Sivrice'de yatırım hamlesi

Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, gazetemiz muhabiri Sevda Demir'in sorularını yanıtladı.

Sivrice de yatırım hamlesi
İlçe Haberleri
RÖPORTAJ: SEVDA DEMİR
 
Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, Sivrice gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İlçede yaptıkları ve yapacakları çalışmalarla ilgili bilgiler veren Başkan Irmak, büyük projelerin hayata geçirilebilmesi için ilçede yaşanan imar sorununun bir an önce halledilmesi gerektiğini söyledi.

Gazetemize yaptığı özel röportajda imar sorununun çözüldüğü takdirde ilçede otel ve işletme sayısının artacağına dikkat çeken Irmak, bölgede özellikle turizme yönelik ciddi çalışmaların yapılacağını ifade etti.

İlçede, yurt içi ve yurt dışından turist getirilecek etkinlikler yapılsa bile konaklama sıkıntısının her zaman yaşanacağını kaydeden Başkan Irmak, imar sorununu ortadan kaldırmak için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bu konuda İl Özel İdaresi tarafından bir çalışma yürütüldüğünü aktaran Irmak, "Bu çalışma 3-4 aya kadar bitmiş olacak. Sonrasında biz konut merkezlerinin yapılacağı yerleri belirleyebilirsek ciddi anlamda yerli ve yabancı yatırımcı alabiliriz." dedi.

 

Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak ile yaptığımız röportaj şöyle;
 
Göreve geldiğiniz günden itibaren yaptığınız çalışmalardan kısaca söz eder misiniz?
4 Nisan 2014'te göreve geldiğim gün itibariyle yerel yönetimlerin yapması gereken elzem ve acil olan hizmetleri yapmaya çalıştık. Toplu taşımacılık, içme suyu, kanalizasyon, diğer hizmetleri getirmek için güçlü ekibimizle birlikte yola çıktık. Görevimizin ilk günlerinde acil ihtiyaçları tespit ederek yaptık. Büyükşehirlerden ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan büyük destekler aldık. 6 araç hibe aldık. Kendi bütçemiz ile yeni otobüsler aldık. İtfaiyemizin aracı, cenaze aracımız, vidanjör yoktu. Şuan çok şükür fen işlerimizin araç ekipmanları var. İlçeye eskiden saat ile sular verilirdi. Bunları çözmüş olduk. Şuan derin sondaj kuyuları ve dranej yöntemi ile içme suyunun debisini arttırmış olduk. Tabiki de belediyecilik sadece alt yapı ve üst yapıda çalışmak değil. Önemli olan insanları sosyal aktivitelerin içine çekebilmek. Gölün etrafını kendi imkanlarımızla sazlıklardan, çöplerden arındırarak plajlar açtık. Bin 800 kişilik amfi tiyatro inşaatını tamamlayıp hizmete sunduk. Gölün etrafında bunlar gibi bir çok yapının daha olması gerekir. Gölde yüzer havuz, iskele, mesire alanları yapıldı ve bitti. Bu yıl yine gölün yanındaki 70 Bin m2'lik bir alanı halkımızın hizmetine açacağız. Çok güzel bir park düşünüyoruz. Çevre Bakanlığı da projeyi onayladı. İnşallah bu yılın sonuna kadar ihalesi ve yapımı bitmiş olacak. Göreve geldiğimizde Mavi Bayrağı geri alacağımızı söylemiştik. Çünkü gölün temizliği çok önemli. Şuan halkımız rahat olsun. Göle kesinlikle kir karışmıyor. İlçe bu konuda güzel yatırımlar aldı.
 
Bu yatırımlarla ilgili bütçede bir sıkıntı yaşanıyor mu?
Tabiki yaşanabiliyor. Her şeyden önce doğal güzellikleri olan bir ilçemiz var ne kadar şükür etsek az. Rabbim bütün güzellikleri bahşetmiş. Kışın kış turizminin yapıldığı, yazın sanat ve göl sporlarının yapıldığı bir bölge. Bizler yerel yönetimler olarak sosyal belediyeciliği daha çok önde tutmalıyız. Halkla bütünleşmemiz lazım. İnsanlara önderlik yapmamız lazım. Hep diyoruz ya 'İlklerin mimarı olalım' Bizim bölgemizden ve ülkemizden bir sanatçı, sporcu çıkabilir mi? Bilim adamı çıkabilir mi? Çıkar. Bunları yaparken de gençliği sadece turizm ve spora değil, bilime de önem vereceğiz. İnşallah ilerleyen süreçlerde okuma salonları, bilgi ve proje yarışmaları da yapacağız. Ama bildiğiniz gibi yerel bütçelerdeki miktarlar çok net bütçeler değil. Az bütçeler ile hareket ediyoruz. İnşallah ilerleyen süreçlerde bütçelerimiz daha da olgunlaşır, daha güzel hizmetler verebiliriz. Biz bölge olarak çok şanslıyız. Çünkü bölgemiz huzur bölgesi. Bölgeye baktığımızda yanı başımızda Irak, Suriye gibi savaşın olduğu bölgeler var. Ama çok şükür bizim dört bir yanımızda da olan olaylar kendi şehrimizde yok. Bu coğrafyanın yapısı böyle, yıllarca hep böyle gitmiş. Bu nedenle insanların rahatlıkla gelip dinlenebilecekleri yer bizim ilimiz ve ilçemizdir. Bu nedenle turizme yönelik daha çok çalışmalar yapmamız lazım.

