Soğuk havanın sıcak yemeği

Elazığ’ın yöresel gıda ürünlerinden olan tarhana çorbası, soğuk havaların vazgeçilmezi oldu.

Soğuk havanın sıcak yemeği
Özel Haber

Elazığ’ın yöresel gıda ürünlerinden olan tarhana çorbası, soğuk havaların vazgeçilmezi oldu.

Elazığ Kapalı Çarşı esnaflarından Evren Sesli, yaptığı açıklamada, vitamin ve mineraller yönünden zengin olan tarhananın şifa kaynağı olduğunu söyledi.

Tarhananın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hastalıklara karşı vücudu koruduğunu ifade eden Evren Sesli, tarhana çorbasının özellikle kış mevsiminde tüketildiğini kaydetti.

Tarhananın, bakliyat, buğday unu, yoğurt, domates, biber, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatların yoğurulduktan sonra kurutulmasıyla elde edilen çok besleyici bir çorba türü olduğunu belirten Sesli, “Tarhana baklagillerin ve çeşitli sebzelerin karışımından oluşan bir gıda türüdür. Yaz mevsiminde bu bileşenler kurutulur. Kış aylarında çorba şeklinde tüketilir. Tarhananın ekşimsi, mayhoş bir tadı var. Elazığ’da genellikle ayranlı çorbası yapılır. Çocuklarına yediren aileler ise genellikle sebzeli tarhanayı tercih ediyor. Kar yağışı başladığında ve havalar soğuduğunda tarhana satışları biranda artıyor. Tarhananın yüz yıllık bir geçmişi var. Eskiden tarhana çok tüketilirmiş, kimse hastalanmazmış. Şimdi hastalıklar çoğaldı. Çünkü bu tür doğal ürünlerden uzaklaştığımız için. Eskiler tarhananın faydalarını çok iyi bilirler. Tarhana vitamin ve mineraller yönünden zengin olan tarhananın şifa kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.  Her yaşta insanın tarhana tüketmesini öneriyoruz.” dedi.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.