‘Sivrice’yi toprak sahadan kurtaracağız’

Elazığ Futbol Tertip Komitesi Başkanı Mustafa Gür yeni sezon için hazır olduklarını ve güzel projeleri hayata geçireceklerini belirterek, Amatör’ün hayali olan Amatör Evi’nin de seçim sonu hizmete açılacağının müjdesini verdi…

Sivriceyi toprak sahadan kurtaracağız
Spor

Elazığ Futbol Tertip Komitesi Başkanı Mustafa Gür yeni sezon için hazır olduklarını ve güzel projeleri hayata geçireceklerini belirterek, Amatör’ün hayali olan Amatör Evi’nin de seçim sonu hizmete açılacağının müjdesini verdi…

Elazığ Futbol Tertip Komitesi Başkanı Mustafa Gür, geçen sezon ve 2018-2019 Futbol Sezonu konusunda spor servisimize değerlendirmelerde bulundu. Geçen sezonun yaşanan ufak - tefek sıkıntılara rağmen iyi geçtiğini vurgulayan Gür, yeni sezon için çok güzel projeleri hayata geçireceklerini belirtti…
Sporium 23’ün üstünde yeni bir saha yapıldığını ve orayı modern bir tesis haline getireceklerinin altını çizen Başkan Gür, Sivrice’de de yeni bir saha yapacaklarını ve Sivrice’yi toprak sahadan kurtaracaklarını kaydetti.
Futbol İl Tertip Komitesi Başkanı Mustafa Gür’ün açıklamaları şöyle; 
Maddi gücü olan takımlar BAL’a heveslensinler…
“2017-18 sezonun son 2 haftasındayız. U 12 minikler turnuvamız devam ediyor. Önümüzdeki hafta sonu o da bitecek. Yaklaşık Eylül ayından beri sezon devam ediyor. Ufak tefek sıkıntılar haricinde genel anlamda baktığımızda fazlasıyla rahat bir sezon geçirdik. BAL’da 2 takım mücadele etti, Yolspor ve GMH Hankendispor. Biri köy, biri kurum takımıydı fakat genel anlamda bakıldığında BAL Ligi basit bir lig değil. İşin içine girildiğinde takımları hem maddi hem de manevi olarak yıpratan bir lig orası. Maddi gücü olmayan hiçbir kulüp orada barınamaz. Biz ASKF yönetimi olarak da bunu sezon öncesinde kulüplere söylüyoruz. Maddi gücü olan ve bu gücü kaldırabilecek kulüplerimiz bu lige heveslensinler. Oraya girdiğinizde çok farklı sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorsunuz. En kötü bir sezonun maliyeti 300 bin lira. Şampiyonluk için iyi bir kadro kurarsanız 1 milyon civarı masrafı oluyor. Biz bu lige profesyonelin bir altı diyoruz kısacası.”

Yolspor ve GMH Hankendispor beklentileri karşılayamadılar
“Yolspor köklü bir kulübümüz. Yıllarca Elazığspor’a ve diğer profesyonel takımlara futbolcu yetiştirmiş bir takım. BAL’da birkaç yıldır mücadele ediyorlar. Bu sezon hiç başarılı olamadılar. Bunun nedenlerinden biri de yönetim anlamında boşluk yaşamaları kulüp başkanının tayininin başka bir şehre çıkması ve maddi anlamda yalnız bırakılmaları. Çünkü basit bir iş değil. Kulüp gerçekten çok zorlandı. İkinci etken ise transferlerde yapılan yanlışlıklar. Bilinçsizce yapılan transfer hareketleri oldu. Hankendispor köy takımı olmasına rağmen maddi anlamda daha iyiydi. İki kulübümüzde transfer hatası yapmıştır. Olumlu transferler yapmadılar. Acı gerçektir ki Elazığ’ın 2 takımı küme düşmemeye oynadılar. Biri sondan ikinci bitirerek küme düştü, diğeri ise sondan 3. Bitirerek ligde kaldı. Futbol yönünden hiçbir olumlu yönleri yoktu ikisinin de. Hiçbir beklentileri karşılamadılar ve hiç kimse oynanan futboldan memnun kalmadı.1. Amatör kümede de şampiyon olan bir mahalle takımı sahnede. Rüstempaşaspor namağlup çıktı kendilerini tebrik ediyorum. İlimizde güzel bir seyirci potansiyeli oluşturdular. Elazığ son zamanlarda en büyük seyirci potansiyeli yakaladı. 4 bin 500 seyirciyle final maçı oynandı burada.”

