SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞTURDUK

AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Ömer Serdar, milletvekili olduğu dönemde Elazığ’ın geçmiş dönemden kaynaklanan sıkıntılarının olduğunu ve sorunların birçoğunu çözdüklerini söyledi.

SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞTURDUK
Siyaset
RÖPORTAJ: SEVDA DEMİR
AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, Elazığ’da çözüme kavuşturulan sorunlar ve yapılacak yeni çalışmalar ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.
Milletvekili Ömer Serdar, Elazığ’ın geçmiş dönemden kaynaklanan sıkıntılarının olduğunu ve sorunların birçoğunu çözdüklerini söyledi.
Ömer Serdar, Elazığ’a hizmet etmenin makamların en yücesi olduğunu dile getirerek, hem geçmiş sıkıntıları çözmek hem de şehre yeni projeler kazandırmak için çalıştıklarını vurguladı.
Önceliklerinin Elazığ’ın köklü sorunlarını çözmek olduğunu anlatan Ömer Serdar, özellikle hem görüntü kirliliğine sebep olan hem de madde bağımlılarının yuvalandığı, güvenlik sorunlarının kaynağı olan, atıl durumda bir YİMPAŞ binasının yıkılması ile güvenlik kaygıları ortadan kalktığını dile getirdi.
Serdar,  Şorşor Deresi’nde ise yaşanan sıkıntıların yapılan girişimler neticesine 36 milyon liralık bir yatırım ile Şorşor Deresi Islah Projesi’nin nihayete erdirildiğini söyledi.
Milletvekili Ömer Serdar, kentin önemli ihtiyaçlarından biri olan 150 Milyar TL’lik yatırım ile oluşturulan Hamzabey Barajı İçme Suyu Projesi’nin 2040 yılına kadar Elazığ’ın su ihtiyacını karşılayacağını ifade etti.
Kuzova ve Uluova Sulama Suyu Projesi’nde ise yaklaşık 30 yıl süren sorunu çözmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Ömer Serdar, “Kuzova’da bu yılın Haziran ayında deneme suyu verildi. Gerekli tetkikler tamamlandıktan ve deneme süreci bittikten sonra 2018 yılında su pompalanması planlanıyor. Elazığîn meyve-sebze deposu olan bir ovayı düşünün. Su ile buluşunca hem tarımsal üretim artacak hem de çeşitlilik sağlanacak. Böylelikle bir taraftan bölgemizin ekonomisi canlanırken bir taraftan da milli ekonomiye katkı sağlanmış olacak. Yani şehrimiz ve bölgemiz birlikte kalkınacak.Uluova projesi de 232 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak devasa bir proje. Mart 2017’de ihalesi yapılmış olup ihale süreci devam etmekte. Çalışmalar aralıksız devam ediyor.  Kuzova ve Uluova Sulama Suyu Projeleri tamamlanınca bölgemizin verimli toprakları suya doyacak. 33 tane köyden bahsediyorum. Bu köylerin suyla buluştuğunu ve mevcut tarımsal potansiyelini katladığını düşünsenize.” diye konuştu.
 
STADYUM SORUNUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞIZ
Elazığ’ın yıllardır beklentisi olan yeni bir stadyum ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ancak kendilerinden kaynaklanmayan bir nedenden dolayı gecikme yaşandığını aktaran Ömer Serdar, stadyumun yapılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Serdar, mevcut stadın da tribünlerinin yenilenmesi gerektiğini anlatarak, “Hemşerilerimizin en önemli taleplerinden biri de stadyum ve bir an önce yeni bir stadyumun yapılmasını istiyorlar. İstemekte de haklılar. Öncelikle şunu söylemek istiyorum; biz şehrin taleplerini karşılamak, sıkıntıları gidermek için buradayız. Bu konuyla alakalı olarak da geçtiğimiz aylarda milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ile bir görüşmemiz olmuştu. Sonrasında teknik incelemeler yapıldı ancak ilerleyen süreçte bizden kaynaklanmayan bir gecikme yaşandı. Biz bu noktada stadın da tribünlerinin de yenilenmesi kanaatindeyiz. Zaten temsili olarak da kazma vurulmuş ve kamuoyuna yansımıştı. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar bu stadyum yapılacak. Nasıl ki Baskil, Kovancılar, Arıcak ve Karakoçan ilçelerimize Spor Toto teşkilatı tarafından yapılan gençlik merkezleri ile sentetik halı sahaları kazandırdıysak, bu işi de elbette çözüme kavuşturacağız.” dedi.
 
AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar ile yaptığımız röportaj şöyle;
İlk sorumuza ilçeler ile başlayalım. Son zamanlarda Elazığ’ın ilçelerinin doğalgaza kavuşulacağı konuşuluyor. Bununla ilgili bir çalışma var mı?
Sonucunu aldığımız için mutlu olduğumuz konulardan biri bu. 3 büyük ilçemize doğalgazı kazandırmış olmak. Palu, Karakoçan ve Kovancılar ilçelerimiz doğalgaz için programa alındı ve inşallah 2017 yılı sonu – 2018 başı gibi doğalgaza kavuşacaklar.
 
İlçelerde ayrıca yapılacak kamu yatırımı var mı?
Ayrıca Sivrice ilçemize hükümet Konağı Belediye Hizmet Binası yapılmakta ve yakın bir zamanda vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayacak. Maden ilçemizde de 25 yataklı Devlet Hastanesi’nin yapımı tamamlandı. Bu konuda şunu da belirteyim, vatandaşlarımızın aklına ilçe vekili ya da bölge vekili gibi şeyler gelmesin. Biz Elazığ’ın vekiliyiz ve hiçbir ilçemiz arasında hiçbir zaman ve hiçbir şekilde bir ayrım yapmamız söz konusu değildir. Her türlü talebi karşılamak ve şehrimizin yaşam kalitesini yükseltmek için çalışıyoruz.
 
İlçede yapılacak olan bir hastaneden bahsetmişken hemen kent merkezinde yapımı devam eden Şehir Hastanesi’ni sormak istiyorum. Elazığ’da en çok merak edilen bir konu Şehir Hastanesi. Doğukent’te yapımı devam eden Şehir Hastanesi’nde son durum nedir? Hastane hizmete ne zaman açılacak?
AK Parti iktidarlarının her döneminde sağlık yatırımlarına ayrı bir önem verdik. Çünkü bu yatırımların boşa gitmeyeceğini biliyoruz. İnsanoğlunun en temel gereksinimlerinden biri sağlık.  Bu alanda geçmişte yaptığımız başarılı hizmetler ortada. Elazığ’da da AK Parti dönemlerinde ciddi sağlık yatırımları yapıldı ve ilimiz hak ettiği yere geldi. Bunun en belirgin örneği Şehit Polis Fethi Sekin Şehir Hastanesi. Bilindiği gibi Doğukent’te yapılıyor bu hastane ve 570 milyon lira maliyeti olan 1038 yataklı muhteşem bir sağlık kompleksi. Bugün itibarıyla hastanenin yüzde 40’ı bitmiş durumda, çalışmalar aralıksız devam ediyor ve 2018 yılı içerisinde hizmete açılması planlanıyor. Sağlık konusunda ilçelerimizi de ihmal etmedik. Kovancılar, Palu, Arıcak, Alacakaya ve Karakoçan ilçelerimizin faydalanacağı 150 yataklı hastane için yer tahsisi yapıldı ve yasal mevzuat bitince ihalesi yapılacak. Keban’a hastane için de sağlık bakanımızdan söz aldık.
 
