Ters Lale ekonomiye kazandırılacak

Adına festivaller düzenlenen Arıcak Ters Lalesi, nihayet hak ettiği değere ulaşacak.

Ters Lale ekonomiye kazandırılacak
Ekonomi

HABER: VEDAT YETİK

Elazığ’ın simgelerinden biri olan Arıcak Ters Lalesi ekonomiye kazandırılacak.

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, Elazığ’ın Arıcak ilçesinde yetişen Ters Lale ile Baskil Lalesini şehrin ekonomisine katma değer olarak kazandırmak için çalışma yapacaklarını söyledi.

Karahan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca Elazığ’da düzenlen doğal çiçek soğanlı bitkileri koruma projesi açılış toplantısında yaptığı konuşmada, çiçek soğanlarının dünyanın bir çok ülkesinde ve Türkiye’de ekonomiye sağladığı katkı bakımından süs bitkileri içerisinde ayrı bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Dünyada en büyük çiçek soğanı üreticisinin ülke Hollanda olduğunu belirten Karahan, “Hollanda, dünya toplam çiçek soğanı üretimi alanlarının yüzde 70’ine sahiptir. Hollanda’nın yanı sıra, İngiltere, Fransa, Çin başta olmak üzere 15 ülkede yoğunlu olarak bu üretim yapılmaktadır. Türkiye’nin bitki türü açısından bilinen zenginliği ülkemizi cazip bir konuma getirmektedir. Doğal çiçek soğanı ve tıbbi bitkilerimize olan dış talep son zamanlarda artmıştır. Doğal çiçek soğanlarına olan talebin başlıca nedenleri başlıca nedenleri yurt dışında bu bitkilerden  ıslah çalışmalarında yararlanılması, bazılarının tıbbi bitki olma özelliğinden faydalanılması özellikle bahar dönemlerinde bahçe peyzajında kullanılmasıdır.” dedi.

BASKİL VE ARICAK LALELERİ ARAŞTIRILACAK

Türkiye’nin diğer bitkiler yönünden olduğu kadar çiçek soğanları bakımından da oldukça zengin bir floraya sahip olduğunu vurgulayan Karahan, “Türkiye ortalama 700 adet soğanlı türün anavatanıdır. Bu bitkilerle alakalı uzun yıllardan beri doğadan bilinçsizce yapılan toplamalar maalesef bu ürün desenine ciddi zarar vermektedir. Elazığ ilimizde inşallah bu toplantı neticesinde çıkacak karar doğrultusunda, tespiti yapılan Arıcak ilçemizdeki ters lalemiz ve Baskil ilçemizdeki lalemiz olmak üzere iki tane Elazığ ilimize ait olan iki endemik dediğimiz iki türle alakalı daha önce yapılmış olan çalışmalarla birlikte bu çalıştay neticesinde projelendirerek daha güzel çalışmalarla bunu kültüre alınma yollarının araştırılıp bahsettiğim faydalara yönelik bitkilerin kullanımı sağlanacaktır. İnşallah Üniversitelerden aramızda bulunan uzman hocalarımızın ortaya koyacağı projeksiyon çerçevesinde bizler de ilimizle alakalı özellikle bahsettiğim bu iki türde gerekli çalışmaları yapıp Elazığ ilimizin ekonomisine bunları kazandırmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.