Turizm ve turist denilince akıllara gelen ilk soru konaklama oluyor. Sivrice turist ağırlamakta ne gibi sıkıntılar yaşıyor. Otel sayıları yeterli mi? Bölgede imarla ilgili nasıl bir sıkıntı var?
Yerelde yapmamız gereken imar planını çok erken çıkarabilmek olmalı. İl Özel İdaresi tarafından yapılan bir proje var. Herhalde 3-4 aya kadar bitmiş olacak. Sonrasında biz konut merkezlerinin yapılacağı yerleri belirleyebilirsek ciddi anlamda yerli ve yabancı yatırımcı alabiliriz. Bu nedenle bunlara büyük önem vermemiz gerekiyor, çok çalışmamız gerekiyor. Fikirlere açığız. Yapılması gereken ne varsa söylenilebilir. İnsan bazen çalıştığı zaman göremeyebilir. Hep birlikte memlekete heyecan katmak istiyoruz. Ama dediğim gibi elzem ve acil olarak imarın gerçekleşmesi gerekiyor. Çok iyi projeler hayata geçirilse bile yatırım getiremiyoruz. Güzel hizmetler var ama insanların konaklama ihtiyaçları da var. Öncelikle bunların sağlanması lazım.
 
Sit alanında otel yapılacağı iddiaları doğru mu?
Evet. Ama bölge sit alanı olduğu için sorun var. Biz elbette ki gölün etrafında belli bir metrede yapının olmasına müsaade etmiyoruz. Daha uç noktalarda yapıların yapılmasından yanayız. Bununla ilgili olarak da çalışmalarımız var. İnşallah imarı hızlandırabilirsek oteller yapılabilir. Ama yatırımcıların ilçemizi gezip görmesi gerekiyor. İlçemiz çok güzel bir potansiyeli var. Burada yine tanıtım sorunu ortaya çıktı.
 
Tanıtım, Elazığ merkezde de çok ciddi anlamda yaşanan bir sıkıntı. Siz burada ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz? Sivrice'nin tanıtılması için yaptığınız çalışmaları yeterli buluyor musunuz?
Kendi imkanlarımızla yaptığımız tanıtımlar yeterli. Ama Kültür Turizm Bakanlığı tarafından bu güzelliklerin çekilip anlatılması lazım. Sizinde dediğiniz gibi tanıtım büyük sıkıntı. Hazar Baba Kayak Merkezi'ni çevre illerde bilen yok. Kayak sever çok fazla insanımız var. Bu insanlar maalesef farklı illere giderler ancak yanı başlarında Bin 700 metre pisti olan bu güzel merkeze gelmezler. Bununla birlikte Batık Şehrimiz var. Bu konu şuana kadar hiç işlenilmedi. Bunların gerek basınımız ile gerek üniversitemizde gerekse de bakanlık ile tanıtılması gerekir. Bizler buradaki potansiyeli ve güzellikleri herkese anlatabilmeliyiz. Bununla ilgili yerel de değil de genelde bir tanıtımın yapılması lazım. Aslında iş dönüp dolaşıp yine bize geliyor. Çünkü turist gelse bile bir konaklama ihtiyacı doğuyor. Bu nedenle imarın acil olarak çıkması gerekiyor. Bunu halledebilirsek devamında konaklamayı ve daha büyük projeleri hayata geçirebiliriz.
 
Büyük projelerden bahsetmişken, Sivrice her yıl çeşitli etkinlikler ve festivaller düzenleniyor. Bunların ilçeye nasıl katkıları oluyor?
Hazar Şiir Akşamları çok güzel bir etkinlik. Bu etkinliğin kesinlikle sadece Sivrice'de yapılması gerekiyor. Ama mekan olarak sıkıntı yaşanabiliyor. Büyük yapılara, misafir ağırlayacak yapılara ihtiyaç var. Bunları sağladıktan sonra İnşallah Sivrice'de büyük festivaller yapılabilecek.
 
Geçtiğimiz yıl düzenlediğiniz basın toplantısında 'Kayak Merkezi'nde tatil köyü yapacağız' demiştiniz. Bu projede son durum nedir?
Bununla ilgili projelerimiz hala devam ediyor. Çok acil olarak da yapılması gereken bir proje. O bölgede orman sahası olduğu için ağaçlandırma yapılıyor. Bu iş bittikten sonra kalan alanı imara açıp hemen başlayacağız.
 