Cazibe Merkezi İller projesi de Elazığ’da beklentilerin yüksek olduğu bir proje. Projeden biraz bahsedebilir misiniz?
Elazığ’ın 23 cazibe merkezi arasında olması şehrimiz için oldukça önemli. Cazibe Merkezleri Programı’na ilişkin çalışmalarını hemen hemen tamamladı. Yakın zamanda Sayın Başbakanımız tarafından açıklanacak ve Cazibe Merkezleri Programı çerçevesinde firmalar yatırımlar için sıfır faizli kredi ve düşük faizli işletme kredisi verilmesi gibi imkânlar içeren destekler sağlanacak. 92 milyar liralık yatırım ve 365 bin kişilik istihdam öngörülüyor. İlimizden ve bölgeden çok ciddi bir talep söz konusu. İlgili bakanlık ve kuruluşlar gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra destekler başlayacak. Bu programın hayata geçirilmesiyle birlikte ile Doğu ve Güneydoğu illeri hem ekonomik olarak canlanacak hem de terörün neden olduğu olumsuzluklar minimalize edilecek. Ben Elazığ’ın da bu programdan azami ölçüde yararlanacağına inanıyorum.
 
Yeni yapılan Emniyet Müdürlüğü binası ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Evet, Elazığ Emniyet Müdürlüğü binası menfur bir terör saldırısı nedeniyle kullanılamaz duruma gelmişti. Ben bir kez daha hem o saldırıda şehit düşen güvenlik kuvvetlerimize hem de tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İşte bu binanın yerine yeni bir il emniyet müdürlüğü binası yapılıyor ve Mayıs 2018’de bitmesi planlanan, 28 bin 389 metrekare alan üzerine yapılacak gayet modern bir bina olacak.
 
Elazığ’da hayvancılık önemli bir geçim kaynağı ve ciddi bir potansiyele sahip. Bu sebeple daha önce Hayvan Borsası yapılacağı duyurulmuştu. Hayvan Borsası ile ilgili bir gelişme söz konusu mu?
Evet, biz de bunun bilincinde olduğumuz için hayvancılığın kurumsallaşması ve daha profesyonel hale gelmesi için modern bir canlı hayvan borsası kazandırmanın gerekli olduğunun farkındayız. Bunun için arsa tahsisi yapıldı, yaklaşık 7 milyon liralık bu proje şu an Kalkınma Ajansı’nda ve onay çıktıktan sonra başlanacak.
 
15 Temmuz Hain Darbe Girişimi ve sonrasında yaşananları da değerlendirebilir misiniz?
15 Temmuz bize iki hakikati bir kez daha gösterdi: Birincisi ülkemiz üzerindeki oyunlar hiç bitmeyecek ve hem içerdeki hem dışarıdaki hainler bizi rahat bırakmayacak. İkincisi vatanperver milletimiz oynanan her oyunu bozacak ve hainlere hiçbir zaman teslim olmayacak. Ortada devleti ele geçirmeyi ve kardeş kavgasıyla ülkeyi yıkmayı hedefleyen hain bir yapı var. FETÖ’cü bu hainler sivil halka bomba yağdırıyor, tankları vatandaşların üzerine sürüyor, meclisi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ve emniyeti bombalıyor. Yetmiyor, bu katiller sürüsü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişiminde bulunmak alçaklığına kadar düşüyor. Ancak bir şeyi hesap edemiyorlar, dik duran bir lider, dik duran bir hükümet ve tarihi destanlarla dolu kahraman bir millet. Ve bu şer şebekesinin hesapları aziz milletimizin göğsüne çarpıp parçalanıyor. Bunu unutmamak lazım. O gece bütün dünya, vatan ve bayrak uğruna bir milletin neler yapabileceğini gördü. Böylesi bir milletin önünde saygıyla eğilmeli dünya. Bu aziz milletin bir mensubu olmaktan gurur duyuyorum. FETÖ/PDY, DAEŞ veya PKK olsun, hiçbir terör örgütübizim birliğimize zarar veremez. Hepsi sefil bir şekilde tarihin çöplüğüne gidecekler. Kimsenin kuşkusu olmasın.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.