yaparken kullandığımız su öncelikle arıtmadan geçerek daha sonra kalıplara doldurularak makineye yerleştiriliyor" dedi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.