Stadyum hem kazanacak hem kazandıracak

Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr.Devecioğlu: “Yeni stadyum, güneş enerjisi projesiyle desteklenmeli” dedi…

Stadyum hem kazanacak hem kazandıracak
Spor

Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu, Elazığ’a yapılacak olan stadyumun “güneş enerjisi” projesiyle desteklenebilir hale gelmesi durumunda, kulübün kendi enerjisini üretebileceğini ayrıca kulübün bu projeden dolayı kalıcı gelir elde edebileceğini söyledi…
Avrupa’da inşa edilen birçok yeni stadyumlar akıllı stadyum projesi kapsamında faaliyete geçiyor.
Son yıllarda Türkiye’de yapılan yeni stadyumların projesi bu kapsamda hazırlanıyor.
Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu, çarpıcı bir konuyu gündeme taşıyarak, Elazığ’a yapılacak olan stadyum projesinin Güneş Enerjisi projesiyle desteklenebilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Amsterdam, Londra gibi şehirlerde ki bir çok stadyumunun bu proje kapsamında olduğunu ifade eden Devecioğlu, Türkiye’de ise Antalya’ya yapılan stadyumun bu özellikte olduğunu dikkat çekti.Antalya’da yapılan yeni stadyumun güneş enerjisi ile yaklaşık 570 konuta da enerji sağladığını söyleyen Devecioğlu, Antalyaspor Kulübünün de ekonomik anlamda kazanımları olduğunu belirtti. Elazığ’da yapılması düşünülen stadyum içinde böylesi bir projenin güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu, bu proje hayata geçirilebilirse Elazığspor’un kazanacağı ayrıca Elazığ ve Bölge ekonomisinin kazanacağını söyledi.  Elazığspor’un halen daha elektrik borcuyla gündeme geldiğini belirten Devecioğlu, güneş enerjisi panelinin stadyumda faaliyete geçirilmesi durumunda Elazığspor’un elektrik borcu ve buna benzer durumlarla karşı karşıya kalmayacağını hatta, kalıcı gelir elde edeceğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.