SİNSİ İLERLEYEN HASTALIK 'PROSTAT'

Elazığ Özel Hayat Hastanesi Üroloji Uzmanı Operatör Doktor Orhan Karakoç soğuk havanın, idrar yolları enfeksiyonu ve prostat şikayetlerini arttırdığını söyledi.

SİNSİ İLERLEYEN HASTALIK  PROSTAT
Sağlık
RÖPORTAJ: DİLEK YILDIRIM

Elazığ Özel Hayat Hastanesi Üroloji Uzmanı Operatör Doktor Orhan Karakoç soğuk havanın, idrar yolları enfeksiyonu ve prostat şikayetlerini arttırdığını söyledi.
 
Orhan Karakoç, gazetemize yaptığı açıklamada prostat hastalarına önemli uyarılarda bulunarak, hastalıkla ilgili bilgiler paylaştı.
 
Prostat büyümesinin, idrara sık çıkma, özellikle geceleri idrara kalkma, idrar yaptıktan sonra damlamanın sürmesi, zorlanarak ve ıkınarak idrar yapma, idrar akımının kesik kesik olması, ağrılı ve kanlı idrar yapma, yanma gibi belirtileri olduğunu ifade eden Karakoç, “Prostat büyümesi özellikle 40 yaş üzeri erkeklerde başlamaktadır. İdrar yapmada şikayetler çoğunlukla daha geç başlayabilir. Özellikle soğuk havalarda artan şikayetlere karşı, soğukta uzun süre kalmama, soğuk yere oturmama, idrarını uzun süre tutmamalı, İlaç tedavilerini aksatmamalı, baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı, kahve ve çay idrar şikayetlerini artırdığından dolayı bu içeceklerin azaltılmasını ve bol sıvı tüketilmesini önermektedir.” dedi.
 
Elazığ Özel Hayat Hastanesi Üroloji Uzmanı Operatör Doktor Orhan Karakoç ile yaptığımız röportaj şöyle;
 
Sayın Karakoç, öncelikle prostat hastalığında biraz bahsedebilir misiniz? İyi huylu ve kötü huylu prostat arasındaki fark nedir?
Prostat erkeklerin üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat hastalıkları temelde prostat büyümesi ve prostat iltihaplanması olmak üzere iki ayrı şekilde görülür. Halk arasında prostat olarak kullanılan hastalık iyi huylu prostat büyümesidir. Kötü huylu prostat büyümesi de mümkündür -ki bunu prostat kanseri denir. İyi huylu prostat büyümesi prostat bezinin büyüyerek idrar yolu sıkıştırıp daraltması olarak tanımlanabilir. Bu idrar yolu daralması idrarın tam boşalmasını engeller ve tedavi edilmez ise idrar böbreklere kaçıp işlevsel bozuklara sebep olabilir.
 
Prostatın belirtileri nelerdir? Hastalarınız size hangi şikayetlerle geliyor?
Prostat belirtileri idrar yapmaya başlamada zorluk çekme, idrarın kesik kesik yapılması, sık idrar yapma gereksinimi duymaktır. Gece sık idrara çıkma acil idrar yapma ihtiyacı. İdrarını tam yapamama, idrardan kan gelmesi, idrarda yanma hissi olarak sıralanabilir. Hastalarımızda genellikle bu şikayetlerle bize geliyor.
 
Peki prostatın nedenleri nelerdir?
İlerleyen yaş ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen hormonal değişiklikler prostat büyümesi sebepleri olarak gösterilebilir.
 
Prostat büyümesi durumunda nasıl bir tedavi yöntemi izliyorsunuz?
Öncelikle belirtiler hastayı çok rahatsız etmiyorsa hastayı sadece takip altına alıyoruz. Bu aşamada hastanın yatmadan en az 2 saat önceye kadar sıvı alımını durdurması, alkol ve kafein tüketimini azaltılması ve egzersiz önerilir. Daha sonra önerilere rağmen şikayetleri devam eden ve hayat kalitesini  bozan hastalara ilaç tedavisi önerilir. İlaç tedavisine rağmen şikayetleri düzelmeyen ve idrar yapmada ciddi güçlük çeken hastalara ameliyat önerilir. Burada kullanılan en iyi ameliyat tekniği dünyada altın standart olarak kabul edilen lazerle kapalı prostat ameliyatıdır.
 
Genelde prostat hastaların idrar kaçırma şikayetleri de çok oluyor. Bunun nedenleri nedir?
İdrar kaçırma hastalığının bir çok sebebi bulunabilir. Fakat tedavisi mevcuttur. Bir çok kişi de görülebilen bu hastalığın tedavisi vardır. Fakat insanlar kültürel nedenlerle doktorlara bu durumların anlatmaktan utanırlar. Ama bu tanının konulması ve biran önce tedaviye başlanması gerekir. Genelde bu durumun nedenleri şu sebeplerden oluyor; yaşın ilerlemesi, fazla kilolu olma, kabızlık, vajinal enfeksiyonlar, idrar taşları ve tümörleri, zor doğum, menapoz, sinirsel hastalıklar, prostat büyümesi kontrolsüz şeker hastalığı olarak sıralanabilir.
 
Peki bu durumun tedavisi nasıl oluyor?
Öncelikle hastalardan yaşam tarzını değiştirmelerini istiyoruz. Kilo vermeye, düzenli egzersiz, alkol ve kafeinden kaçınma gibi önerilerde bulunuyoruz. Buna rağmen şikayetleri devam eden hastalara ilaç ve cerrahi tedaviler öneriyor.
 
Sayın Karaçkoç, günümüzde çokça rastlanan varikosel olarak adlandırılan kısırlık sorunu ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Evet bu sorun ile bize aşvuranların yaklaşık yüzde 30-40’ında rastlanan testislerdeki kanı boşaltan toplar damarların verisleşmesidir. Varikosel tesis ısısının bozulması ve kirli kan içindeki toksik maddelerin testiste birikmesi ve tesis kan akımının bozulması ile tesis fonksiyonlarını etkiler. Ve sperm testosteron üretimini bozar. Varikosel tesis üzerinde şişlik, kabarıklık ve testiste ağrı şeklinde kendini gösterir. Tek tedavi şekli ameliyattır ancak her varikosel ameliyat edilmez. varikosel hastasının tek cerrahi endüksiyonu sperm düzeyinde düşüklüğe sebep oluyorsa ameliyat edilmesi gerekir. Düzeyi normal olan hastalar takip edilir.
 
Son olarak böbrek taşı ile ilgili kısaca bilgiler verebilir misiniz?
Böbrek taşları böbrek kanalları içerisinde oluşan mineral içerikli sert kitlelerdir. Erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha fazla görülür. Böbrek taşını artıran durumlar sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonu gün içerisinde yeterince sıvı almamak, ailede taş hikayesi varsa ve hareketsiz yaşam tarzı taş oluşumunu arttıran en sık faktörlerdir. Bu hastalıkta, böbreğe zarar vermeyen enfeksiyona yol açmayan ve ağrı yapmayan hastalarda medikal tedavi ve takip öneriyoruz. Aksi durumda ise cerrahi tedavi yolunu öneriyoruz.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.