Amatör Küme’de seyirci rekoru kırdık
“1. Amatör kümeyi 23 Eylül’de başlatma kararı almıştık. Sezon öncesinde ASKF olarak radikal kararlar aldık. Play-off’ta her gruptan 4 takım alıyorduk bu sene çapraz eşleşmeyle 2 takım aldık. Kısacası yarı finalden başladık. Yıllardan beri en önemli radikal kararımızda şuydu, her gruptan 3 takım küme düşürdük. Toplamda 6 takım 2. Amatör’e düştü.  1. Haftada atılan gol sayısı 50. A grubunda Kovancılar Esnafspor Kulübü ilk 2 hafta lige katılmayarak statü gereğince küme düştü. O takımla oynayacak takımlar haliyle 3 puan aldı. İlerleyen zamanlarda kıyasıya mücadeleler oldu. Hatta küme düşen takım son maçta belli oldu. Rüstempaşaspor gruplardan da namağlup çıktı. Gruptan çıkan takımlarda Aksaray-Üniversite ve Rüstempaşa-Karakoçan eşleşmeleri oldu. Yarı Final ilk maçında Üniversite Aksaray’ı 2-0 yendi ikinci maç ise 0-0 bitince Fırat Üniversitesi finale çıktı. Diğer maçta ise Rüstempaşaspor ilk maçı 3-0 ikinci maçı 2-0 yenerek finale çıkan takım oldu. Final maçında emniyet iyi bir güvenlik önlemi aldı. Canlı yayınlar oldu ve basın ordusu da maçı takip etmek için mücadele verdi. Bizlerde kendi önlemimizi aldık ve basına akredite kartı dağıttık. Maçta 4 bin tane amatör seyircisi vardı ve bu Elazığ için rekor oldu. Elazığspor maçlarında bile bu seyirciyi zor görüyoruz. Sporium 23’ün üstünde yeni bir saha daha yapılıyor. Modern bir tesis haline getireceğiz orayı. Yeni sezona yetiştireceğiz inşallah. Sivrice’de de yeni bir saha yapacağız ve Sivrice’de toprak sahadan kurtulacak.”

Hakemler yetersizdi bence
“Final maçında futbol açısından bir seyir zevki yoktu ama heyecan ve gerginlik çok fazlaydı final maçı sonuçta. Yolspor’un küme düşmesi durumundan şampiyon olan takım direk BAL’a çıkacaktı. Son dakikalarda Rüstempaşa attığı golle maçı 2-1 aldı. Hakemler bence yetersizdi. Çünkü bu maçta klasman hakemlerine görev çıkmıştı. Bu konu hakem kurulunun bir eksikliğidir, daha tedbirli davranılabilirdi. Bu maçta klasman hakemlerine görev verilmeyip final maçımız var denebilirdi. Bu konuyla ilgili gerekli müdahaleyi de ben yaptım. Burada ilimizin final maçında klasman hakemi yok yani eksiklik onlarda.”

