Şifacı ışkın tezgahta

Elazığ’a Palu, Kovancılar, Karakoçan, Beyhan, Pertek ve Ovacık dağlarından toplanarak getirilen ışkın tezgahlarda yerini aldı.

Şifacı ışkın tezgahta
Özel Haber

Elazığ, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Hakkari ve Van’da yüksek ve serin kesimlerde bolca yetişen, bahar aylarında meyve veren, bölgede dağ muzu olarak adlandırılan  ışkın  tezgahlarda yerini aldı.
Elazığ’a Palu, Kovancılar, Karakoçan, Beyhan, Pertek ve Ovacık dağlarından toplanarak getirilen Nisan ve Mayıs aylarında satışa sunulan ışkın 15-20 TL fiyatıyla tezgahlarda yerini aldı.
Mevsimin doğal meyvesi, şifa kaynağı olan, Elazığlıların yediden yetmişe tadını ve ismini bilerek tükettiği ışkın son yıllarda batı illerinde de adını duyurmaya başladı.
Doğu Anadolu ve İç Anadolu illerinde sevilerek tüketilen ışkın batı illerinde de pazar bulmaya başladı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde, “doğu muzu”, “dağ muzu” “yayla muzu” olarak adlandırılarak satılan ve rağbet gören ışkın, korumalı paketlerle yurt dışına da gönderiliyor.

KANSERİN GELİŞİMİNİ ENGELLİYOR
İştah açıcı özelliği, kan şekerini düşürmesi, bağırsakların kolitlerden temizlenmesi,tansiyonu dengelemesi,idrar yolu hastalıkları, hemoroid rahatsızlığı ve mide ekşimesine iyi gelmesinden dolayı bölge insanının şifasını bilerek tükettiği ışkın; son yıllarda ABD’li bilim adamlarının da dikkatini çekti.
Halk arasında şifası bilinerek tüketilen, kökünden yapılan çayı şeker hastalığı için kullanılan, ayrıca kurutulup toz haline getirilen ışkın kökünün balla karıştırılarak tüketilmesiyle; mide, barsak iltihaplarına ve karaciğer hastalıkları içinde şifa olan ışkını bilim dünyası da önemsemeye başladı.
Atlanta Üniversitesinin yaptığı araştırmalar doğrultusunda, ışkının yoğun lifli yapısı ve  içinde bulunan A,E ve C vitaminlerinin dışında kanser hücrelerinin gelişimi engelleyen pigmentlerin bulunması, kanser hastalığının tedavisinde bir umut oldu.
ABD’li bilim adamlarının deney fareleri üzerinde uzun yıllar yaptığı bu çalışmalarda, bu meyvenin içinde bulunan parietin isimli kırmızı pigmentlerin kanserli hücreye enjekte edildiğinde iki gün içerisinde kanserli hücrelerin yarısının yok olduğu gözlendi. Yakın gelecekte ışkından elde edilen ilacın kanser tedavisinde kullanılabileceği belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.