Talep artınca çiftçi üretime yöneldi

Tadını kumundan alan Elazığ’ın Ağın leblebisine talep artınca çiftçi nohut üretimi yükseltti.

Talep artınca çiftçi  üretime yöneldi
Özel Haber

Tadını kumundan alan Elazığ’ın Ağın leblebisine talep artınca çiftçi nohut üretimi yükseltti.
Ağın’da nohudun odun ateşinde kumla kavrulmasıyla üretilen Ağın leblebisi, ülke genelindeki pazar payını artırıyor.
Çiftçinin doğal yöntemlerle yetiştirilen nohutlar tarladan toplanıyor. Normal şartlarda sonbahar aylarında yapılan Ağın leblebisi aşırı talep nedeniyle yılın her mevsiminde yapılarak tüketime sunuluyor.
Artan talepler nedeniyle tarladan toplanan nohutlar leblebiye dönüştürülerek paketleniyor ve taze olarak tüketiciye sunuluyor.
Yoğun talebi karşılamak için leblebi üretimini arttırdıklarına dikkat çeken üreticiler, “Eskiden bu işi sadece evlerde kış çerezi olarak tüketmek için yapardık. Ama şimdi çok büyük ilgi olduğunu gördük. Sonbaharda yaptığımız leblebileri hemen hemen her mevsim yapmaya başladık. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışından da talepler var. Elimizden geldiği kadar talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Ağın leblebisinin lezzetindeki sır bölgenin toprağında saklıdır.  Hem bu bölgeye ekilen nohut lezzetli, hem de bu nohutu kavururken kullandığımız beyaz kumun nohuta kattığı lezzet var. Elbette kavrulma şekli de önemli. Ağın leblebisinin pazarının artması sayesinde Ağın’da birçok köyde nohut tarlası sayısı da arttı. Eskiden tarlasına nohut dışında ürünler ekilirdi. Ama şimdi ağırlıklı olarak nohut ekiyoruz.” dediler.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.