Sınırı bu çeşme belirliyor

Elazığ’da Kazım Karabekir Caddesi Bahçeli sokakta bulunun Özer Çeşme, iki mahallenin sınırlarını belirliyor.

Sınırı bu çeşme belirliyor
Özel Haber

Vedat YETİK
Elazığ’da Kazım Karabekir Caddesi Bahçeli sokakta bulunun Özer Çeşme, iki mahallenin sınırlarını belirliyor.

1968 yılında İplik Fabrikasının sahibi Sait Ağa tarafından yaptırılan Özer Çeşme, hem lezzetli suyu hem de ismiyle Elazığ’ın simgelerinden biri haline geldi. Kazım Karabekir Caddesi Bahçeli sokakta bulunun Özer Çeşme, Mustafapaşa mahallesi ile Sanayi Mahallesinin sınırlarını belirleyen bir simge olarak biliniyor.

Özer Çeşme karşısında esnaflık yapan Eşref Topuz, yaptığı açıklamada, Özer çeşme ile ilgili bilinmeyenleri günışığı’na anlattı.

1970 yılından buyana Elazığ’da esnaflık yapan Lastikçi Eşref usta, Özer Çeşmenin 1968 yılında İplik Fabrikasının sahibi Sait Ağa tarafından yaptırıldığını belirtti.

Yapımından kısa bir süre su baskını nedeniyle çeşmenin yıkıldığını, Sait Ağanın tekrar çeşmeyi yaptırdığını belirten Topuz, “O günden buyana çeşme dimdik ayakta duruyor. Son dönemde Belediye bu çeşmeyi restore etti. Çok lezzetli bir suyu var. Bu çeşme ayrıca adres tariflerinde belirleyici bir unsur. Mustafapaşa mahallesi ile Sanayi Mahallesinin sınırlarını da Özer Çeşme belirliyor. Çeşmenin üst tarafı Mustafa Paşa Mahallesi, ast tarafı da Sanayi Mahallesidir” dedi.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.