Tel ve çivinin aşkı…

Filografi Eğitmeni Suat Kutlu’nun eğitimi ile filografi eğitimi gören yaklaşık 40 kursiyerin yüzlerce çivi arasına gerdiği binlerce metre tel ile hazırlanan filografi ürünleri büyük ilgi gördü.

Tel ve çivinin aşkı
Kültür-Sanat
HABER: SEVDA DEMİR
Elazığ’da filografi eğitimi gören yaklaşık 40 kursiyer hazırladıkları filografi ürünleri büyük beğeni topladı.
192 saat eğitim gören kursiyerler bir buçuk ay içerisinde hazırladıkları ürünleri sergilediler.
Park23 AVM’de düzenlenen açılış töreni ile ürünlerini sergileyen kursiyerler unutulmaya yüz tutan filografi sanatını tekrar gün yüzüne çıkarmayı amaçlıyor.
 
Sergideki ürünlerle ilgili bilgiler veren Usta Öğretici, Filografi Eğitmeni Suat Kutlu, sergideki eserlerin bir buçuk ay gibi kısa bir sürede hazırlandığını dile getirerek, “Toplamda 192 saatlik eğitim verildi. Filografi tel ve çivi ile yapılan bir sanat. Unutulmaya yüz tutmuş bir sanat dalımız. Sergiyi ziyaret eden kişilerin ilgi ve alakalarına bakıldığında çok güzel bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Sergimiz 3 gün açık kalacaktır. İnşallah benden sonra Halk Eğitim’de eğitim görmüş hocalarımız eğitmenlik olarak devam edecekler. Eserlerimiz çok büyük ilgi görüyor. Filografi tel ve çivinin aşkı.” dedi.
Elazığ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Atıcı yaptığı açıklamada, filografinin ruh sağlığına olumlu etkileri olduğunu belirterek, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak yaz tatilinde tatil yapmadık, çalıştık. İlimizde doğuda olmayan bir sanat dalıdır filografi. Filografi tel ve çivinin buluşması sanatı. Bursa’dan hocamızı getirerek eğitim verdik. Bu kursların diğer kurslardan farkı; dışarıdan kursiyer almadık. Usta öğreticilerimize bu sanatı öğretip, usta öğreticilerimizinde kendi öğrencilerine bu sanatı öğretmesine katkıda bulunmak için bir buçuk aylık kurs açtık. Kurslar iki devre halindeydi. Yaklaşık 40 mezun verdik. Çok güzel bir birinden değerli ürünler ortaya çıktı. Elazığ halkının filografi sanatını öğrenmelerini istiyorum. Hem sitres atan bir sanat insanları bir çok dünya meşgalesinden uzaklaştıran, rahatlatan, depresyondan dahi uzaklaştıran bir terapi olarak düşünün. Eylül ayından itibaren kurslarımız başlayacak. Elazığlıların bu kurslara başvurmalarını istiyoruz. Gelip bu sanatı öğrenmelerini, hem aile bütçelerinde katkıda bulunmak hemde huzur bulmak için eğitime katılmalarını istiyoruz.” dedi.
 
Memur Sen Elazığ İl Başkanı İbrahim Bahşi ise, elmeği göz nuru eserler ortaya konulduğunu ifade ederek, Elazığlı vatandaşların sergiyi gezmelerini istedi.  Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün sürekli sergi ve çalışmalarla gündeme geldiğini belirten Bahşi, tüm vatandaşların filografi eğitimini almaları gerektiğini söyledi.
 
Türk Eğitim Sen Elazığ İl Başkanı Talat Efe de tüm vatandaşların sergiyi ziyaret etmeleri gerektiğini aktararak şunları kaydetti: “Müdürlüğümüz son zamanlarda çok güzel sergiler açıyor. El emeği olan bu ürünleri takdirle karşılıyoruz. Bunlar içinde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının da gün yüzüne çıkarılmasından dolayı kurumumuza teşekkür ediyoruz. Bu el emeği serginin hazırlanmasında emeği geçen başta kurum müdürümüz Kazım Atıcı bey’e, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve usta öğreticilere sonsuz teşekkür ediyorum. Halkımızın da açılan bu sergileri ziyaret etmelerini canı gönülden isterim.”
Konuşmaların ardından ziyarete açılan sergide, kursiyerlerin 40 eseri yer alıyor. Sergi 31 Ağustos'a kadar gezilebilecek.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.