U19’da Yolspor’u tebrik ediyorum
“2.Amatör’de 12 takım vardı. Bu 12 takım arasından 2 takım çıkacaktı 1. Amatör’e. Birinci gruptan Abdullahpaşaspor, ikinci gruptan ise Arıcakspor çıktı. U19 Ligi en fazla katılımın olduğu lig. 24 takım katıldı ve 4 grupta oynadılar. En son final maçında da Yolspor ile Hankendispor karşı karşıya geldi. 2-1 Yolspor kazandı ve zevkli bir maç oldu. U19’da Yolspor’u tebrik ediyorum Türkiye Şampiyonası’nda 2. Kademeye yükseldiler. Kahramanmaraş grubunda oynayacaklar ve maçlar haftaya başlayacak. Başarılar diliyorum kendilerine. U17 Ligi’nde İl Özel İdaresi şampiyon oldu. U16’da yine İl Özel İdaresi şampiyon oldu. U15’te ElazizBelediyespor, U14’te yine İl Özel İdaresi, U13’te ise yine İl Özel İdaresi şampiyon oldu. Bu sene ailelerden gelen talep üzerine 5 takımlı bir U12 Minikler Şenliği şeklinde bir lig oluşturduk. Son 2 hafta oynanıyor. Çocuklar yarım sahada kendilerini gösteriyor. Türkiye Şampiyonası ilimizde oynanıyor. Geçenlerde U19 Ligi’ni buraya verdiler ve Diyarbakır DSİ buradan şampiyon olarak gitti. Yine U15 Ligi burada oynanıyor. Diyarbakır, Tunceli, Muş, Urfa, Malatya ve Mardin olmak üzere 6 ilimiz burada. Maçlar başladı oynanıyor şu anda. Buradan bir takım şampiyon olacak. Bizim buraya grupları almamızdaki hedefimiz şu, hem ilimizin tanıtımını yapıyoruz, hem de ilimizin ekonomisine katkı sağlıyoruz.”

Amatör Evi seçim sonu hizmete açılacak
“Amatör evi son aşamaya geldi. Dekorasyon işlerine ve çevre düzenlemesine başladık. Seçim sonrasında hizmete açacağız. Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da bir ilk bu ev. Çoğu yerde Amatör evi yok, ilimize hayırlı olsun.”

Yeni sezon için çok güzel projelerimiz var
“Çözüm bekleyen sıkıntıları yavaş yavaş çözüyoruz. Her yıl İl Özel İdaresi’nden malzeme yardımı yapıyoruz. Bu malzeme yardımı sayesinde takım sayısında büyük bir artış var. Biz geldiğimizde yaklaşık 7 yıl önce 34 takım vardı, şuan 80 takım var. Bunların gençleri ve altyapısını da sayarsak 140 takım yapar. Bu çok büyük bir rakam binlerce gence spor yaptırıyoruz. Aileler artık çocuğumu hangi takıma vereyim diyor. Eskiden aileler bırakmazlardı çocukların futbol oynamalarını. Biz bu imajı verdik. Belediye her yıl lisans ücretlerini ödüyor. Bu sene her takımın genç takımına kadar malzemesi hazır. Yeni sezon hazırlıklarımızı yapmışız. Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Bu yeterli mi bence yetersiz. Çok güzel projelerimiz var, mesela amatör takımlarında mahalle takımlarının sahaya geliş gidiş ücretlerinin karşılanması. Belediye tarafından bir minibüs tutulması olabilir. Ya da deplasmandan gelen takımlarımızın yemek masraflarının karşılanması. Bunu maddiyata vurduğumuz zaman çok büyük bir para yapmıyor. Bunlar amatör için çok önemli şeyler. Çocuklar maç yaptıktan sonra yemeklerinin hemen verilmesi lazım. Yeni sezondan önce gerekli yerlere bu projeleri sunacağız. Basına çok teşekkür ediyorum, amatöre verdikleri destekten ötürü. Çoğu zaman eve kaçta gittiğimizi bile bilmiyoruz, hepsi bu çocukları topluma kazandırmak için. Devletimizde sağ olsun maddi anlamda kısmen de olsa destek veriyor. Diğer sıkıntılarımızın da giderilmesi takdirinde Elazığ sporuna ve altyapısına ciddi anlamda futbolcu vereceğiz. Arkadan ciddi bir futbolcu ordusu geliyor.Bütün amatör spor kulüplerimize teşekkür ediyorum. Hepsinin emeğine ve ayağına sağlık, kazasız belasız bir sezon geçirdik. Basınımıza çok teşekkür ediyorum ilgisinden alakasından ötürü.” 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.