Bu proje ne kadar bir sürede gerçekleşecek?
Büyük bir ihtimal ile 2 yıl sürebilir. Çünkü oradaki yapılar beton yapılar olmayacak. Tatil evleri dediğimiz ahşap evlerden oluşacak. İnsanların günü birlik gelip konaklayabileceği bir çalışma yapılacak. Biz o bölgede seyir tepede düşünüyoruz. İnsanların tepeden Sivrice’nin güzelliklerini izleyebileceği bir alan oluşturmayı düşünüyoruz. O projeyi rafa kaldırmış değiliz. İmarı bekliyoruz. Eğer orman sahasını erken bitirip giderse, başlarız.
 
Sivrice'nin uzun süre gündeminde yer alan bir başka konuda Cezaevi Projesi oldu. Bu proje ne aşamada?
Çok şükür işin sonuna geldik yatırım programına girdi. Allah nasip ederse 3-4 ay içerisinde ihaleye çıkılacak. Şuan son bir imar işi kaldı. Çevre Bakanlığımızdan izin çıkarsa hızlı bir şekilde ilana çıkacak diye düşünüyorum.
 
Sivrice'ye faydaları ve zararları neler olacak? Özellikle turizmi olumsuz etkileyeceğini söyleyenler var? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Kadın tutuklu evinin Sivrice’ye değil, bütün bölgeye faydası olacak. Orada 400 tane kadın tutuklu kalacak. Burada insanlar hem meslek sahibi olacak hem de günlük ihtiyaçlarını buradan karşılayacaklar. İlçemizin nüfusu 13 Binli rakamlardan 3 Bin 700'lere düştü. Tabi milli gelirden para gelmeyince eliniz kolunuz bağlanıyor. Cezaevi yapıldığında 150 koruma memuru olacak. Bunu 3 ile çarptığınızda 450 kişi sadece bu şekilde gelecek. Yani sadece o memurlarla yaklaşık 20-25 Bin TL ilçeye bir girdi olmuş olacak. Yani her gün, minibüsçüsü, turizmcisi, herkes kazanacak. İnsanlara cezaevi diyince çok soğuk bakıyorlar. Sonuçta herkes kader mahkumu. Algıda bir sorun var turizm beldesinde neden ceza evi yapılıyor diye. Kaldı ki yapılacak alanda eski gübre fabrikasının olduğu bölgedir. İlçenin dışında. İlerleyen süre içersinde meslek yüksek okulları da gelecek. Geldiği zaman birbirilerini tamamlamış olacaklar. Gelişmiş bir çok ülke ve tatil beldesinde bunlar var zaten.
Geçtiğimiz yıl düzenlediğiniz basın toplantısında Belediyenin 49 Milyon borcunun olduğunu söylediniz. Bu borç eritildi mi? Son durum nedir?
Sıkıntılar var evet ama çok şükür borç varken bile güzel hizmetler yapabiliyoruz. Mesele göreve geldiğimiz günden itibaren artık personel maaşını hemen almaya başladı. Kurum olarak acil ve elzem ihtiyaçları karşılayabiliyoruz. Kısmi olarak borçlarımızı ödeyebildik. Ama bunlar 35 yılda ödenecek rakamlar değil. Çünkü milli gelirden gelen para var, öz kaynaklar ve giderler belli. Borcumuzun çoğu da duruyor. Bu miktarı açıklamayı doğru bulmuyorum. Çünkü borçlu belediye gözüyle bakılıyor.

Son olarak göreve geldiğiniz dönem hedefiniz Sivrice'yi Elazığ'ın en seçkin ve gözde ilçesi yapmaktı. Bu hedefi başarabildiğinizi düşünüyor musunuz?
Şuan hedefime ulaşamasam da yakınındayım. Bu soruyu lütfen vatandaşlara da sorun. Biz onların görüşlerini de merak ediyoruz. Çünkü kendimizi hep iyi noktalarda görebiliriz. Hedeflerimde söylediğim pek çok şeyi yaptık. Yapılacak daha çok şey var. Ama kısa bir süre içerisinde bunları yaptıysak daha fazla projeyi hayata geçireceğimize inanıyorum.
 
Vakit ayırıp, sorularımı cevaplandırdığınız için teşekkür ederim. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Bende son olarak teleferiğin yapılması sürecinin takipçisi olacağız diyorum.  Siz değerli Günışığı Gazetesinin ilçeye olan ilgisi ve tanıtım noktasındaki desteğinizden dolayı teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberlik içinde bu şehirde turizmi hareketlendirip güçlendireceğiz. Teşekkürler.
 
 
 
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.