Tehlike sinyali

Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl'deki barajlarda yeterli yağışın olmaması nedeniyle su miktarında düşüş yaşandı.

Tehlike sinyali
Elazığ Güncel
Kurak geçen kış mevsiminin ardından Şubat ve Mart ayında da yağışların mevsim normalinin altında olması ve normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların devam etmesi kuraklık tehlikesini arttırdı.

Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl'deki barajlarda yeterli yağışın olmaması nedeniyle su miktarında düşüş yaşandı. Elazığ’da ve çevre illerde toprağın örtüsü olarak kabul edilen kar yağışının kış ayları içerisinde mevsim normallerinin altında olması ve kalıcı olmaması barajları besleyen kaynakların yetersiz olması barajlarda su seviyesini düşürdü. 

Mevsim normallerinin üzerinde yaşanan sıcaklık ve mevsim normallerinin altında seyreden yağış oranı Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ ve bölge illerindeki barajlarda su seviyesinde büyük oranda düşüşe sebep oldu.
Özellikle Keban Barajı'ndaki düşüş dikkat çekti. Keban Barajı'nın doluluk oranı yüzde 54'ten yüzde 28 seviyesine kadar düştü.
 
KURAKLIK TEHLİKESİ
Nisan ayının ilk on gününü de yağışsız geçiren, yer altı suları ve barajlar için yeterince yağış alamayan Elazığ ve çevre iller kuraklık ile baş başa kaldı.
Yetkililer Türkiye'de hem meteorolojik hem de hidrolojik kuraklık yaşandığını yaşanan bu iki aşamalı kuraklık ile yağışların mevsim normallerinin altında ilerlemesi ve istenilen düzeyin altında bir yağış oranıyla devam etmesi durumunda tarımsal kuraklığın tam anlamıyla yaşanabileceğini söylediler.
Yaşanabilecek kuraklığın Elazığ ve çevresinde tarım getirilerinde sosyo ekonomik sıkıntıları da peşi sıra getirileceği belirtildi.
 
BAĞ BAHÇE SAHİBİ STRESE GİRDİ
Elazığ'da tarım işiyle uğraşanlar ve çiftçiler kurak geçen kış ayının ardından özellikle Mart, Nisan aylarının kuraklığı telafi edeceği umudunu taşıdıklarını ancak geçen Mart ayında toprağa yağmurun düşmemesi ve kaynak suların çekilmesiyle strese girdiklerini belirttiler.
Şimdi bir umutla Nisan ayının kalan günlerinde yeterli yağışın toprakta buluşması, barajların ve yer altı su kaynaklarının su ile dolmasını bekleyen Elazığlı çiftçiler, “Ekilen tohumlarımızın büyük kısmı öylece toprakta kaldı yeşermedi. Ağaçlarımız topraktan yeterince suyu çekemedi, kaynak sularımız yersiz kaldı, Elazığ nisan ayında da yeterince yağış almazsa büyük zarar edeceğimiz kesin.” diyerek sıkıntıları dile getirdiler.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.